Sari la conținut
Forum Roportal
jackpot

Singuratate?Cum asa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Omul nu e niciodata singur. E tot timpul cu Dumnezeu. Cand ai impresia ca nu te iubeste nimeni adu-ti aminte de El ca te iubeste ca pe un fiu, fiica.

Si in jur poti gasi o gramada de oameni care te iubesc, bineinteles nu asa precum o poate face Tatal.

Eu te iubesc de exemplu. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul nu e niciodata singur. E tot timpul cu Dumnezeu. Cand ai impresia ca nu te iubeste nimeni adu-ti aminte de El ca te iubeste ca pe un fiu, fiica.

Si in jur poti gasi o gramada de oameni care te iubesc, bineinteles nu asa precum o poate face Tatal.

Eu te iubesc de exemplu. :lol2:

Omule!Ai fost ungere pentru sufletul meu.Aceste cuvinte te-au pus in inima mea pentru totdeauna.Fii binecuvantat.

Iata cat de putin trebuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul nu e niciodata singur. E tot timpul cu Dumnezeu.

Adica cu constiinta sa proprie(alter ego-ul) ...caci aceea este singurul Dumnezeu care te iubeste la modul real.

Este clar dovedit de rtealitate ca toti cei care asteapta ajutorul divin si nu se ajuta singuri ... devin victime ale propriei lor naivitati!

King-Kong-ul Biblic cu domiciliul extraterestru ...e prea departe ca sa te poata ajuta ...chiar daca ar dori-o!

Cand ai impresia ca nu te iubeste nimeni adu-ti aminte de El ca te iubeste ca pe un fiu, fiica.

Mai degraba sa incerci sa intelegi din ce cauza ai ajuns intr-o asemenea situatie deplorabila ...si sa incerci sa actionezi in asa fel incat sa castigi macar iubirea celor apropiati tie!

 

Si in jur poti gasi o gramada de oameni care te iubesc, bineinteles nu asa precum o poate face Tatal.

Cine e Tatal? Poate fi cineva Tata daca sotia nu i-a nascut un fiu? ...daca nu cine e Mama?

 

Eu te iubesc de exemplu. :huh:

Ce fel de iubire ii acorzi?

Una ca iubita reala?

Una ca de la mama la fiu ?

Sau una crestina ...de genul "cine nu isi uraste parintii si fratii, acela nu poate fi demn de mine"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O intrebare la care chiar ca nu am gasit un raspuns clar.

-Cum se face ca desi suntem cam 6,5 miliarde de oameni pe planeta aceasta,totusi de multe ori ne simtim singuri?Cum vine asta?Ce lipseste din peisaj?

Stiti despre ce vorbesc.Despre aceea ca multi dintre noi indiferent cat de sociabili am fi si oricat de multi prieteni am avea,inca mai incercam uneori in suflet sentimentul de singuratate.Cum asa?

Ceva nu se potriveste aici.

Voi care sunteti poate mai incercati in viata si mai intelepti va rog sa-mi definiti si mie aceasta problema.

 

"18. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el".

 

19. Şi Domnul Dumnezeu, Care făcuse din păm

Editat de Cita T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu e in noi,ai dreptate. Dar de atata libertate il indepartam,si din atatea ispite ajungem sa ne simtim singuri.

Singuratatea e arma dracilor.De aceea crestin= iubire revarsata.Exista mereu cineva caruia daruiesti.Si comuniunea e salvatoare.In biserica nu ai cum sa fii singur,sunt atatia sfinti in spatele acelor icoane,ce te sustin din ceruri....

Pace si iubire.

Si lui S.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica cu constiinta sa proprie(alter ego-ul) ...caci aceea este singurul Dumnezeu care te iubeste la modul real.

Este clar dovedit de rtealitate ca toti cei care asteapta ajutorul divin si nu se ajuta singuri ... devin victime ale propriei lor naivitati!

King-Kong-ul Biblic cu domiciliul extraterestru ...e prea departe ca sa te poata ajuta ...chiar daca ar dori-o!

Mai degraba sa incerci sa intelegi din ce cauza ai ajuns intr-o asemenea situatie deplorabila ...si sa incerci sa actionezi in asa fel incat sa castigi macar iubirea celor apropiati tie!

Cine e Tatal? Poate fi cineva Tata daca sotia nu i-a nascut un fiu? ...daca nu cine e Mama?

Ce fel de iubire ii acorzi?

Una ca iubita reala?

Una ca de la mama la fiu ?

Sau una crestina ...de genul "cine nu isi uraste parintii si fratii, acela nu poate fi demn de mine"?

 

Pfiu, multe intrebari ai, mai Sika... Nu ai gasit inca raspunsul la ele sau vrei sa vezi ce au gandit altii la genul asta de intrebari?

La unele tind sa glumesc , dar o sa imi aduc aminte pe ce forum suntem...

Aspectul Tata-Mama e o dualitate. Din ce am citit si concluzionat, Constiinta si Inteligenta cosmica nu au sex, sunt dincolo de dualitate, dincolo de ceea ce numim bine si rau (aceste doua concepte tin de perceptia noastra si de capacitatea de a vedea strategic lucrurile, in timp....pe aceasta tema, sunt o gramada de parabole care sa ilustreze acest fapt).

Iubirea pe care i-o acord e cea pe care o pot darui asa putina si firava cum este, dar tot e ceva, nu?

Iubirea e inteleasa diferit de multi oameni. Astfel ca pentru unii parinti, iubirea inseamna sa plece in Spania si sa isi lase copiii singuri acasa. De cine sa se simta iubit acela?

Altii raman singuri pe lume, orfani, sau vaduvi(e) , altii sunt in anturaje in care a fi apropiat de ei inseamna a te unii cu ei in vicii. Deci la ce fel de iubire sa aspire acestia, decat la ce le-a mai ramas, sa se intoarca cu fata la Dumnezeu, la cel interior sau exterior, ma rog, fiecare cum percepe si simte acest aspect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dragostea...asta lipseste din peisaj,mai bine zis dragostea de sine....daca te iubesti te acceptii vei fii in centrul universului si niciodata nu te vei simtii singur,insa daca nu te iubesti nu iti acceptii calitatiile sau defectele te autocritici in mod sigur mereu te vei simtii singur,trebuie sa te educi in sensul ca esti cel mai important si nimic si nimeni nu are cum sa te faca sa te simti prost sau singur.... :P

 

 

daca ai fi fost un pic mai atenta, ti-ai fi dat seama din start unde bate jackpot. :whack:

topicul e deschis la Despre D-zeu. :lol2:

 

lipsesc banii

 

 

celui intunecat, sigur :ok:

 

toata viata un om va fi singur atata timp cat D-zeu nu isi face casa in el.

 

nu iubitul si nu iubita....nu banii....si nu tu singur iti dai tie particica aia ce lipseste.

 

D-zeu iti da. Iubirea lui daca isi face cuib in inima ta, atunci nu iti va ma fi somn, foame, frica si nu te vei simti singur niciodata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
D-zeu iti da. Iubirea lui daca isi face cuib in inima ta, atunci nu iti va ma fi somn, foame, frica si nu te vei simti singur niciodata

 

Din tot ce-am experimentat in lumea asta un lucru stiu sigur : iubirea nu tine de foame.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×