Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Ultimul film pe care l-ati vazut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

The Other Woman - 2014 - cu Cameron Diaz, Leslie Mann, Kate Upton ... o comedie actuala, cand un barbat casatorit isi permitea sa minta 3 femei cel putin pe langa o nevasta si alte aventuri care actiuni se afla si femeile se razbuna.   Se intampla des in ziua de azi.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiddler on the Roof - 1971- 3 Oscars, cu multi actori necunoscuti, un film slow, abia se misca viata evreilor in acea localitate izolata in Rusia Tarista din 1905.

O comedie cu iz kosher si paralela ortodoxa, n-am avut rabdare si l-am schimbat cu alta tema ruseasca ... fuga din comunism al balerinului Mikhail Baryshnikov!!!

 

Nopti Albe/White Nights 1 Oscar, desi l-am mai vazut, mereu apar scene nevazute si este un film excelent.

 

Si precum ne arata din filmele vechi care au primit cel putin 1 Premiu Oscar, am vazut si un film vechi cu Charlie Chaplin, film in care se vorbeste, nu film mut cu 1 Oscar

 

Limelight - 1952 - premiat doar in 1973 cu Oscar, dupa 20 de ani ca se afla in exil in Elvetia.   Merita vazut, un film trist care nu a rulat in State decat inainte sa fi primit Oscar-ul.

Marea premiera a fost la Paris, arta lui Chaplin a fost interzis din America.   Pan-la urma tot Chaplin a ramas vedeta nu presedintele despre care nimeni nu stie nimic.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Coloana sonora din Fiddler on the roof e una din cele mai frumoase din istoria cinematografului, imo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru unii ... ca si altele, dar daca am acces, am preferat sa vedem altceva.  Gusturile le avem diferit Oscarul la mine nu conteaza.

 

 

Jucatul vioara pe roof deloc nu e pe gustul meu, nici Tradition sau unde fetele cantau ce fel de barbat sa le caute baba Matchmaker.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(Unde locuiesc, e plina strada de fidleri din Rusia, Armenia si din alte tari dar majoritatea coboara din  New York si Statele din zona rece iarna. 

Vad nunti pe strada periodic, cand e sezonul nuntilor in traditia lor, ca nu merg departe pentru asta sa fie Kosher totul, insa nu e loc de dansat si pe strada merge perfect, vecinii admira spectacolul gratuit.  Nuntesc peste zi, dupa amiaza, mereu opresc dar nu-i cunosc decat din vedere.   Cei care nu s-au nascut aici, nu sint deloc prietenosi.)     

 

*************************


Sunset Boulevard  - 1950 - un film alb-negru cu William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim, o drama din Hollywood dar am vazut o parte din trecutul industriei filmului cu tragedii si regrete, ca si azi cese intampla.  Cred ca asta este scopul ca ne arata acest film si altele pe teme actuale.  

 

 

Am re-vazut Zorba Grecul si Places in the Heart .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Earthquake - 1974, cand ne prezinta aceste filme cu dezastre naturale, nu este departe nici in realitate si de asta mi-e frica mereu.   

Am mai vazut filmul, e bine sa fie lumea pregatita, dar cu ce?   Acolo nu prea ajuta nimic, eu aici degeaba sint echipata ...

 

 

Desolation Canyon (2006) cu  Stacy Keach, Patrick Duffy, Kenny Johnson ... tema veche cu salbaticul south-west de atacat banca si rapit copil.  

M-am uitat de curiozitate, n-am stiut ca se mai produc si filme western.  Impuscaturi cat vrei ca fara n-ar fi western. 

Actorul  Stacy Keach nu-mi place in acest rol, nu merge rolul cu mutra lui nicicum. 

Clint Eastwood poate juca orice rol, de la criminal la rock star, presedinte de Stat, ca-l are pe vino-ncoa, sau multi altii, dar nu Stacy.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Earthquake - 1974, cand ne prezinta aceste filme cu dezastre naturale, nu este departe nici in realitate si de asta mi-e frica mereu.   

Am mai vazut filmul, e bine sa fie lumea pregatita, dar cu ce?   Acolo nu prea ajuta nimic, eu aici degeaba sint echipata ...

 

 

 

Da, l-am revazut si io, de ceva vreme.

Adevarul este ca din toate filmele avem ceva de invatat: ce sa facem si cum sa ne ferim in caz de dezastre  ori ceea ce sa nu facem si cum sa ne pastram calmul, luciditatea, atitudinea .

Si daca simtim sa vedem un film, cu siguranta ca acolo este o informatie pentru noi, chiar daca, uneori, poate consta doar intr-un singur cuvant sau imagine. Putem gasi multe raspunsuri la intrebarile pe care ni le punem.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Earthquake fault runs through Rodeo Drive and Beverly Hills’ shopping district, California geologists say.

 

Aveam nevoie si de aceasta noutate de mai, sus aparut recent in atentia geologistilor, ca o crapatura de pamant trece sub Rodeo Drive si Beverly Hills, chiar prin districtul comercial cel mai scump.  Nu asta ma ingrijoreaza ca negustorii au asigurari mari, fii-mea locuieste aproape, si la un eveniment nu numai acea strada se prabuseste!!!  


Au mai facut un film despre Los Angeles asemanator dar e vorba de un vulcan subteran care se trezeste ... am uitat titlul ca am vrut ca altfel n-am stare, groaznic mai arata locul dupa un dezastru natural.   Eu am vazut Bucuresti la o luna dupa cutremurul din 1977 Martie 4 parca si n-a fost nimic de admirat.

Ma credeam intr-un cimitir sau un film cu fantome cu case bantuite gata sa cada, din baie la etajul 5 o cada atirna de teava de apa langa Hotel Lido, jumatatea casei spre strada a cazut, nici o cladire nu era locuibil, ca in film.     

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×