Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Ultimul film pe care l-ati vazut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ultimul film pe care l-am vazut a fost adineauri,in vis.Nu e prima oara cand visez filme,carti,picturi sau compun muzica in vis...

Nici macar nu stiu daca e corect sa zic ca "eu" fac asta...eul e mai mult un spectator al curentului de inspiratie care trece prin mine si produce arta...iar in vis,se da frumusel de-o parte,si iese arta pura...

Tema/subiectul filmului a fost sexualitatea -povestea vietii unui gigolo,cu alegerile pe care le-a facut,incerand sa urmeze regulile sociale,initial,insa reusind doar sa raneasca pe ceilalti si pe el insusi in felul asta...pana cand,dupa ce ajunge sa fie mandru de ceea ce face,ca de "lucrul la care se pricepe cel mai bine" si chiar -la batranete- sa isi predea meseria altora,apare si finalul,fericit,cu el aruncand niste scrisori din tinerete,pastrate toata viata,una dintre ele oprindu-se in slow-motion cat sa se vada ca e cea legata de o alegere importanta,cand a renuntat la o relatie nedorita,fortata,si si-a inceput cariera.Toata lumea "rade,canta si danseaza",filmul se termina,si eu -spectator de data asta- ii spun maica-mii,cu care abia acum aflu ca am privit filmul,ca ceva lipseste din film,si trag si concluzia,aparent "moralizatoare": "sexul nu e ceva ce faci,e ceva ce esti".

Nu exista insa condamnare fata de gigolo si alegerile lui.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//ceva lipseste din film//

 

Ce lipseste?

filmul ?

Thor: The Dark World

 

Merge la un popcorn in 3D, pentru efecte. Acasa nu cred ca e mare branza. Nota 4.83

nu trece clasa asa caa nu merg sa-l vad

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revazut "The man in the iron mask". Comentariile sunt de prisos avand in vedere vechimea acestui film.

Astazi cred ca am sa dedic ziua lui Hugo. Am un chef nebun sa revad" Les miserable".


L-am halit pe "s".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Coming home" 1978 cu Jon Voight si Jane Fonda, un film despre efectele razboiului din Vietnam si prietenie, in regia lui Hal Ashby

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

the best offer,

 

cu Geoffrey Rush si Donald Sutherland.

 

deloc plictisitor si bine jucat, mi-a placut finalul, chiar daca a fost usor previzibil.

despre falsuri si obsesii, un film care mi-a transmis ca nu tot ce se vede e si adevarat.

îl recomand.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=WCfXq3nFDUM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×