Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna din nou, multumesc maverik. Am inceput sa tin regim din ziua cand mi s-a spus ce as putea sa am. mananc mai mult fructe si legume, carne nu am mancat decat o data pe gratar. Vineri mi-am mai facut cateva analize la Medicover si mi-am facut si programare pentru joi dimineata la Fundeni la Dr Voiculescu. Analizele de la Medicover au iesit cam asa: alaninominotransferaza 129 ( trebuie sa fie maxim 35 ) in conditiile in care in urma cu o luna era 91, aspartataminotransferaza 103 ( trebuie sa fie maxim35 ), gamaglutamiltranspeptidaza GGT 33 ( maxim este 40 ) si fosfataza alcalina 48 ( trebuie sa fie intre 35 - 104 ). Trebuie sa mai iasa analiza de la electroforeza. Observ ca a crescut foarte mult TGP fata de data trecuta. Daca esti pe aici maverik ti-as fi tare recunoscatoare daca mi-ai spine si daca dupa analizele astea mergi tot pe diagnosticul de hepatita autoimuna. De asemenea te rog sa imi spui cam care este durata de supravietuire cu hepatita autoimuna ca pe net am gasit si 6 luni lucru care m-a dat peste cap de tot. Multumesc mult!

Editat de Onushca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intelege ca esti bolnava de ficat dar asta nu inseamna ca mori instant. toti murim odata.

citeste atenta ce am recomandat inclusiv ca analiza sau tratament.

desigur, in ultima faza te asigur ca merg personal cu tine si depun dosarul de transplant la fundeni corp b

si te asigur ca intri in primii zece daca va fi cazul (nu mai repede de peste 15 ani)

stai cuminte ca odata descoperita hepatita autoimuna intri in program free tratament

te prapadesti daca dormi in post, daca nu actionezi.

nu uita insa ca diagnosticul meu este prezumtiv.

nu sunt doctor mamosh nici mama omida

fara 2 spitale nu-ti crede boala ce-o primesti, pentru ca esti in romania nu la viena la sp universitar de acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, m-am mai linistit un pic, macar nu mor in 6 luni. Dupa cum am spus mi-am facut joi dimineata programare la DR Voiculescu de la Fundeni ( am auzit ca este foarte bun si pe 23 august am programare la DR Oproiu ( l-am tot vazut ca apare pe la TV vorbind de ficat ) despre care de asemenea am auzit ca este un medic exceptional. Am ales cei mai buni 2 doctori la care m-as fi putut duce, acum cu Dumnezeu inainte.

 

Tratament iau asa cum mi-ai zis, estntiale, Lagosa si Liv 52. Ca regim mananc mai mult fructe si legume, spanac, rosii, mere, portocale la greu,pepene, sucuri de mar, morcov, portocale si piersici. mancare gatita mananc o data pe zi la pranz ( spanac sau ciorba de legume ), o data la 2 zile mananc si cate o bucatica de pulpa de pui fiarta sau pe gratar. Paine mananc o feliuta minuscula pe zi, am mancat de vreo 2 ori mamaliga ( sper ca este recomandata ). In acest timp am slabit 3.4 kg. De simtit inca nu ma simt bine, am o usoara apasare in partea dreapta, uneori exact sub coasta alteori putin mai jos. Maverik esti un scump, asa cu vorbele tale sarate :). Apropo, am voie sare?

Editat de Onushca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a iesit si analiza de Electroforeza prot. serice si arata cam asa:

Albumina[Y] 50,9% - valori normale intre 52 - 65.1

Alfa1 gl. 2.6 % - valori normale intre 1 - 3

Alfa 2 gl. 13.9% - valori normale intre 9.5 - 14.4

Beta1 gl. 10.3% - valori normale intre 6 - 9.8

Beta 2 gl. 3.6% - valori normale intre 2.6 - 5.8

 

Deci am albumina si beta 1 iesite aiurea :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DR. Oproiu - asa da

la colegiul medicilor din bucuresti era sef de comisie

imi zice "doctore" dar stia ca nu sunt dr

esti pe maini bune, nea alexandru e dat dracu, imi place la el ca tine pasul cu noul dar e si modest. orice cuvant al lui e tare pretios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DR. Oproiu - asa da

la colegiul medicilor din bucuresti era sef de comisie

imi zice "doctore" dar stia ca nu sunt dr

esti pe maini bune, nea alexandru e dat dracu, imi place la el ca tine pasul cu noul dar e si modest. orice cuvant al lui e tare pretios.

bun ..in sfarsit sunteti de acord:)..maverik nu vreau sa te stresez dar...96-97kg si mai sunt 3 saptamani pana la toamna:)..si asa nu te streseaza nimeni aici:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'Luk1' = te preiau cum se termina vacanta, din 15 sept

nu ai slabit pentru mine,,,dar daca nu ai sub suta nu te ascult.

la tine e poezie, te vindeci rapid, dar sper sa nu dai in extreme si sa nu respecti craciunul sau pastele.

bucura te ca stai de vb cu mine, adica esti subtire, altfel te dadeam la cony la cazuri neplacute

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maverik sper ca esti pe aici si ca ma poti ajuta cu cateva raspunsuri. Am fost la Fundeni si am facut analizele, intr-adevar am hepatita autoimuna asa ca nu te-ai inselat nici in privinta mea. Am facut FIBROSCANUL iar rezultatul a fost:

 

STIFFNESS KPA 20

IQR KPA 3.0

CS KPA 15.4,

SUCCES 100%

(01) E = 21.8 KPA

(02) E = 20 KPA

(03) E = 15.4 KPA

(04) E = 20.4 KPA

(05) E = 17.3 KPA

(06) E = 20.9 KPA

(07) E = 17.3 KPA

(08) E = 20 KPA

(09) E = 20 KPA

(10) E = 16.9 KPA

 

TEST #3

VALID 10

INVALID 0

 

Ma poti ajuta te rog sa imi spui cat de grava este situatia si daca mai pot face ceva sa o imbunatatesc?

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offf, am asteptat un raspuns, mi-a venit in sfarsit de la Dr Oproiu care mi-a spus ca dupa rezultatul de la Fibroscan am deja Ciroza hepatica dar ca acest lucru nu este posibil deoarece splina mea are 11 cm si nu 15 cm cat ar trebui sa fie intr-o ciroza hepatica, pe langa asta mi-a spus si ca Fibroscanul nu este concludent la oamenii grasi ca mine. Mi-a dat sa fac Fibromaxul si a zis ca o sa vorbeasca si cu cei de la Fundeni sa imi dea copii dupa rezultatele analizelor pentru a le vedea si dansul. Cei de la Fundeni mi-au zis ca am hepatita autoimuna si ca, din cate am inteles eu, nu se mai poate face nimic pentru ficatul meu. Cei de la Fundeni mi-au zis sa iau Gazex 6 pastile pe zi, Kreon 3 /zi, Vitamina E 3/zi, Omega 3+6 1 dimineata si Ursofalk 2 / zi. Dr Oproiu in schimb mi-a zis sa iau doar Vitamina E si sa renunt la restul. Eu ce fac acum si cum procedez? Maverik??? AJUTORRR!!!!

Editat de Onushca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti pe maini super bune,

Dr Oproiu are stima mea, printe putinii

nu ma amestec pentru a nu te baga in ceata prea mult

ce am avut de spus e scris deja aici despre tine

desigur, mai vorbim, acum deja cu diagnostic confirmat e simplu.

esti un caz ca si rezolvat, pentru mine, aici pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×