Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Fericire fara conditii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Altu! :lol:

Cine dracu' va baga tampeniile astea in cap?

Adica o persoana care nu-si pune intrebari,nu si le pune pentru ca e fericita?!! -eu credeam ca nu le pune,pentru ca ii e frica de raspunsuri! -ii e frica de incertitudini,si prefera sa traiasca cu niste ,,raspunsuri'',false,ridicole,decat cu niste intrebari adevarate,si de bun simt.Dar asta nu inseamna ca e fericita...eu nu am cunoscut cretini de-aia fericiti...doar angoasati!

Le e frica ca de dracu' de intrebari,de necunoscut...viata lor,e monotona si fara perspective,o zi oarecare,e doar o copie infidela a zilei precedente.Nu are cine sa le rezolve problemele,si,asa-zisele lor raspunsuri,nu doar ca nu rezolva problemele,ci le creeaza!

Cum ar putea sa fie fericiti? -sunt in iad!

 

ar trebui sa le spuna si lor ,ei cred ca sunt in rai :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred :D ...spuneti-mi ca doar mi se pare mie,si nu crede cineva,ca fericirea e o conditie a nebuniei! :lol:

Sau ca nebunii,sunt fericiti...si ca va temeti sa fiti fericiti,de teama ca veti fi considerati nebuni,ori chiar ca veti inebuni.(!!!) :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am intalnit niciodata un ,,nebun'' fericit.Toti cei care au probleme psihice,sunt nefericiti.Pana si aia cu stari maniacale-narcisiste.Aia o iau razna inspre delirul de ,,grandoare'',dau in schizofrenie si paranoya!

Aia,sunt cazurile cele mai grave,oameni care nu se pot accepta deloc asa cum sunt...unii,isi asuma identitati false,imaginare...se cred Napoleon sau Zana Zanelor...

Ai vazut vreodata o persoana in delir de grandoare? -una cu schizofrenie paranoida,cu manifestari maniacale? -crede-ma,din gura ei,ies chestii stupide,ridicole...absurde...se crede Mesia...dar in privirea aia pierduta,se citeste un singur lucru: panica! -e intr-o suferinta profunda,nu fericita...

Tocmai ,am spus ca se cred fericiti,nu ca sunt fericiti!

si tu inerpretezi gresit!

 

Aberam, aberam, dar sa nu o luam pe aratura. Putem sti cu siguranta ce se petrece in mintea unui nebun? Si ..mai mult, cum definim un nebun?

Nu poti sti ce este in mintea unui nebun,deaia i se da denumirea de nebun.Cateodata nebunul poate nu este nebun!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-mi vine sa cred :D ...spuneti-mi ca doar mi se pare mie,si nu crede cineva,ca fericirea e o conditie a nebuniei! :lol:

Sau ca nebunii,sunt fericiti...si ca va temeti sa fiti fericiti,de teama ca veti fi considerati nebuni,ori chiar ca veti inebuni.(!!!) :lol:

 

nebunii sunt cei mai fericiti in nebunia si lumea lor ..nu cred ca voi reusi vreodata sa fiu la fel de fericita ca ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti sti ce este in mintea unui nebun,deaia i se da denumirea de nebun.Cateodata nebunul poate nu este nebun!

 

exact !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-mi vine sa cred :D ...spuneti-mi ca doar mi se pare mie,si nu crede cineva,ca fericirea e o conditie a nebuniei! :lol:

Sau ca nebunii,sunt fericiti...si ca va temeti sa fiti fericiti,de teama ca veti fi considerati nebuni,ori chiar ca veti inebuni.(!!!) :lol:

Opa..vezi ca aberezi.Nebunii sunt cei carora li s-a dat si nu au suportat ce au primit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai ,am spus ca se cred fericiti,nu ca sunt fericiti!

si tu interpretezi gresit!

 

Nu poti sti ce este in mintea unui nebun,de-aia i se da denumirea de nebun.Cateodata nebunul poate nu este nebun!

 

Aha...chiar se cred fericiti?? -adica,na...eu nu am intalnit niciunu care sa se creada fericit...da' or fi,daca spui tu...

De asta exista psihiatria...ca sa ne spuna ce e in mintea unui nebun.Da,cate-o data,nebunul nu e nebun.

 

Am vrut odata,sa scriu o carte.Un tanar,ajunge intamplator,intr-un spital de psihiatrie.Acolo,afla de un batran,considerat nebun incurabil,care se dovedeste un om deosebit de intelept,un vizionar,cu o perceptie foarte speciala a realitatii.El vorbeste intr-un limbaj poetic,incercand sa ii atinga pe ceilalti,la un nivel mai profund decat ala ,,constient",unde sunt problemele lor,prejudecatile lor aberante...nimeni nu intelege parabolele sale,si e considerat doar un bosorog scrantit,care nu stie ce spune.Tanarul acela,care il viziteaza,devine discipolul sau,si incearca sa-l scoata de acolo.Fara succes...ajunge doar el insusi marginalizat,si si isi pierde cariera.(in unele versiuni ale povestii,tanarul e un student foarte pasionat,promitator,intr-o facultate de psihologie ori medicina/psihiatrie).

V-ar place sa cititi asa ceva?

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha...chiar se cred fericiti?? -adica,na...eu nu am intalnit niciunu care sa se creada fericit...da' or fi,daca spui tu...

De asta exista psihiatria...ca sa ne spuna ce e in mintea unui nebun.Da,cate-o data,nebunul nu e nebun.

 

Am vrut odata,sa scriu o carte.Un tanar,ajunge intamplator,intr-un spital de psihiatrie.Acolo,afla de un batran,considerat nebun incurabil,care se dovedeste un om deosebit de intelept,un vizionar,cu o perceptie foarte speciala a realitatii.El vorbeste intr-un limbaj poetic,incercand sa ii atinga pe ceilalti,la un nivel mai profund decat ala ,,constient",unde sunt problemele lor,prejudecatile lor aberante...nimeni nu intelege parabolele sale,si e considerat doar un bosorog scrantit,care nu stie ce spune.Tanarul acela,care il viziteaza,devine discipolul sau,si incearca sa-l scoata de acolo.Fara succes...ajunge doar el insusi marginalizat,si si isi pierde cariera.(in unele versiuni ale povestii,tanarul e un student foarte pasionat,promitator,intr-o facultate de psihologie ori medicina/psihiatrie).

V-ar place sa cititi asa ceva?

De ce nu?

Si in cazul batranului ,psihiatrul a reusit sa afle ce e in capul lui sau il indopa cu tranchilizante...cred ca a doua varianta este mai veritabila.

Poate ca nebunii nu sunt decat niste oameni care au vazut ceva si nu au suportat sa duca ceea ce au vazut sau sunt oameni care sunt evoluati,insa neintelesi ..si atunci daca ii neintels il arunca intr-o camara si il indoapa cu tranchilizante ,pentru ca nu se supune ''moralei'' societatii si povoaca frica(omul se teme de ceea ce nu cunoaste si nu intelege) sau ar mai fi un caz..oameni posedati,care sunt constienti de ceea ce duc si in dispererea lor cer ajutor sa scape insa ..aceasi poveste..e nebun ,il dopam cu medicamente .

Editat de me and just me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orice omul nu va putea intelege va catalogat ca nebunie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×