Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Zola zicea ca ura e...sfanta...ca e autentica,si ca arata ca ne pasa...ca nu ramanem indiferenti in fata nedreptatii...nu zic ca sunt de acord,dar sunt unii care isi varsa ura,nu asupra celor care le-or fi gresit candva,ci asupra altora,care sunt intr-un fel sau altul perceputi ca ,,mai slabi'' -buni de victime.

Si sunt altii,care sunt pusi in pozitia de victima...si care chiar au toate motivele sa-si doreasca sa fie razbunati,sa li se faca cumva dreptate...si eu cred ca ei chiar au dreptate sa simta asta.

Poate ca gresesc...se poate...nu stiu.Dar asa simt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Supravietuirea celui ,,mai bine adaptat'',a ,,celui mai puternic'' -fascism in toata puterea cuvantului...

,,selectia naturala'' -a cui?! -a leprelor care fac de rusine umanitatea?!

Agresorul ,,are dreptate'',pentru ca agresiunea sa demonstreaza ca ,,e mai puternic'' -si ,,dreptatea e a celor puternici'' -gandire de derbedeu...de natzi.

Nu sunt nazist, gandeste la rece ce am scris eu, fara patima. Sa stii ca si cei care traiesc si mor linistiti in mijlocul societatii dar daca ii lasi singuri undeva mor intr-o saptamana sunt tot puternici pentru ca stiu sa isi atraga sprijinul celorlalti. Nu gandi emotional, gandeste rational. Agresorul nu are dreptate, dar agresiunea demonstreaza ca este mai puternic decat victima, daca este prins si pedepsit inseamna ca nu a fost suficient de "puternic". Suntem oameni, deci ia in calcul inteligenta umana, relatiile interumane, aici nu vorbim de lei sau alte animale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce? Sunt trei trepte majore prin care trec sentimentele.. dragoste - ura - indiferenta.

Daca cineva iti este indiferent, cum poti sa si urasti in acelasi timp?

Nu. Cu asta am fost de acord. Ma refeream la faptul ca nu poti uri ceea ce iubesti,sau ai iubit.Dar sa spui "cand urasti,inseamna ca iti pasa" suna tamp,din punctul meu de vedere,e o exprimare de genul :"ma razbun,pentru ca-mi pasa". Da,evident ca ne pasa,ca nu ne lasa indiferenti persoana pe care o uram, dar mi s-o parut exprimarea fortata. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt nazist, gandeste la rece ce am scris eu, fara patima. Sa stii ca si cei care traiesc si mor linistiti in mijlocul societatii dar daca ii lasi singuri undeva mor intr-o saptamana sunt tot puternici pentru ca stiu sa isi atraga sprijinul celorlalti. Nu gandi emotional, gandeste rational. Agresorul nu are dreptate, dar agresiunea demonstreaza ca este mai puternic decat victima, daca este prins si pedepsit inseamna ca nu a fost suficient de "puternic". Suntem oameni, deci ia in calcul inteligenta umana, relatiile interumane, aici nu vorbim de lei sau alte animale.

Gandire Victima sau Victimizator...asa vezi tu lumea impartita.Oamenii ,,slabi'' sunt victime inascute...iar cei ,,puternici" sunt agresori...si daca scapa nepedepsiti,se mai cheama ca sunt si inteligenti... -,,selectie naturala''!

Tu vezi intraga lume prin frica si ura...astea sunt lentilele tale.

Prefer societatea animalelor,e mai umana!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa ai si putina minte cum sa te razbuni pe cineva daca il urasti si sa scapi si nevinovat

Oho,foarte multa minte,nu putina! De-aia de obicei nu ne reuseste din prima,ca nu ne-am concentrat suficient! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×