Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Draga Mav, dragi prieteni, iata-ma viu si sanatos dupa niscaiva Tirol, Viena si adancimi de mare albastra. Inima si ficat in limite normale. Multumesc pentru postarile de incurajare pe forum. Cu germana stau tot atat de prost cum stau si cu carnatzii(anul acesta doar UNUL. Revin cu informatii ulterioare. Maverick prietene, mersi pentru sustinerea ta in plan privat atunci cand unii imi puneau prin spitale diagnostice. De asta sunt prietenii, nu? Viena este mai fierbinte ca oricand!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am refacut analizele.

Rezultate :

TGP 56 fata de 40 limita maxima

TGO 33 fata de 40 limita maxima

GGT 52.8 fata de 50 limita maxima

LDL colesterol 137 fata de 130 limita maxima

HDL colesterol 37 - risc moderat 33-55 ( dar aproape de risc crescut <33 o analiza ciudata pentru ca nu am mai avut pb pana acum)

Lipide totale serice 691 fata de 800

Trigliceride 145 fata de 200

Glicemie 77

Spre bine.

Ce am facut intre timp :

- un tratament homeopat pe care il continui in prezent;

- un tratament cu Ursofalk pentru 45 de zile 500 mg /zi + 800 mg vit e ( am alternat vit E cu acid alpha lipoic 400 mg/zi)

- regim semi sever in sensul ca mult mai putina carne 1 data de 2 ori pe saptamana , atentie in rest, mici scapari la alcool si junk food.

PS : am scris ce tratament am luat dar va rog sa va consultati medicul inainte de a lua ceva.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Revin cu noutati.

Am inceput a doua parte a tratamentului homeopatic.

E un tratament ce va dura aproximativ 3 luni.

Tratamentul e compus din 3 produse:

- 2 sunt personalizate si legate de probleme specifice pe care le am eu si nu le voi numi pentru ca nu cred ca vor ajuta pe cineva, iar luate "dupa ureche" cred ca ar putea face rau;

- al treilea este un Extract din mladite de ienupar pe care in momentul de fata il voi lua o luna de trei ori pe zi cate 2 ml diluati in putina apa inainte de masa.

Schema de tratament combina cele trei produse.

Sunt rigori legate de orele la care se iau, de alimentele pe care am voie sa le consum ( fara cafea, ceai verde, cacao, ciocolata, menta,cola, etc).

Voi reface analizele in decembrie si voi reveni cu informatii.

Repet, scriu aceste lucruri din dorinta de a impartasi celorlati ceea ce la mine pare sa aiba efect. Nu luati insa tratamente fara a va consulta medicul.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut,

sunt nou in zona si as avea nevoie de un sfat/parere, v-as ruga --

46 ani/B cu analizele pe luna aceasta:

colesterol total 255

hdl 61

trigliceride 157

tgp 67

creatinina 0,87

glucoza 81

internistul mi-a dat o reteta pe care a trecut NASH(?), cu hepaid si esentiale forte 3x2/zi. zicea ceva si de crestor, insa nu inainte sa trec pe la un nutritionist. la eco a iesit ficatul marit - incarcat gras. am mai donat sange pt virale b si c desi nu cred ca e cazul, sapt urm am rezultatele.

cu valorile de mai sus "intru" la steatoza sau NASH?

multumesc pt re.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iau tratament de 5 luni ptr steatoza cu-ursofalk,motilium,controloc,sortis,lagosa si tot dureri de ficat am

 

esti sigur ca sunt de ficat ? din ce stiu eu ficatul nu doare decit in cazuri speciale, cind e marit destul de mult ...

 

cum sunt acele dureri ?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa-ti o ecografie si vezi cum stai cu colecistul. e posibil sa suferi de o diskinezie sau litiaza biliara.

Ficatul este un organ fara terminatii nervoase, deci nu are cum sa doara. este totusi foarte bine vascularizat. se poate ajunge la dimensiuni mari si poate crea jena in hipocondru prin presiunea exercitata pe coaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti sigur ca sunt de ficat ? din ce stiu eu ficatul nu doare decit in cazuri speciale, cind e marit destul de mult ...

 

cum sunt acele dureri ?

am ficat cu ld 14cm,ls 6cm,lc 3,2cm

 

fa-ti o ecografie si vezi cum stai cu colecistul. e posibil sa suferi de o diskinezie sau litiaza biliara.

Ficatul este un organ fara terminatii nervoase, deci nu are cum sa doara. este totusi foarte bine vascularizat. se poate ajunge la dimensiuni mari si poate crea jena in hipocondru prin presiunea exercitata pe coaste.

colecist cu ax lung normal,asa mia iesit.

 

fa-ti o ecografie si vezi cum stai cu colecistul. e posibil sa suferi de o diskinezie sau litiaza biliara.

Ficatul este un organ fara terminatii nervoase, deci nu are cum sa doara. este totusi foarte bine vascularizat. se poate ajunge la dimensiuni mari si poate crea jena in hipocondru prin presiunea exercitata pe coaste.

am fost internat la fundeni -colecistul cu axul lung normal,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×