Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Supravietuire... cu (aproape) orice pret

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine bine dar vezi ca nu am pomenit nimic de provizii alimentare luate de acasa (care sa ajunga mai mult de cateva zile)! Ia zi, ce ai de gand sa mananci daca ai risca sa fi in astfel de conditii?

 

 

Pana m-as dumiri cum e cu natura, botanica, balariile si alte alea, peste, broscute, leurda (in curand vine vremea ei), ciupercute si fructe (la vara), barbatii aia care ar fi prin grup sa se duca sa vaneze ce le-o duce capul si indemanarea, as baga gheara si la gaina/tara/curca vreunui satean, ceaiuri multe din te miri ce, pe principiul din puscarie (mesteci si lichide si mancare de cat mai multe ori in gura), niste oua de pasare de orice fel, cam asta imi trece prin cpa la ora asta.

 

Capitolul mancare ar fi intr-adevar, cam jale, ca acolo nu e de improvizat cat efectiv de 'facut rost cu orice pret'.

Insa supravietuire nu inseamna musai mancare. Fara mancare omul poate sta in jur de 100 de zile, apa la discretie ai oriunde in natura, deci...greul inclina totusi in alta parte.

 

Sunt coechipierii obisnuiti cu foamea?

Cum reactioneaza ei in situatii de adevarata criza?

Iti dau in cap? Au spirit de echipa?

Se cearta pe unelte?

Au imaginatie?

Stiu sa improvizeze?

Stiu sa traiasca in orice conditii?

Stiu ei cum sa se incalzeasca (apropos, un lucru extraordinar de important indif de anotimp).

 

Ce ar fi cu adevarat interesant ar fi daca s-ar gasi cativa nebuni care sa si experimenteze asta o saptamana cel putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt popoare care de sute de ani stau in salbaticie si nu o duc prea bine (din punctul nostru de vedere-haine, boli, alimentatie)! :yawn:

 

 

Si acum ce-ai vrea, sa ma uit in oglinda si sa vad un papuas?

Hai, sa fim seriosi.

Fiecare traieste cum ii e dat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum am mai spus,nu e rusinos sa fi sarac,e rusinos ca nu faci nimic sa iesi din saracie.Cam asa se intampla si cu supravietuirea,nu e rusinos ca nu ai ce manca,e rusinos sa nu faci nimic pentru a face rost de mancare....si alte exemple.Toate aceste aspecte sunt determinate de om si de cat de mult vrea el sa aiba ceea ce isi doreste.

 

Insa am o intrebare pentru cel care a deschis aceasta discutie:

Ce intelegi tu prin criza economica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce intelegi tu prin criza economica?

Aici discutam despre supravietuirea independent de vreo economie (adica in natura!)! Daca vrei deschide un topic despre asta si iti raspund acolo, nu imi place sa postez offtopic! :yawn:

(e un fel de visare la o lume fara stresul banilor-dupa cum am mai zis... totul e fictiv, trebuia sa deschida cineva si un topic de felul asta!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici discutam despre supravietuirea independent de vreo economie (adica in natura!)! Daca vrei deschide un topic despre asta si iti raspund acolo, nu imi place sa postez offtopic! :crazy:

(e un fel de visare la o lume fara stresul banilor-dupa cum am mai zis... totul e fictiv, trebuia sa deschida cineva si un topic de felul asta!)

1. sa devina mai buni, sa produca mai eficient si sa vanda cat mai mult in conditii de criza ca sa-si poata pastra nivelul de trai;

Eu aleg ceea ce tu ai scris,da?asta era una dintre optiunile care ma caracterizeaza.

Te-am intrebat despre criza,pentru ca tu ai scris ca :acest lucru s-ar intampla in urma crizei financiare.

Te mai intreb ceva:de legea atractiei ai auzit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. sa devina mai buni, sa produca mai eficient si sa vanda cat mai mult in conditii de criza ca sa-si poata pastra nivelul de trai;

Eu aleg ceea ce tu ai scris,da?asta era una dintre optiunile care ma caracterizeaza.

Te-am intrebat despre criza,pentru ca tu ai scris ca :acest lucru s-ar intampla in urma crizei financiare.

Te mai intreb ceva:de legea atractiei ai auzit?

si 2? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt convinsa ca in maxim trei luni 60% dintre cei care ar face asta ar fi morti sau s-ar intoarce in oras. Iar ceilalti 40% vor fi luati din padure si bagati la puscarie pentru ca nu aveau autorizatie sa se duca acolo. Nu cred ca omul de azi poate supravietui in padure. Cei de la discovery fac reportaje interesante, dar dupa ce opresc camera scot conserva de fasole si mananca cu mare placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×