Sari la conținut
Forum Roportal
Two

Cetatenia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:doh: oare Marlboro de ce a trebuit sa-i scoata fiului lui Titlu de calatorie de la Ambasada Romaniei de aici ca sa poata merge in Romania sa-i faca pasaport romanesc?

 

Laur, io n-am chef sa ma contrazic cu tine, dar tare mi-e teama ca n-ai dreptate :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unele tari care nu iti acorda cetatenia chiar daca te-ai nascut acolo, daca parintii sunt de alta nationalitate si nu au si ei cetatenie in tara respectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati, mie mi se pare ca fata nu a zis nimic de alta cetatenie, cred ca vroia sa stie doar daca naste acolo (poate pentru ca ii plac ei spitalele, conditiile etc), si apoi revine in tara cu bebele, ce se intampla. :stars: Nu a zis nimic de alte cetatenii, etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca are dreptul sa aleaga e una. Dar ceea ce a spus Darianna ca trebuie sa fie conceput acolo, e cu totul altceva, fara suparare.

Copilul poate sa aleaga una din cetatenii la majorat, pana atunci are dubla cetatenie, a tarii unde s'a nascut si a parintilor. Ce legatura are cu conceptia?!

 

Ceea ce am zis eu avea legatura cu faptul ca unele tari cer, la acordarea cetateniei, ca viitorul cetatean sa fi locuit/muncit in acea tara, timp de 1, 5, 10 ani, ori asta inseamna ca acel copil e conceput acolo, nu?

 

Draga mea eu zic sa nu mai te contrazici daca nu ai studii in materie.

Cetatenia unei persoane se dobandeste doar in trei moduri :

Prin Nastere, Casatorie si Naturalizare.

Deci nu mai imi veni cu aberatii ce iti spun alte persoane ca stiu ele dupoa ureche. :hi:

Si eu stiam ca stii sa citesti dar incep sa ma indoiesc sincer de asta. :stars:

 

Dragul meu cu studii in toate domeniile, incearca sa nu mi te mai adresezi de acum incolo, ca nu ma pot ridica la nivelul tau.

 

Ma scuzati, mie mi se pare ca fata nu a zis nimic de alta cetatenie, cred ca vroia sa stie doar daca naste acolo (poate pentru ca ii plac ei spitalele, conditiile etc), si apoi revine in tara cu bebele, ce se intampla. :P Nu a zis nimic de alte cetatenii, etc.

 

Pai are legatura pana la urma, ca daca stai sa te gandesti, femeia se duce sa nasca in alta tara pentru ca are alte conditii in spital si acea tara ii acorda cetatenie copilului. Simplu. Ma duc sa nasc in America.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea eu zic sa nu mai te contrazici daca nu ai studii in materie.

Cetatenia unei persoane se dobandeste doar in trei moduri :

Prin Nastere, Casatorie si Naturalizare.

Deci nu mai imi veni cu aberatii ce iti spun alte persoane ca stiu ele dupoa ureche. :)

 

Si eu stiam ca stii sa citesti dar incep sa ma indoiesc sincer de asta. :D

Cetatenia

 

Legea cu privire la cetatenie in varianta perfectata a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2000.

Prevederi pentru cetatenii straini ce locuiesc in Germania

 

Daca sunt nascuti in Germania, copiii, ai caror parinti sunt cetateni straini, capata cetatenie germana, in cazul in care aceste conditii sunt indeplinite fara incalcari.

Asadar care parte din capata cetatenie nu ai inteles-o ? :think:

Si chestia cu cititul mai atent este valabila si la celalalte linkuri.

 

 

BA ARE.

Si nu ar strica sa citesti si tu mai atent.

Daca tineti neaparat deschideti voi un topic si va luminez pe toate.

Si cu argumente si cu exemple.

 

 

...asta dupa ce ca e p.... mai face si pe "omul cu studii in domeniu"..... scrie doar de dragul de a obtine o cotrazicere si indiferent daca spune prostii el vrea sa aiba dreptate.... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce am zis eu avea legatura cu faptul ca unele tari cer, la acordarea cetateniei, ca viitorul cetatean sa fi locuit/muncit in acea tara, timp de 1, 5, 10 ani, ori asta inseamna ca acel copil e conceput acolo, nu?

Inseamna ca tu nu intelegi ceea ce citesti.

Vorbim despre o persoana care se naste pe teritoriul unei tari. Conform principiilor de drept care se aplica in toata lumea, acea persoana dobandeste cetatenia acelei tari.

A fi cetatean al unei tari inseamna ca ai drepturi conferite de acea tara cat si obligatii. Mai exista un principiu conform caruia la nastere copilul poate dobandi cetatenia tatalui, atunci cand acesta doreste si il recunoaste.

Intrucat o persoana minora nu are capacitate de exercitiu, adica se considera ca nu are discernamant, asta pana la varsta de 14 ani cand capata capacitate de exercitiu restransa ce inceteaza la varsta de 18 ani . Nu poate lua decizia daca doreste sau nu, sa renunte la cetatenia tari pe teritoriul caruia s-a nascut.

De aceia la implinirea varstei de 18 ani cand devine major, poate decide la care cetatenie renunta sau nu.

Cat despre legile tarilor care cer ca viitorul cetatean sa fi locuit o perioada minima pe teritoriul lor, este adevarat acest fapt si prezent in toate tarile, dar este pentru obtinera cetateniei prin naturalizare.

Iar conceperea unui copil si nasterea acestuia sunt doua lucruri distincte si diferite.

Intrucat nu se poate stabili post-factum cand anume a avut loc conceperea unui copil, aceasta se considera ca a avut loc in cele 121 de zile in timpul sarcini. Adica intre cea de a 300 zi si a 180 -a, de la data nasteri care este una singura si certa.

 

Dragul meu cu studii in toate domeniile, incearca sa nu mi te mai adresezi de acum incolo, ca nu ma pot ridica la nivelul tau.

Uite ca tocmai am facut-o.

Pai are legatura pana la urma, ca daca stai sa te gandesti, femeia se duce sa nasca in alta tara pentru ca are alte conditii in spital si acea tara ii acorda cetatenie copilului. Simplu. Ma duc sa nasc in America.

Poti merge linistita in America. Mai ales ca se dau vize pe 5 si 10 ani.

...asta dupa ce ca e p.... mai face si pe "omul cu studii in domeniu"..... scrie doar de dragul de a obtine o cotrazicere si indiferent daca spune prostii el vrea sa aiba dreptate.... :bye:

Auzi mai bmw, care te dai fata . Ce ar fi sa ii spui asa lu' ma-ta ?

Sau tu scrii doar de dragul de a te citi singur ?

Mars la cotet !

 

L.E. Si daca cineva se simte in stare sa ma contrazica, dar cu argumente solide.

Nu asa dupa ureche, gen ..stiu eu .

 

no scuze, am inteles gresit :yes: , asa e.

Si indemnizatie pt gravide tot nu exista :doh:

Depinde de tara .

Daca in unele nu exista asa ceva, alocatie pentru copii exista cu siguranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca tu nu intelegi ceea ce citesti.

Vorbim despre o persoana care se naste pe teritoriul unei tari. Conform principiilor de drept care se aplica in toata lumea, acea persoana dobandeste cetatenia acelei tari.

A fi cetatean al unei tari inseamna ca ai drepturi conferite de acea tara cat si obligatii. Mai exista un principiu conform caruia la nastere copilul poate dobandi cetatenia tatalui, atunci cand acesta doreste si il recunoaste.

Intrucat o persoana minora nu are capacitate de exercitiu, adica se considera ca nu are discernamant, asta pana la varsta de 14 ani cand capata capacitate de exercitiu restransa ce inceteaza la varsta de 18 ani . Nu poate lua decizia daca doreste sau nu, sa renunte la cetatenia tari pe teritoriul caruia s-a nascut.

De aceia la implinirea varstei de 18 ani cand devine major, poate decide la care cetatenie renunta sau nu.

Cat despre legile tarilor care cer ca viitorul cetatean sa fi locuit o perioada minima pe teritoriul lor, este adevarat acest fapt si prezent in toate tarile, dar este pentru obtinera cetateniei prin naturalizare.

Iar conceperea unui copil si nasterea acestuia sunt doua lucruri distincte si diferite.

Intrucat nu se poate stabili post-factum cand anume a avut loc conceperea unui copil, aceasta se considera ca a avut loc in cele 121 de zile in timpul sarcini. Adica intre cea de a 300 zi si a 180 -a, de la data nasteri care este una singura si certa.

 

 

Uite ca tocmai am facut-o.

 

Poti merge linistita in America. Mai ales ca se dau vize pe 5 si 10 ani.

 

Auzi mai bmw, care te dai fata . Ce ar fi sa ii spui asa lu' ma-ta ?

Sau tu scrii doar de dragul de a te citi singur ?

Mars la cotet !

 

L.E. Si daca cineva se simte in stare sa ma contrazica, dar cu argumente solide.

Nu asa dupa ureche, gen ..stiu eu .

 

 

Depinde de tara .

Daca in unele nu exista asa ceva, alocatie pentru copii exista cu siguranta.

 

n-am stat sa cercetez cum sunt legile in alte tari, dar aici cu siguranta legile amintite de tine nu se aplica. Si pot sa-ti dau un exemplu concret: Prietena mea, sarboaica, venita aici la varsta de 5 ani, acum are 28, nici prin naturalizare nici prin alte metode nu a reusit sa obtina cetatenia. Copiii ei nascuti aici NU au cetatenia. In certificatul de nastere sta frumos scis: Cetatenia: serba si Nascut in Luzern. Prietena mea a trebuit sa mearga sa scoata de la ambasada Serbiei aici, pasaport provizoriu pentru copii.

Atunci cand unul din parinti este cetatean al tarii respective copilul poate obtine cetatenia. Pana atunci nu prea cred.

 

Si inca ceva: ai tu cumva idee cat te costa o nastere in afara granitelor tarii? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-am stat sa cercetez cum sunt legile in alte tari, dar aici cu siguranta legile amintite de tine nu se aplica. Si pot sa-ti dau un exemplu concret: Prietena mea, sarboaica, venita aici la varsta de 5 ani, acum are 28, nici prin naturalizare nici prin alte metode nu a reusit sa obtina cetatenia. Copiii ei nascuti aici NU au cetatenia. In certificatul de nastere sta frumos scis: Cetatenia: serba si Nascut in Luzern. Prietena mea a trebuit sa mearga sa scoata de la ambasada Serbiei aici, pasaport provizoriu pentru copii.

Atunci cand unul din parinti este cetatean al tarii respective copilul poate obtine cetatenia. Pana atunci nu prea cred.

 

Si inca ceva: ai tu cumva idee cat te costa o nastere in afara granitelor tarii? :doh:

Nu tin sa te contrazic privitor la ceea ce spui fiindca nu cunosc.

Eu am spus de principii generale ale dreptului. Asta fiindca este aria de legislatie si explicatia este de natura juridica.

Si ca sa fiu mai exact sunt urmatoareleprincipii:

1. principiul jus sanguinis (

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auzi mai bmw, care te dai fata . Ce ar fi sa ii spui asa lu' ma-ta ?

Sau tu scrii doar de dragul de a te citi singur ?

Mars la cotet !

 

L.E. Si daca cineva se simte in stare sa ma contrazica, dar cu argumente solide.

Nu asa dupa ureche, gen ..stiu eu .

 

 

Depinde de tara .

Daca in unele nu exista asa ceva, alocatie pentru copii exista cu siguranta.

 

Bai, asta, refulat al forumurilor, plictisit de viata si impamantenit de cursa lunga pe ROPORTAL, pana si aici gresesti in ce spui.....nu " ma dau fata" fiindca sunt femeie.....iar bmw vine de la numele meu de familie nu de la ce a gandit mintea ta impotenta, a carei singura sursa de hrana este " ROPORTAL".....pe maidan ti-ar sta mai bine, hodorog,

care in lipsa argumentelor (pe care de altfel le ceri de la toti dar nu stii sa le aduci) bagi aluzii despre persoane care nu sunt de fatza cu intentia vadita de a intimida......Pe cine , ma-ta crezi tu ca intimidezi , bai, refulat- impotent? Cu vorbe crezi tu ca intimidezi? Puti de la distanta si lupti dand din coate sa ai argumente cu toti de pe forum...Liber la argumente...lumea are treburi serioase in viata asta daca nu ti-ai dat inca seama....nu isi pierde nimeni timpul ca tine argumentand pe forumuri....Mare plictiseala trebuie sa fie in lumea ta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×