Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Onushca: daca spune maverik ca e ok cu dr Oproiu asa e. Si eu am auzit de el ca ar fi printre putinii lucizi si de onoare. O sa gaseasca o solutie sau solutii pt problema ta.

O sa incerc sa merg si eu la el ( nu stiu unde e de gasit de obicei) ca sa vad exact ce si cum ca in rest...ieri am vrut sa imi fac analizele dupa aproape 4 luni si nu m-am inteles cu o doctorita de la gl ca doar tgp si tgo sa imi fac ca ce rost are in rest ca oricat regim as tine eu si ca daca am slabit 15 kg nu se schimba nimic la ficatul meu gras...ca asa raman toate si tin regim de pomana ...sa vin sa ma operez de urgenta la fiere ca o sa crap de la pancreatita chiar daca nu am avut niciodata simptome etc...asa ca am renuntat ( pe banii mei evident) si ma duc sambata sa imi fac analizele la bucuresti si apoi ...maverik daca e disponibil si poate ajung si la doctorul Oproiu.

Asa ca inca o data sa ai incredere ca macar ai medici care stiu ce ai si au si vointa nu doar foame:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

relax

 

1. ea nu are ciroza

2. tu nu ai ciroza.

deci traiti.

 

sunt atatea chestii mai rele, nici nu va imaginati cum e sa zici tronc unui om ca are de exemplu nu stiu ce tip de tumoare cerebrala si ca daca reuseste operatia mai are maxim 1 an dar si ala in ceatza. la voi e joaca de copii cu ce aveti. ma dezgusta insa prostia, zicea fata mai sus de nu stiu ce tratament dat de fundeni si printre altele 2 ursufolk pe zi, sunt ametiti unii dr, ma repet o las pe mana lui alexandru care e vulpe batrana, a fumat deastea ca si mine, jucam sah cu logica lui de fier, un fel de fazan in cai de urmat, etc bine ca e pe maini bune, orice adaos din partea mea e inutil in cazul ei. aia cu scanu e de ras, de la funceni, au vazut pe rezultat mai mult de 13 si au zis ciroza cum e ca la carte, cand normal e un 5,6. dar shunca ei a dat reflexii mari, de aia zic de nea oproiu ca e dat dracu, dar cand e sigur pe el ti-o trage in fata cu rezultatul fie el cat de nasol. la galati e foame de bani, hai la cutit este deviza,,,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deahhh...e foame peste tot..probleme e prostia si nesimtirea nu foamea..daca ar castiga 5000 de euro pe luna la fel de prosti ar fi si ar avea aceeasi atitudine nesimtita multi dintre ei..asta nu pricep multi neam si tot ii dau ca doar banii sunt problema sanatatii in romania, de ar fi doar asa de finante ar fi relativ simplu cand ar putea fi rezolvata...dar dupa cum se vede nu banii ne lipsesc in primul rand..sunt ca vulcanizarile medicii in romania: 10 presiuni faci la roti 10 valori diferite obtii: asa si astia 10 diagnostice si tratamente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mare prostie cu Fundeniul asta, mai bine nu ma duceam... Dupa ce 2 doctorite ( cea care mi-a facut fibroscanul si cea care ma are repartizata la ea pe salon ) si o asistenta care avea analizele in mana mi-au spus ca am hepatita autoimuna acum se pare ca analizele de hepatita autoimuna au iesit negative si ca ar fi o steatoza grad 3 pura ( asa s-a exprimat Prof. Voiculescu ). Am fost marti la Prof Voiculescu care mi-a spus ca trebuie sa fac o biopsie hepatica vineri, bineinteles ca o voi refuza deoarece am auzit ca este o metoda care nu este foarte recomandata mai ales ca Fibromaxul este o alternativa a ei. Am facut si Fibromax-ul marti, maine o sa iau si copii de pe rezultatele analizelor de la Fundeni si sambata dimineata cu toate analizele in dinti fugutza la DR Oproiu sa imi stabileasca pana la urma un tratament.

 

Luk pe Dr Oproiu il gasesti la Medicover Victoriei, consultatia costa 210 ron dar isi merita si ultimul banut sa stii. Din pacate la dansul reusesti foarte greu sa gasesti un loc liber dar daca vrei poti incerca sa suni la 0219896 ( este nr de la Medicover Call Center ) si sa intrebi daca are vreun loc liber sambata. Mie mi-a facut prima oara programare si apoi mi-a zis ca imediat ce am rezultatele analizelor sa nu imi mai fac programare si sa vin direct ca imi gaseste el un loc. Ca si regim mi-a spus sa mananc orice mai putin carne de rata, gasca si porc, vinete, banane si prajeli. Ca si suc mi-a spus sa beau cat mai mult suc de morcovi si sa nu beau nimic acidulat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"ar fi o steatoza grad 3 pura" = de acord, dar cauza ei ? reciteste recomandarile mele, tre sa gasesti cauza steatozei

 

 

"trebuie sa fac o biopsie hepatica" = un sfat foarte bun. de acord in cazul tau. numai asa afli cauza exacta si apoi sti sa actionezi.

 

 

"Fibromaxul" = nu-ti spune cauza, ci iti indica ceea ce deja sti.

 

"DR Oproiu sa imi stabileasca pana la urma un tratament" = in afara de regimul deja indicat (asta nu era o problema sa-l afli) nu poate sa-ti dea tratament decat pentru steatoza: liv52, esentiale, lagosa, vitamina E, si cel mult ursofalk dar 4 pe zi. asta inseamna de fapt nimic, nu actionati pe cauza ci pe efect. e matematica si logica aici. dar cum il stiu eu pe profesor nu se lasa pana nu iti gaseste cupru din tine sau ce-o fi. esti un fel de comoara,,,

 

nu exista steatoza fara cauza. esti caz exclus ca NASH adica metabolica exclus. parerea mea desigur, pot gresi si eu, sunt om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maverik nu s-ar putea ca aceasta cauza sa fie alimentatia foarte excesiva, foarte multe prajeli, foarte multa paine, putine legume si fructe?

 

M-am hotarat sa renunt la biopsie pentru moment deoarece as vrea sa incerc sa tin un regim cateva luni de zile iar apoi daca ficatul este la fel de afectat sa fac si aceasta punctie. Din cate am citit pe internet DR Oproiu este impotriva biopsiei de aceea deocamdata nu vreau sa o fac.

 

Am reusit sa arunc un ochi si pe analizele de la spital, ALT 161, Calciu 10.5, Chol 205, sodiu 148, ec celule epiteliale 78.8, cast cilindri 4.27, bacterii multe in urocultura 21.214. Astea erau analizele ce iesisera aiurea, in rest, toate bune.

Editat de Onushca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"nu s-ar putea ca aceasta cauza sa fie alimentatia foarte excesiva, foarte multe prajeli, foarte multa paine, putine legume si fructe?" = NU.

EXCLUS. NU IN CAZUL TAU. PAREREA MEA, DESIGUR.

 

 

"M-am hotarat sa renunt la biopsie" = E DOAR O AMANARE. ALTA SOLUTIE NU AI.

 

 

"analizele de la spital, ALT 161," = CINEVA TE MACINA, TE MANANCA DE FICATI, CAUTA CE, CINE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e foarte frica de biopsie pentru ca am auzit lucruri nu tocmai bune despre ea, oricum peste 3 luni o sa imi refac analizele si daca situatia persista ca si acum o sa fac si biopsia sa ma lamuresc. A iesit si rezultatul de la Fibromax:

 

Fibrotest F2 ( fibroza moderata )- asta banuiesc ca se poate repara cu regim si alimentatie corecta

Steatoza test F2 ( steatoza importanta 6 - 32 % )

Actitest 1.5 ( am inteles ca asta este pt hep B, C? )

Nash test N2 ( inflamata )

Ash test( nu este prezent )

 

Dupa aceste analize pare ca ar fi NASH! Ce parere ai maverik?

 

Care este diferenta dintre steatoza hepatica si NASH?

Editat de Onushca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Mi-e foarte frica de biopsie" = dar purcelul iti place

 

 

 

"Fibrotest F2 - asta banuiesc ca se poate repara cu regim si alimentatie corecta" = gresit. nu e reversibila.

"Actitest 1.5 ( am inteles ca asta este pt hep B, C? )" = gresit total ce spui

 

"Dupa aceste analize pare ca ar fi NASH!" = exclus nash

 

"Care este diferenta dintre steatoza hepatica si NASH?" = citeste forumul

 

acu gata, vacanta inca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, ma bag in seama ;o)

Buna Onushca, permite-mi sa iti interpretez rezultatul fibromax-ului. In principiu, pentru acuratete, fibromax-ul se coreleaza cu fibroscanul.

Parerile sunt impartite: pro si contra fibromax.

Cei care sunt contra fibromax (si sunt adeptii punctiei) invoca faptul ca aceasta metoda non-invaziva este doar predictiva (de aceea se coreleaza cu fibroscanul). Dar si punctia biopsie hepatica are dezavantajul ei: se preleveaza tesut conjunctiv dintr-o arie foarte mica (deci nu se inteapa in multe septe) si , deci, rezultatul nu reflecta cu certitudine starea intregului ficat.

 

Deci, interpretarea:

- F2: din pacate asta este o fibroza de gradul 2, adica de luat in seama. Gradul fibrozei este pe o scara de la F0 la F4 (F0 = fara tesut cicatriceal, F4 = ciroza hepatica). Fibroza nu este reversibila, dar trebuie musai gasita cauza pentru a stopa evolutia fibrozei.

- S2: steatoza de grad 2

- Actitest: reprezinta activitatea necroinflamatorie a ficatului si, de regula, asa cum spuneai si tu, se coreleaza cu hepatita B, C etc. Dar tu nu ai infectie cu virusuri hepatice, deci nu se ia in calcul.

- Ash: absenta (steatohepatita alcoolica)

- Nash N2: inseamna steatohepatita. Deci ai NASH. Nash-ul este pe o scara pana la 3, unde N1.5 este borderline.

Diferenta intre steatoza si Nash este:

- steatoza = grad de incarcare grasa a ficatului

- Nash = suferinta hepatica (hepatita) cauzata de steatoza.

 

Daca ar fi sa faci punctia, cred ca ti-ar iesi cam aceleasi rezultate.

Consulta-te cu medicul si vezi ce e de facut mai departe. Esti tanara si ai obligatia sa te ingrijesti de sanatatea ta.

 

Sanatate!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×