Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Tocmai asta incerc sa fac. Nu sa invat lumea sau sa convertesc pe cineva la invocatii. Ci pentru cei care vor sa practice sa facilitez o intelegere corecta si curata a fenomenului. Pentru ca stii ca exista tot felul de culte, vezi Hare Krishna, Meditatia transcedentala etc care prin mantra de fapt isi supun adeptii unei "spalari pe creier". Despre teoria sunetului si stiinta exista deja dovezi, nu am timp sa intru in studio si sa testez sau inregistrez diverse sunete, dar poate imi fac timp pentru asta, ca tot am acces liber intr-un studio de inregistrari, dotat si analogic si digital foarte bine. In al doilea rand scopul meu nu e ca lumea sa adore zei, departe de mine gandul asta, ma feresc de culte si secte. Insa e foarte bine sa ii spui unui om vezi ca ce ti s-a dat nu e corect sau vezi ca te pune in legatura cu entitatea x sau y. Si probabil la testul tau, e foarte clar ca nu poate aparea cunosterea sau experienta fara sa stii care este entitatea la care te raportezi cu mantra. Teoria ariana, care se bazeaza exclusiv pe dovezi lingvistice, este interesanta. Si eu tind sa cred ca distrugerea centrelor vechi, Harappa si Mohenjo Daro coincide prea suspect cu o simpla inundatie sau cataclism natural, din moment ce zei vedici, inclusiv Indra este numit distrugatorul oraselor (s-a studiat deja faptul ca in Veda este explicit amintit cum Indra, zeu arian, distruge "orasele" si stavilarele apelor). Teoria ariana a fost infirmata de cativa savanti, insa dovezile aduse iar sunt lingvistice, deci se prea poate sa nu respecte adevarul istoric. Si inca o data, intelege ca nu vorbesc de mantre din veda, ele apartin unor traditii ulterioare. Cat despre Yantra Chintamani, da, este in franceza, nu am cautat daca s-a publicat in engleza. Oricum nu e o problema franceza. Chiar daca are mantra incorecte in text. Tind sa cred ca nu e o greseala de tipar (pag 37, daca iei textele sursa la analizat, iti dai seama ca nici nu exista una din mantra date acolo, ci sa au gresit-o fie intentionat, fie din nestiinta). Nu este singura greseala.

Editat de arasel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×