Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Supravietuire... cu (aproape) orice pret

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa presupunem un context fictiv (Doamne fereste.... asa ceva... si totusi):

-criza aceasta economica va duce la saracie pe unii (asta se intampla);

-unii nu vor avea prea multe optiuni pentru a pune ceva de mancare pe masa (...acum apare si asa ceva dar izolat... unii sau sinucis);

-statul nu va mai fi capabil pentru a sustine ajutoarele de somaj la cei care isi pierd locurile de munca (e unde bani, daca nu se produce);

-la final, pentru cei mai multi dintre semenii nostri nu vor ramane decat cateva optiuni:

1. sa devina mai buni, sa produca mai eficient si sa vanda cat mai mult in conditii de criza ca sa-si poata pastra nivelul de trai;

2. sa cerseasca;

3. sa se multumeasca cu putin;

4. a patra optiune careia ii este dedicata topicul: sa isi ia cortul, minimul necesar inainte de acomodarea in natura (mici rezerve alimentare, o undita, o plasa de pescuic, o pusca de vanatoare) si sa se adapteze supravietuirii in mediul natural.

 

 

Ce vom discuta in topic:

Presupunand ca scenariul de mai sus va indeplini toate conditiile de mai sus plus altele mai rele (care afecteaza stomacul si acoperisul sub care dormi) si ca alegeti sa traiti in natura, nedepinzand de societate , cum ati face lucrul acesta?

Cunoasteti moduri de supravietuire in natura (doar cu un cort si o undita si eventual ceva de sapat dupa radacini comestibile) in circumstantele geografice specifice Romaniei (relief, clima, flora si fauna)?

Cunoasteti plante comestibile care inca nu se gaseste in dieta noastra dar se gasesc in flora Romaniei?

 

 

(topicul e deschis pentru a desbate situatia, in acest moment fictiva, in care criza economica ii va afecta in asa masura pe unii din noi incat sa plece in natura cu cateva haine un cort de cateva persoane si minimul de unelte si ustensile necesare-am discutat recent cu un prieten situatia si vreau sa stiu ce idei aveti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uit la Tehnici Esentiale de Supravietuire Pe Discovery Channel. :o: ma sunt pregatit pt un eventual cutremur,am un rucsac care contine:un cutit,bricheta si un cort atat ! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ma uit la Tehnici Esentiale de Supravietuire Pe Discovery Channel. :o: ma sunt pregatit pt un eventual cutremur,am un rucsac care contine:un cutit,bricheta si un cort atat ! ;)

Usor de zis! Ce inveti pe Discoveri te ajuta in Romania? Nu ar trebui sa sti ce se mananca si ce nu din natura (cunostinte minime de botanica)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja cred ca inflorim anumite informatii si le transformam in ceea ce nici macar nu stim daca este adevarat sau nu.Nu cred ca se va ajunge niciodata intr-o situatie descrisa mai sus,de ce cred eu asta?Simplu ,sunt o gramada de resurse pentru a asigura alimentele necesare populatiei din Romania.Referitor la criza,esti sigur ca exista criza?Te intreb,cati bani aveai anul trecut in luna ianuarie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deja cred ca inflorim anumite informatii si le transformam in ceea ce nici macar nu stim daca este adevarat sau nu.Nu cred ca se va ajunge niciodata intr-o situatie descrisa mai sus,de ce cred eu asta?Simplu ,sunt o gramada de resurse pentru a asigura alimentele necesare populatiei din Romania.

Ipoteza o consider fictiva de cand am deschis topicul!

Eu personal nu o sa o duc rau chiar si in cele mai negre fantezii ale adeptilor teoriilor conspiratiei (de curand am vorbit cu un astfel de paranoic)!

Referitor la criza,esti sigur ca exista criza?Te intreb,cati bani aveai anul trecut in luna ianuarie?

O criza exista! Vezi situatia de la dacia si de la toti producatorii de automobile! Criza e de fapt o perioada de schimbari care pentru unii e buna pentru altii e rea! Dar scopul topicului nu este de a dezbate asta ci posibilitatea de a supravietui in conditii de salbaticie!

 

In una din postarile tale din alte topicuri ai facut referire la cartile lui Robert T. Kiyosachi! Eu aici vreau sa fac referire la un capitol din cartea "De ce vrem sa fi bogat" scrisa de autorul de mai sus impreuna cu Trump care recomanda doua solutii pentru idependenta financiara: simplitate fara conexiune cu sistemul economic sau complexitate care presupune cunoasterea detaliata a economiei! Topicul pune accent pe o versiune de "simplitate" si independenta (intr-o potentiala situatie de criza cand nu ai alternative de a trai decent)!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ipoteza o consider fictiva de cand am deschis topicul!

Eu personal nu o sa o duc rau chiar si in cele mai negre fantezii ale adeptilor teoriilor conspiratiei (de curand am vorbit cu un astfel de paranoic)!

 

O criza exista! Vezi situatia de la dacia si de la toti producatorii de automobile! Criza e de fapt o perioada de schimbari care pentru unii e buna pentru altii e rea! Dar scopul topicului nu este de a dezbate asta ci posibilitatea de a supravietui in conditii de salbaticie!

 

In una din postarile tale din alte topicuri ai facut referire la cartile lui Robert T. Kiyosachi! Eu aici vreau sa fac referire la un capitol din cartea "De ce vrem sa fi bogat" scrisa de autorul de mai sus impreuna cu Trump care recomanda doua solutii pentru idependenta financiara: simplitate fara conexiune cu sistemul economic sau complexitate care presupune cunoasterea detaliata a economiei! Topicul pune accent pe o versiune de "simplitate" si independenta (intr-o potentiala situatie de criza cand nu ai alternative de a trai decent)!

In general cand vorbim de lucruri fictive,nu cred ca exista doza de concentrare asupra acestui aspect,ci poate fi pura inventie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In general cand vorbim de lucruri fictive,nu cred ca exista doza de concentrare asupra acestui aspect,ci poate fi pura inventie.

Ai dinamitat discutia! Trebuia sa citesti atent ce scrie in postarea de deschidere al topicului! Toata treaba avea de a face cu metodele de supravietuire independent de economie...

 

... vorba ta:"nu are rost"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunoasteti moduri de supravietuire in natura (doar cu un cort si o undita si eventual ceva de sapat dupa radacini comestibile) in circumstantele geografice specifice Romaniei (relief, clima, flora si fauna)?

 

:lol: foarte tare postarea acestui topic la "economic".... intre "Investitii la bursa prin fonduri de investitii " si "banci"... :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am un rucsac care contine:un cutit,bricheta si un cort atat ! :yawn:

 

 

Cam putine, 'supravietuitorule'...

Pe ce dormi?

Cu ce te invelesti?

Noaptea la ce te incalzesti?

O bricheta?

Cat timp iti ajunge?

 

Personal, da, as putea supravietui in natura cateva luni bune, daca as fi intr-un grup de minimum 4 presoane ADULTE (min 2 barbati in grup), exclus copiii.

Nu am cunostinte de botanica, insa am destule cunostinte de supravietuire in natura (o parte puse in practica dar nu in conditiile expuse aici).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am cunostinte de botanica, insa am destule cunostinte de supravietuire in natura (o parte puse in practica dar nu in conditiile expuse aici).

Bine bine dar vezi ca nu am pomenit nimic de provizii alimentare luate de acasa (care sa ajunga mai mult de cateva zile)! Ia zi, ce ai de gand sa mananci daca ai risca sa fi in astfel de conditii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×