Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sustin.

 

Ceea ce se dezaproba aici este falsitatea ascunsa intre ratiuni de marketing si reclama.

Diverse 'ziare de atitudine' (nu conteaza care, toate sunt la fel) se bat cu pumnul in tiraj si inoculeaza un soi de culturalizare in masa aplicata posesorului de credit cu buletinul.

Niste mao zedongi si 'revolutia culturala' aferenta.

 

Binenteles ca lovesc cu coperta si cu cotorul romanelor pe snobi direct in pipota literara si le ia respiratia. Dar si cei 7.99 RON si hartia de citit pe tron.

 

Cine are pasiuni extreme, precum cititul, are deja de unde sa isi procure cartile si stie ca, de exemplu, cei de la Polirom au un fel de soldari, cu preturi foarte mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce nu pot eu sa-mi explic e urmatorul lucru: de ce sunt popularizati aceeasi autori "clasici" la moda acu 50-100 de ani ?

ma scuzati dar cred ca suntem in alt mileniu ...

luminatele minti care popularizeaza o astfel de cultura de ziar (n-am nimic cu ea) au ramas cu ideea fixa ca ce aveau ei in biblioteci (si ca sa fim sinceri pana la capat cam in orice familie cu oarecare stiinta de carte "clasicii" se cam gasesc in bibliotecile de bloc) trebe musai sa aibe si tanarul anului 2000 doar prin prisma faptului ca-i ieftin si ... vorba voastra "da bine in biblioteca".

siin privinta calitatii ... ma sczuati :) sunt sub orice critica de proaste calitativ !

cine spune ca sunt de calitate inseamna ca nu a vazut o carte adevarata in viata lui

dar poate am eu prea multe fumuri in cap :o:

aaa ! nu stiu daca s-a mai pus intrebarea asta: dar cati dintre cei care cumpara in fiecare saptamana cate o carte de la ziare ... o si citesc ? :doh:

 

apropos ... ca mai sunt si snoaba ... cat ati dat cel mai mult pe-o carte ?

sau poate fac un topic ? :>

Editat de -olivia-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spre exemplu, "Enigma Otiliei" costa 15 lei intr-o librarie, iar in alta, 10 lei. La Adevarul pretul este 8 lei.

Tu si Sfantul Ingnorantum.

Google,Google,repede.C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine,atunci.Amintiri din copilărie la editura Gramar e 6 sau 7 RON,nu mai ştiu exact,dar am cumpărat-o acum vreo săptăm
Editat de umbbra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@ Olivia

Am dat de la 200 lei pana la 400 lei (noi) pe o carte; si n`o sa ma opresc aici. Nu inteleg aluzia. Si da: cumpar si adevarul.

Sa stii ca intotdeauna imi va face placere sa`i recitesc pe Creanga sau pe Henri Charri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Editura Gramar? Aia care are cumva hartia neagra, scrisul mic si paginile lipite cu guma de mestecat ???

Mi-ai dat pana acum niste exemple de prisos, inclusiv cartile de la Polirom. Ma repet: majoritatea autori fantoma.

Era o glumă cu Gramarul,umbbro.

Dacă nu ai auzit tu de ei,nu

Editat de Alexeevna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apropos ... ca mai sunt si snoaba ... cat ati dat cel mai mult pe-o carte ?

sau poate fac un topic ? :o:

 

130 de lei. Asta-vara, de la o librarie de pe litoral.

Bineinteles, nu literatura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are vreo relevanta aspectul unei biblioteci. A mea daca e mai colorata (in sensul ca am carti de la tot felul de edituri, mai mari, mai mici) care e problema? Dupa cum am mai spus, romanilor le place ca aceste carti "dau bine pe raft". Si nu vi se pare penibil ca in toate casele bibliotecile sunt la fel? Eu am fost deja in 3 si asa e...Patetic!

Si de asemenea, nu cred ca are importanta valorea materiala a unei carti. Eu am carti acasa de 5 lei si au o deosebita valoare, nu trebuie sa dau 500 lei pe o carte, din snobism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×