Sari la conținut
Forum Roportal
Two

Cetatenia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu tin sa te contrazic privitor la ceea ce spui fiindca nu cunosc.

 

 

Deci poti sa accepti si un caz concret. Bine ca eu si Ama vorbeam din auzite. Si ea si eu avem cazuri concrete, in familie, de copii nascuti in Italia si care NU au cetatenie italiana.

Conform bancului cu politistul si banca, Laur, ai dreptate, mama.

 

 

In alta ordine de idei, catabmw, te rog sa iti impui punctul de vedere fara sa jignesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legislatia difera de la tara la tara - in cele mai multe tari intr-adevar daca te nasti acolo capeti cetatenie - unele tari califica asta in sensul ca la implinirea varstei de majorat poti solicita cetatenia - si abia atunci o vei primi

Alte tari califica prin adaugirea ca parintii trebuie sa aibe un statut legal in tara respectiva atunci cand s-a nascut copilul acolo ( deci daca esti pe viza de turist e ok, dar daca esti ilegal sarit peste frontiera NU SE PUNE .... )

 

Pe scurt : nu exista o legislatie universala in aceasta privinta - legile locului sunt diferite , nu va mai certati comparand mere cu pere ....

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legislatia difera de la tara la tara - in cele mai multe tari intr-adevar daca te nasti acolo capeti cetatenie - unele tari califica asta in sensul ca la implinirea varstei de majorat poti solicita cetatenia - si abia atunci o vei primi

Alte tari califica prin adaugirea ca parintii trebuie sa aibe un statut legal in tara respectiva atunci cand s-a nascut copilul acolo ( deci daca esti pe viza de turist e ok, dar daca esti ilegal sarit peste frontiera NU SE PUNE .... )

 

Pe scurt : nu exista o legislatie universala in aceasta privinta - legile locului sunt diferite , nu va mai certati comparand mere cu pere ....

 

:doh:

 

 

 

Nuuu, draaaga!!! Vino cu argumente, altfel Laur nu iti valideaza raspunsul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu tin sa te contrazic privitor la ceea ce spui fiindca nu cunosc.

Eu am spus de principii generale ale dreptului. Asta fiindca este aria de legislatie si explicatia este de natura juridica.

Si ca sa fiu mai exact sunt urmatoareleprincipii:

1. principiul jus sanguinis (

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai, asta, refulat al forumurilor, plictisit de viata si impamantenit de cursa lunga pe ROPORTAL, pana si aici gresesti in ce spui.....nu " ma dau fata" fiindca sunt femeie.....iar bmw vine de la numele meu de familie nu de la ce a gandit mintea ta impotenta, a carei singura sursa de hrana este " ROPORTAL".....pe maidan ti-ar sta mai bine, hodorog,

care in lipsa argumentelor (pe care de altfel le ceri de la toti dar nu stii sa le aduci) bagi aluzii despre persoane care nu sunt de fatza cu intentia vadita de a intimida......Pe cine , ma-ta crezi tu ca intimidezi , bai, refulat- impotent? Cu vorbe crezi tu ca intimidezi? Puti de la distanta si lupti dand din coate sa ai argumente cu toti de pe forum...Liber la argumente...lumea are treburi serioase in viata asta daca nu ti-ai dat inca seama....nu isi pierde nimeni timpul ca tine argumentand pe forumuri....Mare plictiseala trebuie sa fie in lumea ta....

Din partea mea poti fi si androgin acolo din cocina de unde vii tu.

Ca probabil ca esti neam cu Mercedesa, nepoata lu mama Omida. Si se spune defulat. Refulata esti tu din canalul ala de unde ai iesit, de aia puti si crezi ca vine de la alti.

Si ia-o mai usor, ca uite, iti creste tensiunea si poate iti pocneste vre-o vena. :)

Hai, mars in cocina.

 

Deci poti sa accepti si un caz concret. Bine ca eu si Ama vorbeam din auzite. Si ea si eu avem cazuri concrete, in familie, de copii nascuti in Italia si care NU au cetatenie italiana.

Conform bancului cu politistul si banca, Laur, ai dreptate, mama.

Daca vei citi cu atentie pe linkul acela care l-ai pus vei vedea ca in Italia copii capata cetatenie la nastere.

 

Legislatia difera de la tara la tara - in cele mai multe tari intr-adevar daca te nasti acolo capeti cetatenie - unele tari califica asta in sensul ca la implinirea varstei de majorat poti solicita cetatenia - si abia atunci o vei primi

Alte tari califica prin adaugirea ca parintii trebuie sa aibe un statut legal in tara respectiva atunci cand s-a nascut copilul acolo ( deci daca esti pe viza de turist e ok, dar daca esti ilegal sarit peste frontiera NU SE PUNE .... )

 

Pe scurt : nu exista o legislatie universala in aceasta privinta - legile locului sunt diferite , nu va mai certati comparand mere cu pere ....

 

:o:

Daca ai fi citit mai inapoi o pagina, ai fi vazut ca exista legislatie universala. Se numeste Drept International.

Legislatia tuturor tarilor au la baza aceste principii de drept . Eu am vorbit si am explicat la modul general, nu la modul particular cu exemple de vre-o tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In alta ordine de idei, catabmw, te rog sa iti impui punctul de vedere fara sa jignesti. [/b]

In alta ordine de idei ia si citeste de la un cap la altul topicul si vezi cine a jignit .....dar deh....sunt mai nou, nu mi se permite cat i se permite unuia care respira prin ROPORTAL si care probabil isi striga nevasta ROPORTHALIA...si locuieste in cartierul ROPORTARI si se hraneste cu ROPORCITURA DE FORUM....lungan, slabanog care locuieste vis-a- vis de mine si are impresia ca nu il stie nimeni....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
l

:o: stiu care e diferenta dintre cetatenie si nationalitate, crede-ma. Si vin si cu un caz concret : cetatenia mea nu este aceeasi cu nationalitatea mea :)

 

Tataroaica mica :rot:

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In alta ordine de idei ia si citeste de la un cap la altul topicul si vezi cine a jignit .....dar deh....sunt mai nou, nu mi se permite cat i se permite unuia care respira prin ROPORTAL si care probabil isi striga nevasta ROPORTHALIA...si locuieste in cartierul ROPORTARI si se hraneste cu ROPORCITURA DE FORUM....lungan, slabanog care locuieste vis-a- vis de mine si are impresia ca nu il stie nimeni....

 

 

Stiu prea bine cine a jignit primul, ca m-a jignit pe mine mai intai. Daca te-am avertizat public numai pe tine, am facut-o pentru ca (poate) cunosti mai putin roportalul si regulile lui. El le stie foarte bine.

Este ultimul avertisment pentru amanadoi. Potoliti-va cu jignirile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×