Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gandire Victima sau Victimizator...asa vezi tu lumea impartita.Oamenii ,,slabi'' sunt victime inascute...iar cei ,,puternici" sunt agresori...si daca scapa nepedepsiti,se mai cheama ca sunt si inteligenti... -,,selectie naturala''!

Tu vezi intraga lume prin frica si ura...astea sunt lentilele tale.

Prefer societatea animalelor,e mai umana!

Repet, nu sunt extremist, gandeste limpede. Intre oameni se stabilesc relatii, se formeaza grupuri, unii nu intra in nici un grup din cauza ca sunt fie prea diferiti, fie prea schimbatori. In grup si in societate, in afara de relatiile de intr-ajutorare, in afara de relatiile comerciale, in afara de relatiile de simpatie, exista si relatii bazate pe frica, chiar pe ura. Nu generalizez si nu impart lumea in alb si negru pentru ca prea putini sunt albi sau negri, noi cei multi suntem gri, mai inchis sau mai deschis. De ce te temi de politie ? De ce urasti infractorii ? De ce urai un profesor care iti punea numai note mici ? Pentru ca mintea ta il percepea ca pe un agresor. De ce te temi de oamenii foarte mari si cu cicatrici pe fata ? Pentru ca nu stii ce le poate starni agresivitatea si stii ca singur nu ii poti combate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu postezi din postura de agresor?

Nu, eu sunt gri si oscilez intre victima si agresor ca si restul lumii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha ok cred ca esti genul daca s-ar ivi o oportunitate sa faci bani nu ai ezita(ilegal)

Editat de deceivedC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai trebuie sa vorbim si de viol daca tot suntem la relatia victima-agresor.

Cred ca lumea are chef sa abereze decat sa vorbeasca de ura, cred c primeam o definitie si o explicatie fiabila din partea lui Cleric Preston, nu exegezele forumistilor asupra operelor lui Nietzsche.

Noapte buna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ti-am raspuns la topicul despre ura si au sarit oamenii sa imi manance urechile, eu ce sa le fac ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana las urma e vorba de respect...si de faptul ca unii nu respecta decat legea fortei...si nu au nimic in comun cu forta legii(si nu ma refer la legile statului).

E usor sa gasim justificari...sa pretindem ca suntem ,,superiori'' altora...avem rasa ,,care trebuie",sexul ,,care trebuie'',religia ,,care trebuie'',nationalitatea ,,care trebuie'',orientarea sexuala ,,care trebuie''...si superioritatea asta,ne da drepturi suplimentare...drepturi asupra celor ,,inferiori''...

Unii respecta doar forta...fie ea forta muschilor,forta banilor,sau forta influentei...in rest,nu respecta pe nimeni si nimic.

De fapt,sunt mai rau ca niste animale,nu-si reapecta nici macar binefacatorii,sau prietenii...doar frica ii tine in loc,sa nu faca rau tuturor.Sunt RAI.Asta e cuvantul.

Nu-mi mai tamaia cat de ,,bine adaptati'' sunt ei...societatea asta,e ,,bine adaptata'' la coruptie,e total decazuta moral.

Zici ca exista si oameni care nu sunt asa...sigur ca sunt...dar tu ii aplauzi pe cei ,,puternici'',care ,,scapa'' de consecintele faptelor lor abuzive...

Ti se pare ca sunt ,,inteligenti'', ,,puternici'' , ,,adaptati'' -ii vezi ca pe niste supravietuitori...

Ce e ura...o emotie... uneori e o reactie in fata raului,in fata rautatii...in fata rautatii si a nedreptatii altora.

Dar alteori,ura e o motivatie pentru cei care sunt nedrepti,care sunt abuzivi,care sunt condusi doar de lacomie...care sunt terorizati ca trece viata pe langa ei...si ei sunt neputinciosi in a avea...in a fi cineva...si chiar in fata timpului.Cineva,trebuie sa plateasca pentru neputinta lor,pentru impotenta lor spirituala...altcineva...oricine!

Le este atat de frica sa nu fie slabi...vulnerabili...mai bine lovesc chiar ei.Sa fie primii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care e diferenta dintre ura si a nu suporta pe cineva ?ptr a uri o persoana trebuie sa te raneasca ea pe tine mai intai ?Sincer eu cred ca nu am urat pe nimeni e advarat ca ma supar dar apoi imi trece iar daca o persoana ma raneste ptr mine devine nula .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ii aplaud, si nu mi se pare ca sunt asa, ci chiar sunt asa. Tu nu admiti ca adversarul ar avea calitati, nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×