Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Diversitate in credinte

Postări Recomandate

Tu de ce ai nevoie sa crezi ? Ce substanta din tine are nevoie de drogul asta numit CREDINTA ?

 

 

Eu nu stiu , raportat strict la mine. Nu m-am "analizat" suficient...iar daca as avea un raspuns fix, in timp, l-as schimba cu siguranta.

Poate cred pentru ca ar fi prea mult ca de mine sa depinda totul, responsabilitatea prea mare pentru un om, in fond, sunt cat se poate de egoista. Poate cred pentru ca imi e teama de ce nu inteleg, de ceea ce nu pot controla, de ce nu cunosc, de moarte. Poate cred pentru ca suntem prea multi, iar uneori prea singuri. Aveam nevoie, macar uneori, sa ne convingem ca cineva ne poarta de grija, tine tot de responsabilitate, presupun, afectivitate, neincredere in sine, panica, deznadejde, habar n-am.

Sau cred pentru ca este o trebuinta, ca si mancatul.

 

 

De ce-i spui drog? un drog nu are conotatii negative?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce am zis eu e adevarul meu ...nu-s gogomanii... e perceptia sau credinta mea ... Cum te simti tu citind credinta mea ... nu mai este problema mea ... eu doar am zis cum gandesc :doh: E problema ta cum interpretezi :pope:

 

Tu ai dreptate. Iartă-mă că ţi-am spus asemenea vorbe prost

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

GENEZA ... acum milioane de ani ... .

 

Cred ca Zeul ala care a creat omul , l'a facut initial perfect, doar ca a aparut nevasta'sa ...

- Ce faci tu Gogule aici in laborator ?

-Uita draga mea, am creat omul ... dupa chipul si asemanarea noastra .

- Hmm , interesant ... dar poate gandi ca noi ?

- Cu siguranta, ii raspunse Zeu' .

- Mai barbata, tu te'ai dilit . Cum sa'i dai animalului asta gandirea noastra zeica ? Nu are experienta , se pot produce accidente, etc ... , eu zic sa'l limitezi , il scoatem in gradina din spatele casei si sa vedem cum se comporta , iar daca nu face kka in gradina, il dam la dresaj , ceva comenzi simple trebuie sa priceapa . Macar vreo 10 comenzi acolo ...

 

MORALA

 

Dresajul e perfect , cum incearca unul sa sara gardul, cum il trag altii in jos ... :doh:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ce scop ?!

 

 

 

da o putem schimba, doar ca ... habar n'am ce'i aia realitate !

ce bag in gura si scot pe cur sau suma constiintei mele ?

 

Cred ca notiunea de liberul arbitru a fost introdusa in epoca moderna, cand au aparut diverse controverse in privinta textelor biblice, si a fost necesara crearea unei "interpretari" oficiale a bibliei, de catre biserica.Nush daca in bibie apare notiunea asta.Cred ca notiunea a fost introdusa pentru explicarea notiunii de pacat.Mai e si predestinarea care zice, pe scurt, ca noi nu avem liber arbitru si ca tot ce ni se-ntampla, ni se-ntampla pt. ca asa ne-a fost scris . Asta poate fi cam asa doua universuri ipotetice perfect similare unul cu celalalt, o persoana va face exact aceleasi alegeri, dupa cum totul se va intampla exact la fel in ambele. Nu exista un "seed". Nu exista "intamplare", nu exista "aleator". Asta e ideea: nimic nu este aleator. Mai e si chestia cu determinismul, teoria haosului...alea alea :pope: Raskolnikov din Crima si Pedeapsa l-ar putea ucide pe Dostoievski?Cam asta e raporturile lui Dumnezeu cu noi sunt similare celor ale scriitorului cu personajele sale (creatiile sale).Santem popandai pe aici :doh:

 

 

Pai ne dam seama daca e ceva real daca il putem atinge,mirosi,pipai,simti..nu?inseamna ca este real,ca exista?...Chiipurile niste teste au dovedit ca atunci cand privim un obiect si atunci cand inchidem ochii si ne gandim la acel obiect se activeaza acealezsi zone din creier......vedem cu ochii sau cu mintea?.....stiu ca suna aiurea dar asta e...din moment ce habar nu avem cum functioneaza creierul 100%...ma refer la conexiunile alea temporale si asa mai departe..

 

 

 

Vezi ca iar te las pe vara. :)

 

Ia treci in fata clasei domn profesor, si explica lectia :hi:

Stiu ca vrei sa ma lasi rep 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai iluzia de liber arbitru...

 

Iluzie e totul in jur, credinta care ma conduce pe mine este: cu spiritul si sufletul caut iubirea si lumina, iar cu ratiunea - trupul caut sa traiesc viata de aici, materialul ... apoi incerc sa le imbin pe toate in echilibru si armonie :doh:

 

Eu cred ca este un schimb reciproc de "informatie". Chiar si cand nu crezi in El.. tot trimiti catre El. El "invata" alaturi de tine. :pope:

 

Da, ai dreptate, ma refeream cumva ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea Sa, dar exact ca El nu vom fi niciodata ...

Editat de Poricel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu de ce ai nevoie sa crezi ? Ce substanta din tine are nevoie de drogul asta numit CREDINTA ?

 

Incerc sa ascult pe langa ratiune si glasul sufletului si al spiritului ... trebuie sa oferim fiecaruia dintre ele ceea ce are nevoie, cred in mine ca parte a divinitatii !!!

 

Binele si raul e doar un cliseu , lumea se naste si moare = realitate .

Conteaza felul cum mori, sau ca esti mort ?

 

Pentru viata materiala binele si raul sunt doua optiuni prin care te poti defini ca fiinta care traieste pe Terra.

Conteaza ce ai facut ca om pana in momentul mortii ...

 

 

Din punctul meu de vedere toţi avem dreptate, fiecare adapt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Sau cred pentru ca este o trebuinta, ca si mancatul.

 

 

De ce-i spui drog? un drog nu are conotatii negative?

 

Mancatul in cantitati mari sau cu exces de condimente , poate produce in organism dereglari cronice ... unele fatale .

Cam tot asa si cu credinta ... :pope:

 

Iluzie e totul in jur, credinta cma conduce pe mine este: cu spiritul si sufletul caut iubirea si lumina, iar cu ratiunea - trupul caut sa traiesc viata de aici, materialul ... apoi incerc sa le imbin pe toate in echilibru si armonie :)

 

un raspuns frumos Poricel, dar care si el e supus unei matrice . :hi:

A
Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un raspuns frumos Poricel, dar care si el e supus unei matrice . :pope:

 

Posibil, asa cum Dumnezeu este de fapt si Tatal, si Fiul si Sfantul Duh, tot asa, Omul este si Spiritul si Sufletul si Trupul, nu trebuie neglijata nici unul dintre acestea daca vreau sa mentin echilibrul si armonia ... :doh:

Editat de Poricel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×