Sari la conținut
Forum Roportal
misu183

Maidanezi

Eutanasierea cainilor comunitari  

62 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor comunitari?

    • Da
      19
    • Nu
      22
    • Doar a celor violenti
      1
    • Eutanasiati cei violenti, sterilizati cei inofensivi
      19
    • Nu stiu/nu ma pronunt
      1


Postări Recomandate

Mda. Si ce bine ca toata lumea se agita acuma, ca a fost atacat un cetatean strain. As fi curioasa cate reclamatii "autohtone" nerezolvate se afla in evidentele politiei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ar fi fost un cetatean roman, nu ar fi facut atata tam-tam. sper ca lucrul; acesta va determina autoritatile sa se ocupe de maidanezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu l-a omorat degeaba, probabil japonezii consuma carne de caine si probabil cainele l-a simtit si din cauza asta l-a muscat. glumesc bineinteles, eu cred ca trebuie sa se rezolve intr-un fel problema cainilor fara stapan, in primul rand prin responsabilizarea populatiei, care sa stie ce drepturi si obligatii are atunci cand adopta un caine. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Shur'tugal, eu incerc de ...ceva vreme sa gasesc o asociatie deja infiintata care sa deschida o filila si in orasul meu. Inseamna experienta, indrumare pretioasa (ca sa nu zic si ajutor) plus ca procedura este mai putin stufoasa si mai putin costisitoare sub forma aceasta.

Nu am gasit insa nu mi-am pierdut speranta(inca).

Pot apela la tine cu ceva informatii ce tin de infiintarea asociatiei?!

 

Cat despre "subiectul zilei" pe unele posturi, a fost vehiculata parerea, indreptatita, ca un maidanez nu poate avea o muscatura atat de puternica. In zona respectiva, un fapt de notorietate este ca, sunt organizate lupte de caini iar muscatura este specifica unui astfel de caine. In plus, la spital o fost constatat faptul ca omul a avut infarct si nu a murit in urma muscaturii. Mai este ceva: provocarea! dar nu este luata in calcul pentru ca a fost gasita "solutia": SA-I OMORAM! Minunat! ce lume inteleapta 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot apela la tine cu ceva informatii ce tin de infiintarea asociatiei?!

 

poti. desi eu m-am 'lipit' la una gata infiintata, cred ca pot gasi niste informatii despre "ce" si "cum". :yes: cat despre cat de stufoasa este procedura... nu as fi asa sigura in locul tau. a fost nevoie de vreo trei ani de batut la usi prin primarie pana sa se aprobe acest proiect pilot.

 

referitor la minunata stire de senzatie... stiu ca suna cinic. dar mi se pare ca situatia este exploatata de cei carora le-a picat practic in brate, si insuficient de catre organizatiile de profil. acuma ar fi momentul sa iasa in fata cu o solutie, cu un program coerent (fara certuri de cine apuca osul cel mai mare - se mai intampla si din astea...) nu cu argumentari lacrimogene care in situatia data nu isi au locul si mai mult dauneaza cauzei :D

 

mie imi plac la nebunie cainii. dar sunt constienta ca parerea mea personala conteaza prea putin in fata situatiei reale, care stiu bine ca nu e roz. si imi dau seama ca nu am unde sa ajung cu argumente subiective. raman insa la parerea ca acum ar fi momentul sa se actioneze. of, de ce nu or fi cursurile de marketing obligatori! 8)

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca bietele animale nu au absolut nici o vina. Este de vina Ceausescu care a demolat atatea case, cainii au ramas ai nimanui, pt ca stapanilor le-a fost mila sa-i omoare pur si simplu. S-au tot inmultit si nimeni nu a facut mai nimic sau oricum s-a facut foarte putin pt ei. Au existat actiuni, dar putine si efectele nu prea s-au observat.

Eu propun ca acestia sa nu fie chinuiti asa cum am auzit peste tot ca sa intampla la ecarisaj si cum am vazut si intr-o poza de pe site. Ar trebui sa se adopte o lege pt strangerea de fonduri sub forma de impozit pt strangerea cainilor in adaposturi si castrarea acestora. Acest impozit nu poate fi prea mare, ptr ca populatia sa nu sara in sus ca ar trebui sa cotizeze prea mult, dar suficient cat sa le asigure un trai decent. Asa cum platim taxa de drum pt niste gropi care niciodata nu se rezolva si multe alte taxe aberante, am putea plati pt linistea noastra o taxa mult mai mica ca sa nu ne mai fie frica ca putem fi muscati. Asta pe de o parte.

Pe de alta parte, sa se faca propunerea ca asociatiile de proprietari/locatari sa poata adopta caini comunitari, care sa fie adapostiti pe langa blocuri, in gradini si nu sa se plimbe liberi pe strada. Acestia sa aiba carnet de sanatate, zgarda si medalion. Si de acestia sa nu se poata atinge IN NICI UN CAZ hingherii si sa nu le poata distruge adaposturile.

Oricum vesnica problema este mult invocata lipsa de bani a municipalitatii.

Pentru aceasta ar trebui instituita o taxa speciala, in functie de estimarile Primariei, de a carei utilizare sa aiba stiinta orice om de rand, adica sa fie transparenta totala in ceea ce priveste destinatia acestor bani. Sa fie implicate si fundatiile pt protectia animalelor in coordonarea acestor bani. Televiziunea sa aiba acces perment in aceste adaposturi, adica sa vedem si noi unde se duc banii nostri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibilitatea de finantare exista, dar nu este suficient popularizata. Ma refer la acea prevedere din codul fiscal, care da fiecarui contribuabil posibilitatea sa hotarasca ce se intampla cu 1% (2% de anul acesta) din impozitul pe venit, in sensul ca il poate directiona spre o organizatie neguvernamentala. Practic, nu costa nimic, decat putin efort la competarea declaratiei de venit (numele, codul fiscal si codul IBAN al asociatiei, daca nu ma insel) si evident, prentu aflarea datelor. Sunt bani pe care oricum ii dai, deci nu iti cere nimeni sa bagi mana in buzunar in mod suplimentar. Dupa cum am spus, din ceea ce au donat 70 persoane, se pot steriliza si vaccina pe costul asociatiei, care beneficiaza de reduceri, aprox. 30 de 'comunitari'.

 

Cat despre pastrarea lor pe langa bloc, pentru ca toti cei din asociatia de locatari trebuie sa isi dea acordul, ori este greu sa obtii asa ceva. De asemenea, exista prevederi legal (nu sunt sigura aici insa daca este vorba de lege sau de o hotarare locala) in ceea ce priveste amenajarea tarcului/casei in care sa stea cainele (dimensiuni, distanta fata de bloc etc.). De asemenea, cineva trebuie sa semneze pentru caine, adica sa isi asume o responsabilitate: ca va fi legat sau nu va parasi tarcul, deci nu va putea musca pe nimeni, ca va avea carnet de sanatate si va fi vaccinat periodic, si nu in ultimul rand, ca va fi intretinut cum se cuvine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ma "lipesc" si eu la o asociatie.

Shur'tugal, da-mi un mesaj pe privat te rog, pt. ca mie imi da o eroare. Vreau sa-ti las id-ul meu pe messanger, eventual sa facem schimb de numere de telefoane si.... :yes: . Cred ca uniti avem sanse mai mari!

Am impresia ca asociatiiele si fundatiile nu sunt pregatite sa iasa in fata mai cu seama ca acest eveniment a starnit opinia publica si, cum oamenii sunt usor de manipulat, mai ales la lucruri rele, tot ceea ce stiu mai bine sa faca in momente de tensiune este sa distruga (psihologia maselor).

Problema este ca, daca nu se ia atitudine, dupa ce se vor stabili niste reguli inumane o sa fie mai greu de rectificat. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iubesc toti cainii si asta inseamna atat caini de rasa cat si maidanezi (eu am doi chow chow) si mi se pare jenant sa ne putem gandi la eutanasierea cainilor vagabonzi(si aici nu gandesc trei vecini in fata blocului si o gandeste ditamai statul).Este normal traim in Romania si trebuie sa ni se aduca in fiecare zi aminte de lucrul asta.Intr-adevar nu sunt de acord cu situatia in care s-a ajuns dar dragii mei la cat se fura in Romania la nivel inalt nu exista posibilitatea ca acesti catei fara stapan sa fie sterilizati si introdusi in azile unde sa aiba si ei un trai linistit?Stiu ca aici unii vor sari cu gura afirmand ca la noi nici batranii nu au azile...si este adevarat,dar nu cred ca unde se fura atat nu sunt bani sa li se asigure niste oase si niste tacamuri unor bieti catei.Din pacate la noi este mai usor de exterminat decat de controlat.Rusine!!!!! Ce vina au cateii astia?Noi suntem singurii vinovati! Unii musca sunt agresivi,de ce oare?Nu vi s-a intamplat niciodata sa vedeti cum un caine este lovit cu picioarele de anumiti binevoitori pe care nu i-a agresat dar,a avut curajul sa mearga pe acelasi trotuar cu ei....V-ati uitat vreodata in ochii acelui caine,eu m-am uitat.....si mi-a fost rusine ca sunt om...Sunt oameni care au caini de rasa(nici o problema ca si mine de altfel) si stiti ce fac?Dau drumul la un micut pit bull,cane corso...etc sa il bata pe bietul maidanez sau si mai bine mai leaga so o halca de carne de el de' ca sa il atate pe propiul caine(care nu are nici el nici o vina decat ca are parte de asa stapani).Si dupa nenumarate incidente bietul maidanez ce face?Se apara!!! Problema este ca se apara de un om ca mine sau ca tine iubitorule de animale! Mi s-a intamplat sa fiu pe strada cu catelusii mei si trecand pe langa mine o doamna cu un copil,copilul sa dea cu piciorul in ei iar mama ce a facut a ras...e copil saracul...Dar daca unul din catelusii mei ar fi muscat copilul atunci cand el i-a lovit ce s-ar fi intamplat???Eu as fi fost de vina si ai mei catei niste specimene agresive care ar trebui sa fie eutanasiate.Am un gust amar vorbind despre asta dar din pacate bietii caini suporta consecintele neglijentei noastre.

post-16135-1138823517_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa zisi iubitori de animale sa ne mai lase !

Pot sa rezolve prin vacinare si castrare orice problema a maidanezilor .

Sa vad o solutie pertinenta la muscat si urlatul la luna si ma fac si eu iubitor de maidanezi ! Cotetul maidanezului din curtea blocului ? Are acceptul tuturor proprietarilor ? Are autorizatie de constructie ? Are izolatie fonica sa nu ma mai scoale maidanezul la 1 noaptea cind vin oamenii de la circiuma ?

EUTANASIA ESTE SINGURA SOLUTIE REALA .

Fundatiile de protectie sa aiba voie sa stringa maidanezii de pe strada si sa ii adaposteasca unde vor ei . Locul ciinelui nu este pe strada !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×