Sari la conținut
Forum Roportal
misu183

Maidanezi

Eutanasierea cainilor comunitari  

62 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor comunitari?

    • Da
      19
    • Nu
      22
    • Doar a celor violenti
      1
    • Eutanasiati cei violenti, sterilizati cei inofensivi
      19
    • Nu stiu/nu ma pronunt
      1


Postări Recomandate

Asociatia Rolda Galati

telefon: 0236421046, 0721759742

email: rolda@care2.com

website:http://www.rolda.org

 

Asociatia "Ajutati-l pe Labus"

E-mail grigore_corina@yahoo.com

Telefon: 0724305053

 

uite, asta am gasit eu in galati, desi recunosc ca nu prea cunosc asociatiile de profil din alte localitati.

dar poate desfasoara si ei programe asemanatoare 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asociatia Rolda Galati

telefon: 0236421046, 0721759742

email: rolda@care2.com

website:http://www.rolda.org

 

Asociatia "Ajutati-l pe Labus"

E-mail grigore_corina@yahoo.com

Telefon: 0724305053

 

uite, asta am gasit eu in galati, desi recunosc ca nu prea cunosc asociatiile de profil din alte localitati.

dar poate desfasoara si ei programe asemanatoare

mersi pentru informatii, Shur'tugal ,am sa ma interesez... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: ar trebui eutanasiati si gata!!! :D ;) :o:

nu mai poti sa mergi pe o strada de la marginea orasului, dar chiar si din centru ca dai de o haita de caini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici nu ma bag in aspectele de etica si morala ale eutanasierii, ca ti-as povesti pagini intregi, si oricum morala tine de subiectivism.

 

dar, functional si practic vorbind, aceasta nu este solutia. nu am face decat sa repetam greseala altora. "pe toti" este o utopie oricum. si populatia canina se reface rapid. multi din acesti caini de pe strada provin din abandon sau din imperecherea ne supravegheata a celor cu stapan. pe principiul am un caine in curte, e in calduri, il las sa isi faca de cap cu toate catelele din vecini, din cartie sau mai stiu eu unde, ca doar nu tin eu puii. ei bine, daca o catea fata 10 pui, doi-trei tot supravietuiesc. si fata de doua ori pe an. asa ca in primul rand ar trebui schimbata legislatia. cine vrea caine pe langa bloc, treaba lui, dar are nevoie de acordul celorlalti locatari, trebuie sa respecte niste prevederi legale legate de adapostire si trebuie responsabilizat pentru respectivul caine. cine are caine, trebuie sa il marcheze. daca il abandoneaza, este pedepsit de lege. dace este prins ca da drumul cainelui nesupravegheat, iarasi ar trebui pedepsit.

 

ce mai, poveste lunga :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar poate desfasoara si ei programe asemanatoare :D

 

Din cate stiu eu, Asociatia "Salvati-l pe Labus" desfasoara un program de sterilizare al animalelor strazii (caini si pisici). ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;) pai si acum nu iti mai plac???mie imi plac f f f f mult!!!si sa stii ca ei musca doar ca sa se apere de oameni.pt ca unii oameni sunt atat de rai incat ii lovesc,dau cu masina peste ei...etc.urasc acesti oameni!si de aceea eu doresc f mult sa fac ceva pt ei cand voi fii mai mare(cand voi termina facultatea).am salvat mereu cainii de la mine de la bloc.aveam niste vecini rai.i-au otravit si eu le-am dat laptic si mancarica,unii au dat cu masina peste ei iar eu am avut grija de ei pana s-au refacu...si multe alte cazuri.

as vrea sa fac o asociatie pt protectia cainilor,dar am nevoie de ajutor.sper sa reusesc!

 

dupa ce or sa te muste, nu o sa-i mai placi asa mult! :(

 

 

Ei si....doar atat stii?! "sa fie omorati!"...hhhmmmm cam putin eu, in locul tau, ii jupuiam de vii si-i faceam manusi!

 

eeii nici chiar asa 8) doar eutanasiati!

 

Din cate stiu eu, Asociatia "Salvati-l pe Labus" desfasoara un program de sterilizare al animalelor strazii (caini si pisici). ;)

 

 

eu sper sa infiinteze asociatia "Eutanasiati cainii vagabonzi" ar avea succes :yes: :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu crezi ca se va rezolva ceva daca ne apucam sa eutanasiem toti maidanezii?..trebuie inainte de toate educata populatia pentru ca multi oameni iau un caine pentru capil sau eu stiu un moft ceva dar daca fata nu vrea sa tina si pui si ii lasa pe strada si asa incet se reface populatia..ce vom face ..vom omora la nesfarsit?

Editat de realtv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta ar trebui sa se faca dupa.

in caz contrar, amenzi fff. mari 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut azi dimineata la stirile de la prima ora..ia sectionat artera femurala daca imi aduc bine aminte...la cat sange era pe acolo cred ca a sangerat pana a murit....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×