Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din primele 25 de carti care ne-au fost afisate nu-mi plac decat Marile sperante si Papillon.

Uite cateva titluri care ar trebui sa apara :

Razboi si pace (Lev Tolstoi)

Orice de Dostoievski (Crima si pedeapsa, Amintiri din casa mortilor,Adolescentul, Idiotul)

Orice de Shakespeare si Balzac.

Ulise (James Joyce)

In cautarea timpului pierdut (Proust)

Faust (Goethe)

 

 

Si ar mai fi...

Editat de Moonchild'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca din fiecare carte poti invata ceva... toate merita citite. Ca exista si carti mai bune este f.ff. adevarat. Macar de acestea aparute ar deschide pofta pentru citit a celor care ar trebui sa faca asta.

De cumparat este intr-adevar o aventura daca le vrei. Am noroc cu fiica mea care este hotarata sa-si faca propria colectie (desi mare parte le avem in casa) si a fermecat un batran vanzator de ziare care ii pastreaza cartea si ziarul de joi pina sambata cand vine ea de la facultate. Deh..fiecare cum se descurca! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avand in vedere ca din fiecare carte poti invata ceva... toate merita citite.

M-am saturat pana peste cap de astfel de afirmatii. :blink: Nu este adevarat.

Exista carti care merita si care nu merita citite.

Toti stim ca din fiecare inveti cate ceva, dar depinde si ce. Chestii marunte,poate chiar nimic.

din fiecare poti invata ceva, dar te costa timp,si trebuie, ca sa zic asa,sa inveti lucruri cat mai "mari".

 

Apropo,am gasit undeva aceasta lista cu urmatoarele carti de la adevarul:

 

 

26.Idiotul (vol 1) - Dostoievski

27.Idiotul (vol 2) - Dostoievski

28.Mandrie si Prejudecata - Jane Austen

29.Amintiri din Copilarie - Ion Creanga

30.Aventurile lui Sherlock Holmes - Arthur Conan Doyle

31.Winnetou (vol 1) - Karl May

32.Winnetou (vol 2) - Karl May

33.Winnetou (vol 3) - Karl May

34.Enigma Otiliei - George Calinescu

35.Pisica. Casa de pe canal - Georges Simenon

 

 

Sincer, nu prea ma incanta. Afara de Idiotul, pe care-l vreau neaparat.

Amintiri din copilarie o gasesti peste tot si nu-mi place.

Winnetou dupa ce ca are si 3 volume, mai e si inutila.

Pisica. Casa de pe canal, nici n-am auzit de ele

Enigma Otiliei nu o vreau

Aventurile lui Holmes nu

Poate doar Mandrie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca initiativa , am intrat sa vad ce a aparut , din cele 17 aparitii nu cred ca este una care sa nu intereseze o anumita fasa de cititori , oricum sunt alegeri fericite , carti care nu ar trebui sa lipseasca din nici o casa , deigur la o anumita varsta numaicitesti Cartile junglei cum pentru un pusti este greu de digerat Anna Karenina . Am sa caut sa vad intreaga lista , pe cele aparute le am in diverse editii ).

 

Sper sa apara si Montecassino , a fost prima mea intalnire cu Hassel .

Sa nu scapati niciuna . MERITA .

Bravo lor ,chiar si pretul este accesibil .

 

1. Notre Dame de Paris - 13.11.2008

2. Marile speranţe vol. I - 20.11.2008

3. Marile speranţe vol. II - 27.11.2008

4. Un yankeu la curtea regelui Arthur - 04.12.2008

5. Ion - 11.12.2008

6. Cărţile junglei - 18.12.2008

7. Ultimul Mohican - 23.12.2008

8. Anna Karenina vol. I - 30.12.2008

9. Anna Karenina vol. II - 08.01.2009

10. Ivanhoe - 15.01.2009

11. Chemarea străbunilor - 22.01.2009

12. Papillon vol. I - 29.01.2009

13. Papillon vol. II - 05.02.2009

14. Coliba unchiului Tom - 12.02.2009

15. Gestapo - 19.02.2009

16. Dracula - 26.02.2009

17. Doamna Bovary - 05.03.2009

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti Doamnelor, Domnilor si Domnisoarelor despre minunata colectie a ziarului cu pricina?

Stati la coada de la ora 5.30 am, pentru a cumpara cartea sau dati spaga la "vanzatoarea de ziare" pentru a va opri nepretuita carte? :)

 

:pardon: Fiti liberi in exprimare, nu ezitati: aici sunt ofurile si pasurile dvs.!!! 8)

 

 

Este o buna initiativa a patronilor de presa (Adevarul, Cotidianul, Jurnalul National) de a tipari si vinde carti la pret ieftin cu tiraj neinchipuit de mare pentru o editura. Poate asa cartea de citit o sa ajunga in casele multora.

 

Totusi ma deranjeaza faptul ca Marius Tuca - Jurnalul National - a ales sa lanseze/vinde carti sub un nume de mult cunoscut:

"Biblioteca Pentru Toti". - probabil ca BPT nu a fost inregistrat ca brand sau inventie.

 

Spre aducere aminte a lui Marius Tuca:

 

- prin anii 195x au aparut primele volume din colectia "Biblioteca pentu Toti" - acestea nu erau numerotate dar coperitle cartilor aveau doua culori: rosii pentru cartile scrise de autori romani si albastru deschis pentru cartile scrise de autori straini. Din aceste carti din BPT cu coperta rosie/albastru am vreo 80 de volume.

 

- in anul 1967, Editura Pentru Literatura a relansat "Biblioteca Pentru Toti" sub forma de volume numerotate si cu coperti deosebite. Numarul 1 din noua serie BPT a fost "eminescu - poezii" - am aceasta catre - ultimul numar pe care il am este 958 - "adrian paunescu - poezii de pana azi" aparut in 1978. Din seria numerotata am cam 350 carti.

 

Sper ca M. Tuca sa vanda pentru Jurnalul National cel putin 958 carti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau vol 3 din Shogun are hartia mai proasta: mai galbena, scrisul, pe alocuri, cam decolorat??

Probabil ca reducerea va avea efecte asupra calitatii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti Doamnelor, Domnilor si Domnisoarelor despre minunata colectie a ziarului cu pricina?

Stati la coada de la ora 5.30 am, pentru a cumpara cartea sau dati spaga la "vanzatoarea de ziare" pentru a va opri nepretuita carte? :doh:

 

:spiteful: Fiti liberi in exprimare, nu ezitati: aici sunt ofurile si pasurile dvs.!!! :roll:

 

 

 

Inca ma mai uimesc atunci cand vad cata prostie,idiotenie si tampenie exista in capul unora..Dupa ce ca initiativele Biblioteca Adevarul si Biblioteca pentru toti sunt mai mult decat laudabile,se mai gasesc o gramada de personaje care critica aceste proiecte ,ba mai mult se declara ca sunt nemultumiti pentru ca anumiti oameni au initiat aceste proiecte.Trebuie sa fii un idiot de varf sa poti gandi asa ceva si in paralel sa te lauzi cu numarul tau "impresionant" de carti pe care le detii.Pai daca esti asa un mare devorator de cultura in loc sa te bucuri de orice serie de carti nou aparuta tu te apuci sa o critici??mai era cineva care zicea ca aceste carti sunt la un pret "destul" de mic.Omule costa cat un pachet de tigari o carte legata extraordinar,cu o coperta de buna calitate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!e mai mult decat un chilipir!!!!Va dati mari cititori dar in cap nu va ramas nimic.Daca nu va convin titlurile nu le mai cumparati nu va apucati sa va plangeti ca nu sunt interesante cartile.Orice carte citita te invata ceva fie ca e Marin Preda fie ca e Ion Creanga fie ca e Dickens!Si o idee daca iti ajuta cu ceva e un mare castig.Asa ca lasati aerele la o parte si invatati sa apreciati oamenii de valoare si proiectele de aceeasi natura.SA VA FIE RUSINE,ca sunteti in stare sa carcotiti pe tema asta ca babele de la tara pe la colturi !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×