Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Diversitate in credinte

Postări Recomandate

Cu toţi aparţinem aceleiaşi specii , cel puţin la nivel fiziologic ... dar atăt de diferiţi

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce exista atatea credinte? Pentru ca vocile dumnezeilor nu razbateau dincolo de munti si mari in epocile din urma.

Daca oamenii ar fi aparut cu laptopul in mana si cu modemul in buzunar cu siguranta s-ar fi vorbit despre un singur zeu...ca sa nu zic niciunul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar să nu mai aberez ... de ce atătea credinţe ?

 

Totul e o Varză , aşa că aşteptăm iluminaţii roportalieni să dea cu pietre ! :lol:

Cred ca vrei sa spui Religii.

Credinta uneste oamenii, religiile ii despart !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiindca suntem diferiti gandim diferi,avem alt mod de a constientiza gandire,pentru ca nu suntem roboti programti pe acelasi program de rulare.

 

pai ,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu Laurici, eu vorbeam de credinţe ... . Uite am să'ţi explic, unii Cred in extratereştri, alţii Cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aaa de alea zici tu ? :o:

Alea nu's credinte frate ..alea sunt pareri.

Desi Zeul Creator nu prea are ce cauta langa parerile alea .

 

doar pareri ? :lol:

 

interesant ... deci credinta e doar o parere ?

 

e ceva ce'mi scapa , insa am sa ma gandesc la mecanismul asta al credintei , poate ca necredinta aduce eliberarea ... .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
doar pareri ? :lol:

 

interesant ... deci credinta e doar o parere ?

 

e ceva ce'mi scapa , insa am sa ma gandesc la mecanismul asta al credintei , poate ca necredinta aduce eliberarea ... .

niciodata necredinta nu aduce eliberare,emana doar "pareri" si ... din contra blocheaza perceptiile ...

doar rugaciunea si credinta in Dumnezeu ,prin fiul Sau,Isus,elibereaza si deblocheaza cu adevarat

nu caut sa conving pe nimeni,spun doar ceea ce simt.am incercat multe cai personale si niciuna nu mi-a adus perceptia ... de acum,cu liniste, intelegere si eliberare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
niciodata necredinta nu aduce eliberare,emana doar "pareri" si ... din contra blocheaza perceptiile ...

doar rugaciunea si credinta in Dumnezeu ,prin fiul Sau,Isus,elibereaza si deblocheaza cu adevarat

nu caut sa conving pe nimeni,spun doar ceea ce simt.am incercat multe cai personale si niciuna nu mi-a adus perceptia ... de acum,cu liniste, intelegere si eliberare.

 

Mari , ma apropii de un raspuns dar inca'l caut ...

 

Inteleg si respect decizia fiecaruia de a crede , indiferent de forma in care o face . :lol:

 

 

Dar ... de ce avem nevoie sa credem ?

Asta'i intrebarea care ma framanta , de ce ?

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mari , ma apropii de un raspuns dar inca'l caut ...

 

Inteleg si respect decizia fiecaruia de a crede , indiferent de forma in care o face . :lol:

 

 

Dar ... de ce avem nevoie sa credem ?

Asta'i intrebarea care ma framanta , de ce ?

pentru a nu ne mai indoi...indoiala aduce teama,frustrari,neliniste...tot tacamul

raspunsul il gasesti in starile de bine percepute atat in real cat si in vis,din perioada copilariei...eu mi le aduc aminte perfect ,desi le uitasem la un moment dat :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×