Sari la conținut
Forum Roportal
niklai

Procesoare......buneee.!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hey! Voi astia care o tot datzi cu AMD-urile, sincer, nu stiu ce v-a venit, eu unul am observat cat se poate de CLAR din practica, statistici si teste profesionale ca desi, AMD a inregistrat in ultima vreme progrese remarcabile, NU a reusit inca sa detroneze procesoarele INTEL, over all! Dovada... click sau copy/paste in browser linkul de mai jos...si lasati-o mai moale, pls :flowers:

http://www.gen-x-pc.com/p4_extreme_amd_fx64.htm

Editat de e-X-plorer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
totu-i clar ,majoritatea incep sa treaca de partea AMD ,caci dupa ce au privit o reklama la TV la care se spunea ca procesoarele Intel sunt cele mai bune, in cele din urma ramin dezamagiti de performantele lor ,pe cind AMD mai putina reklama dar in schimb performanta si pret avantajos :doh:

 

de data asta ai perfecta dreptate

E cam simplistă viziunea "procesor Intel versus procesor AMD". Pe ansamblu, procesoarele Intel sunt mai bune, dar dacă banii disponibili nu au ajuns dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut nu trebuie sa te basici pt.tema pe care am pus-o eu aici in dezbatere am intrebat care procesoare ar fi bune si ce le deosebeste unele de altele atita tot.Nu le fabricam noi romanii si nici ne le-am inventat noi era pur si simplu opinia fiecaruia.In realitate avem nevoie de ele pt.a ne face viata mai frumoasa nu se ne indragostim de ele si sa le facem statuie.Fiecare cumpara de pe piata ce are nevoie si ce il defineste pe el si crede ca are valoare pt.el.Alegerea va apartine in totaliate.Era decit un sondaj de opinie facut de mine un umil impatimit al acestui sport cu clape.Multumesc pt.intelegere cu stima pt.toti cei care scriu pe acest minunat site Niklai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut nu trebuie sa te basici pt.tema pe care am pus-o eu aici in dezbatere am intrebat care procesoare ar fi bune si ce le deosebeste unele de altele atita tot.Nu le fabricam noi romanii si nici ne le-am inventat noi era pur si simplu opinia fiecaruia.In realitate avem nevoie de ele pt.a ne face viata mai frumoasa nu se ne indragostim de ele si sa le facem statuie.Fiecare cumpara de pe piata ce are nevoie si ce il defineste pe el si crede ca are valoare pt.el.Alegerea va apartine in totaliate.Era decit un sondaj de opinie facut de mine un umil impatimit al acestui sport cu clape.Multumesc pt.intelegere cu stima pt.toti cei care scriu pe acest minunat site Niklai.

Trebuia să spui că faci un sondaj si-atunci nu as fi postat deloc. "Opinia fiecăruia" nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind numai am virsta pe care o crezi tu ca o am am trecut anul asta de 40 de ani si sa stii ca am inceput si eu la inceputuri cu win 3.11.De fan nu sunt fan al nici unui procesor fereasca d-zeu imi plac procesoarele care merg bine si atit.Te rog nu te mai umfla in pene ca nu merita doresc un raspuns civilizat si atit.Daca vrei sa respecti oameni de pe acest forum fa-o daca nu e treaba ta.Mersi pt.intelegere.Niklai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E cam simplistă viziunea "procesor Intel versus procesor AMD". Pe ansamblu, procesoarele Intel sunt mai bune, dar dacă banii disponibili nu au ajuns dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Processor Properties:

Manufacturer Intel

Version Pentium® II processor 400 MHz

External Clock 100 MHz

Maximum Clock 950 MHz

Current Clock 400 MHz

Type Central Processor

Voltage 2.8 V

Status Enabled

Upgrade Slot 1

Socket Designation J22

 

[ Caches / Internal L1 Cache ]

 

Cache Properties:

Type Internal

Status Enabled

Operational Mode Write-Through

Associativity 4-way Set-Associative

Maximum Size 32 KB

Installed Size 32 KB

Supported SRAM Type Burst

Current SRAM Type Burst

Socket Designation Internal L1 Cache

 

[ Caches / Cache L2 ]

 

Cache Properties:

Type Internal

Status Enabled

Operational Mode Write-Through

Associativity 4-way Set-Associative

Maximum Size 4096 KB

Installed Size 512 KB

Supported SRAM Type Burst

Current SRAM Type Burst

Error Correction Single-bit ECC

Socket Designation Cache L2

 

Reportul de mai sus este rezultatul unui quick system scan facut cu AiDa32 un program de scanat sisteme pe care il recomand! In cazul in care aveti dubii sau credeti ca l-am inventat eu, pot crea un report similar si in format *.html pe care sa-l atasez sau sa-i fac un screen-shot dar momentan am dat copy/paste text din comoditate. :) Dupa cum lesne ati observat, testul a fost facut pe un batran Pentium II fabricat in august 1998, mai exact un sistem Compaq Deskpro pe care l-am folosit 2 ani de zile ca server si pe care desi il folosesc mult mai rar in prezent, nu l-as da deloc la preturile care se ofera! :stars:

 

Astept log-uri cu performantze similare si de la un sistem AMD mai vechi de 5 ani, acum! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rind numai am virsta pe care o crezi tu ca o am am trecut anul asta de 40 de ani si sa stii ca am inceput si eu la inceputuri cu win 3.11.De fan nu sunt fan al nici unui procesor fereasca d-zeu imi plac procesoarele care merg bine si atit.Te rog nu te mai umfla in pene ca nu merita doresc un raspuns civilizat si atit.Daca vrei sa respecti oameni de pe acest forum fa-o daca nu e treaba ta.Mersi pt.intelegere.Niklai.

Off-topic: Asa. Deci n-ai avut PC de c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×