Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Fericire fara conditii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fericirea este starea naturala a omului precum sanatatea. Un om sanatos nu are nevoie sa i se confirme ca este sanatos. Cand intervine boala constata ca este o problema. Asa si cu fericirea, ar trebui sa fie starea implicita a omului fara sa fie conditionata de iluzii.

 

Fericirea este prost inteleasa datorita multitudinilor ego-urilor care au nevoie de confirmari si conditionari pentru a da impresia de fericire.

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-am ascultat parerea, te-am contrazis iar tu imi zici ca pur si simplu sunt subiectiv si nu am dreptate =) Cine greseste aici ?

Ti se pare ca ascetii - calugarii de pe muntele Athos pot fi asemuiti cu niste sinicigasi ? Sau ca sunt afectati de depresie ?

Fericirea nu este o utopie, ci este conditionata. Este atat de greu de inteles ? ;)

Citindu-ti raspunsurile cu privire la fericire, iti pot spune ca nu poti sa iesi din viziunea ingusta pe care o ai asupra fericirii, oricat de mult s-ar stradui ceilalti - si asta nu datorita lor -.

Pentru ca atat deduci tu, in lipsa acelor argumente si rationamente, pe care ar fi trebuit sa le aduci in discutie, nu doar sa te rezumi la constatari si entimeme.

Nimeni nu a spus ca fericirea este o utopie. Reciteste asta, poate n-ai vazut sau ai uitat :

....

Sinele nu are nevoie de simpla dorinta de a fi fericit, deoarece doar prin faptul de a exista, de a se manifesta, implica automat fericirea...fara dorinte, fara asteptari fara un scop al fericirii, ci doar simpla manifestare a existentei.

...

.. si fara conditii. Conditiile sunt usor de neutralizat. Altele sunt mai greu de inlaturat, de aceea s-a vorbit si despre egoism.

Editat de Interpus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fericirea noastra depinde involuntar si de cei dragi noua, pentru ca nu suntem pustnici, traim intr-o comunitate, in ceea ce simtim se va regasi mereu si ecoul iubitului, iubitei, prietenilor, parintilor din viata noastra, nu se poate altfel.

Daca nu ne misca nimic din jurul nostru inseamna ca suntem egoisti si individualisti si atunci poate nici nu meritam fericirea, defapt fericirea de unul singur mi se pare un fel de amagire, ce rost mai are daca nu o poti impartasi cu altii?

NU zic ca nu poti fi fericit si singur dar in mica masura, momente....clipe, in mare insa...depinde si de ceilalti....indiferent ca vrem asta sau nu....parerea mea....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si crezi ca daca nu-ti dai voie nici tie sa fi fericita -pentru ca cei din jurul tau nu sunt- ii ajuti cu ceva pe ceilalti?

Cu ce ii ajuta nefericirea ta sa fie ei insisi fericiti?

De ce sa-ti conditionezi fericirea de faptul ca ceilalti sunt fericiti sau nu? -poti tu oare sa-i faci fericiti,impotriva vointei lor?

E raspunderea ta? -fericirea lor,depinde de tine?

Si ce te faci daca ceilalti nu-ti pot impartasi fericirea? -refuzi sa mai fi fericita pentru ca ei nu se pot bucura alaturi de tine?

Nu e vorba despre egoism,ci despre independenta.Nu poti sa astepti tot timpul un fel de confirmare din partea celorlalti.

Crezi ca e un gest egoist sa fi fericita atunci cand cei de langa tine nu sunt...asa ca esti de parere ca e ok sa fi fericita doar singura...dar apoi iti aduci aminte ca atunci nu mai ai cu cine sa impartasesti fericirea...

Vezi ce faci de fapt? -nu ai lasat nici o portita deschisa macar: efectiv,nu-ti poti da voie sa fi fericita in nici o situatie;nu fara sa te simti vinovata,fara sa te judeci pentru fericire,ca pentru o crima egoista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a murit copilul acum cateva ore. Sunt foarte fericita chiar daca a murit.

 

ori glumesti...ori ai ceva probleme serios vorbesc...cum poti sa fi fericita in situatia de fata? :stars: inseamna ca poate confunzi fericirea cu tristetea....sau te pacalesti refuzand sa crezi ca tragedia s-a intamplat....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Glumeste, mah.

 

On: Fericirea poate fi sa faci ce vrei tu, fara a-i indeparta pe ceilalti (implica ceva diplomatie fericirea asta).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Glumeste, mah.

 

On: Fericirea poate fi sa faci ce vrei tu, fara a-i indeparta pe ceilalti (implica ceva diplomatie fericirea asta).

 

probabil ca multi confunda fericirea cu bucuria de moment ...dar cum sa fi fericit doar asa ....fara un anume motiv...mi se pare absurd...doar nu suntem drogati nu? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×