Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

'jps2007'

"partea proasta ca e nu stiu cui sa tai factura" = asta este, asa este cand au fost multi, fara numar dar cu numere.

 

"Viremia spune ..." = care este. almanahe. goagale. estem deci il avem

 

"ma incadrez in schema de tratament subventionata de stat" = s o crezi tu. vorbe in vant, de incurajare. pana nu-ti fierbe matele in tine, pana nu te umfli ca o purcea jos, sa vada ei fibroza ca cloncane, n o sa pui ceva moca

 

"Medicul sugereaza o monitorizare de cca 4 luni dupa care, in functie de analize , propune intocmirea dosarului pt tratament...sau nu." = rspunsul va fi mai stai pe bara. crede si nu cerceta. soimii patrei.

 

"Am propus medicului si acum sa-mi platesc tratamentul" = ai propus spaga pe fata. nota 4. esti ne...umblata prin spitale

 

"Enetcavirul , pilula minune care mi s-ar potrivi...cica , este un antiviral pe care ar trebui sa-l inghit 5-8 ani...sau pt tot restul vietii , doar ca trebuie ales bine momentul cand incep" = incorect. nu pot vorbi necenzutat aici caci iar ma pun pe bara astia, dar iti spun doar atat: 3 luni testeza ceva. nici pe privat nu pot vorbi, deci nu ma sacaii, citeste si gaseste calea

 

"La faza cu Silimarina m-ai nelamurit" = adica nu lua. deloc

"Acum am alte chestii de testat , 20 de zile conservaraia de la colesterol-stop .....o fi rau ?...o fi bine? :)" = mare prostie. asta o fi jurat pe hypoctrate ? sa-si dea palme saracu

 

"multumesc pentru raspuns" = care, eu nu raspund, eu nu sunt dr

 

da, treaba cu cony e veche

d'mn profesoer cony si cu mine ne cam stim de mult pe aci

avem numa respect, ma bucur ca e citit.

candva, o sa-i zic eu mai multe, in favoarea lui, la timpul si momentul potrivit, cum ziceti voi in cor,

e mult in fata mea, asa ca ridic shapca, stie el ca-l respect, sper sa-l ajut cu un sfat bun cand va fi momentul.

diferenta intre noi este ca el crede in sistem ori eu nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

*maverik30- Scuipi in patratica de raspuns cu mana-n tastatura si zau ca nu inteleg de ce o iei pe aratura. Hai pe puncte cum iti place tie ca sa evitam disimularea :

"asta este, asa este cand au fost multi, fara numar dar cu numere."- aici te consider mitocan la datorie...deci nu dedicam prea mult spatiu ca plictisim cititorii

"s o crezi tu. vorbe in vant, de incurajare. pana nu-ti fierbe matele in tine, pana nu te umfli ca o purcea jos, sa vada ei fibroza ca cloncane, n o sa pui ceva moca " - aici ai "bleah" pt stil chiar daca vorbele , fie ele si grotesti , au ceva samanta de adevar...si trecem mai departe

"ai propus spaga pe fata. nota 4. esti ne...umblata prin spitale" -am propus medicului sa incep tratamentul pe costul propriu tocmai pentru ca mi-am dat seama ca finantarea de la stat poate sa vina peste doi-trei ani sau niciodata. In acest moment pot sa sustin acest tratament , nu-mi surade ideea avand in vedere perioada cat am cotizat , dar asta-i alta poveste.

"incorect. nu pot vorbi necenzutat aici caci iar ma pun pe bara astia, dar iti spun doar atat: 3 luni testeza ceva. nici pe privat nu pot vorbi, deci nu ma sacaii, citeste si gaseste calea"- 3-4 luni monitorizez punct

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'jps2007' = NO OFENCE

 

esti pe drumul bun, adica te afli in perioada de "constientizare". informarea este esentiala.

ai destul timp sa iei decizii.

ca raspuns referitor la topic, nu intreprinde nimic, nu e cazul sa discutam despre steatoza pentru ca nu exista. nici tratament, pentru ca in acest caz preventiv nu exista.

de aici inainte mergi pe vorba lui cony, el nu e asa direct ca mine si este un AS in problema ta.

pupici si sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-maverik30- Nu vreau sa transform topicul intr-o discutie in doi asa ca ma mut printre HVB-isti acolo unde imi este locul

Am avut rabdare sa te citesc, uneori cu lehamite alteori cu interes , dar pentru mine faptul ca am tras linie si nu a dat cu rest , ca am inteles/ramas cu informatii utile din tot ce ai scris conteaza mai mult decat faptul ca esti "greu digerabil"

Sanatate si tie !

Editat de jps2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca dieta si anumite plante pot ajuta nu doar un ficat cu steatoza ci si chiar in afectiuni hepatice mult mai severe, inclusiv ciroze.

 

Eu am luat Liver Help (un fel de frate al Colon Helpului, de fapt ei recomanda folosirea impreuna a celor doua), pentru ca am un job destul de stresant, niste dereglari hormonale si in primul rand istoric fmailial de pacienti hepatici. Vreau sa va spun ca m-am simtit foarte bine, incllusiv cu migrenele (substantial diminuate in urma curei de 3 luni), dar am citit ca multi au vazut ameliorarea multor simptome legate de disfunctiile ficatului dupa ceaiul asta. E doar din plante si zic ca daca te tii de el 3 luni, cum se recomanda, cam 1 litru pe zi, nu ai cum sa nu vezi niste efecte pozitive.

 

Eu acum sunt la a doua cura, am facut prima anul trecut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Eu stiu ca dieta si anumite plante pot ajuta nu doar un ficat cu steatoza ci si chiar in afectiuni hepatice mult mai severe, inclusiv ciroze."

= de acord. ca plante insa recomand in special anghinare si rostopasca, restul sunt apa de ploaie de ex galbenele. nu insist pe subiect pentru ca iar apar pe aci "verzii" sa-si vanda produsele la cei cu ficat marit.

 

"Eu am luat Liver Help" = bani aruncati pe geam. fiecare vinde unde gaseste prostimea sa dea banu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din tot ce ai scris conteaza mai mult decat faptul ca esti "greu digerabil"

 

Nici nu realizezi enormitatea pe care ai rostit-o . Maverick este ceea ce nici nu credeai ca poate fi, de aceea iti recomand sa-l citesti si sa-l asculti cu multa atentie. Poate ca pierzi mai mult decat iluzia ca ai castiga mai mult din orgoliu. Sfat prietenesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@maverik30

....

e nasol. daca erai unu dala cu ficat de leu iti trecea adica scapai de virus cu anticorpii tai. viremia insa nu va spune asta, in tine e o matca care nu doarme. bine ca sti de ea. daca dormi si tu peste 10 ani abia te vor ajuta medicii astia ai tai, adica sa-ti dea ceva cu actiune. te pui si strangi bani, muncesti pe branci, iti cumperi din afara medicamente cu efect, iti faci voluntar pe barba ta tratamentul, nu cand vei avea hemoglobina varza peste 10 ani cand vor ei, si scapi lejer. adica pe banu tau. merita. peste 10 ani ai shanse mai mici sa scapi de virus. 30 ani tot o mai duci, fie ca faci sau nu tratament. dar fa-l pe barba ta si o duci inca 60.

nu ma intreba ce si cum, e o piata in astea, se stie ce sa iei, deci nu ma trage de limba, tace si fa.

 

fara ficat de leu sunt multi, printe care si eu si ti-am ascultat sfatul inca dinainte sa-l fi expuis pe aici si am citit si pe aici si pe afara si nu am gasit inca acel medicament cu efect pentru hbv ... si acuma intreb si eu unde sa citesc pe vitor.

 

 

daca (ma arunc si eu in supozitii) vorbesti de Entecavir (Baraclude) sau Tenofovir (Viread) discutia ar fi interesanta incepind cu recomadarea de a urma acest trtament pe de la 5 ani pina pe viata si terminind cu adugarea interferonului dupa 3 ani de tratament sau oprirea tratamentului dupa 1 an si monitrizarea flamei hepatice (adica adugarea de interferon natural - ca e mai ieftin ) ... sau vorbim de REP9AC (ar fi singurul care ar putea sa indeplinesca criteriul de 3 luni de tratament mentionat ) ... sau ?

 

"Eu stiu ca dieta si anumite plante pot ajuta nu doar un ficat cu steatoza ci si chiar in afectiuni hepatice mult mai severe, inclusiv ciroze."

= de acord. ca plante insa recomand in special anghinare si rostopasca, restul sunt apa de ploaie de ex galbenele. nu insist pe subiect pentru ca iar apar pe aci "verzii" sa-si vanda produsele la cei cu ficat marit.

 

"Eu am luat Liver Help" = bani aruncati pe geam. fiecare vinde unde gaseste prostimea sa dea banu.

 

anginare si rotopasca - ceva studii in acest sens, ceva shcheme / cantitati recomandate sau nu ?

Editat de 4est

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"4est" = Forrest Gump, asa da om, inspira-te din el

plus ca sonor mergi pe Bruce Springsteen - Streets of Philadelphia

tu esti cel mai bun doctor al propriului corp.

cere-ti scuze corpului tau, traieste in pace cu el.

in plus nu uita niciodata cine esti, unde esti si ce tre sa faci.

 

vezi tu, ma bagi cu nasu in alt teren, sa se supere nea cony pe mine,

dar pentru ca ai intraznit vei primi raspuns.

asadar pentru tine, pentru conu si domnica care este, sfatul meu pentru voi:

faceti o terapie cu prednison (de aprox. 1 luna), cu doze descrescatoare, urmata de terapie cu lamivudinei (ZeffiX), in doza orala de 100 mg/zi (pentru 24 luni) (care va aduce mult doritul anti HBe dupa un an de tratament chiar + aspect de ficat de gasca. stiu, e pe banu vostru, pe sub mana, etc dar se merita decat sa asteptati pana apare in voi ficat de closhca si cand aveti focarul peste suta de mii cand matca duduie.

nu ma mai bagati in deastea, e subiectul vostru, faceti dezbarete intre voi, nu ma puneti sa va fac scheme, dezvoltari ce si cum si de ce, de unde, asta e sfatul meu ca un bonus pentru voi, desigur nici un doctor romanash n-o sa va spuna calea mea, ci vor spune "shezi bland, asteapta-ti alienul din tine sa faca copii/pui" etc dar daca mai iesiti prin afara e alta ideea despre pateu. e ca si cum recomand celor cu nash provocat de x-factor adica sindromul x sa nu slabeasca, ca e bine ca au burta, ca e bine ca au shunci pe ei si pipota mare, pentru ca in mod subit in matzul lor gros de puturosi ce sunt se fabrica o bacterie minune care tocmai aia ii salveaza si scapa din gradele de steatoza, dar ce folos sa zic asta cand nimeni nu ma crede dintre cei de aici, daca nu esti in pas cu stiinta, cu ce e nou, cum sa evoluezi, chiar sunt putin profesori care au auzit de asta, printre care se numara si oproiul, cel cu care ma pun la masa si parca jucam sah in vorbe, un fel de fazan dar nu numa de ficat, de toata burta, lasati cartile prafuite si tv alb-negru, acuma e hd.

 

"anginare si rotopasca - ceva studii in acest sens" = prospetul insusi. ce sti tu cu ce merge rozmarinul,,,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

padurile ca si oamenii se inteleg intre ele

 

 

multumesc de sfat si ideii!

 

dar desi sunt de acord ca ar trebuii sa trecem in ograda noastra raspund aici ca poate pe viitor va citii cineva si sa aibe si un raspuns.

despre terapia cu Prednison - nu stiu, nu am auzit, dar o sa citesc, partea cu care nu sunt deacord este folosirea lamivudinei (Zefix) deoarece permite o mutatie usoara a virusului si statistic vorbind ai sanse mari sa te trezesti cu o rezistenta la acest medicament (14 - 32% la 1an sau 60 - 70% la 5 ani ) . Iar anti HBe se pot obtine si "natural" (aia pt cei cu ficat de tigru si nu de leu ) sau indus de medicamente, dar ar fi mai bine sa se folosesca Tenofovirul sau Entecavirul (la noi Entecavriul ca Tenofovirul nu e suportat de pritenii de la casa, dar atentie pt cei cu rezistenta la Lamivudina (unii poate nici nu stiu ca au asa ceva, asa ca cereti teste de rezistenta la antivirale inainte de a incepe) folositi Tenofovirul in loc de Entecavir sa nu dezvoltati si alte rezistente (rezistenta la Entecavir creste daca exista rezitenta la Lamivudina (1% la 6 ani pt cei fara rezitenta la la lamivudina si 57% la 6 ani in cazul celor cu rezistenta la Lamivudina )))

 

asta pe scurt ... si de cineva mai e interesat sa se uite si pe http://www.roportal.ro/discutii/forum/87-hepatita-b-intrebari-si-raspunsuri/ o sa mai scriu si pe acolo pareri proprii si personale despre subiect.

 

"anginare si rotopasca - ceva studii in acest sens" = prospetul insusi. ce sti tu cu ce merge rozmarinul,,, - nu stiu, da pot sa invat ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×