Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Ultimul film pe care l-ati vazut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oppenheimer, 2023 (de gasit pe www.filelist.io sau www.speedapp.io) - Quote: "Genialitatea nu implica neaparat intelepciune" (geniile nu au neaparat moralitate, au gandire matematica). Un film document de 3 ore, ca Procesul de la Nuremberg. (nota IMDB 8.4)

 

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Avalon73 a spus:

Oppenheimer, 2023 (de gasit pe www.filelist.io sau www.speedapp.io) - Quote: "Genialitatea nu implica neaparat intelepciune" (geniile nu au neaparat moralitate, au gandire matematica). Un film document de 3 ore, ca Procesul de la Nuremberg. (nota IMDB 8.1)

 

Noh, și ți-a plăcut?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Amarena a spus:

Dacă și la filme dați downvote, aveți probleme serioase.

A dat downvote la afirmatia ca Napoleon e autor de genocid. King a dat, e cumva evident. Nu e nici o suparare. Imi pare mie tare rau ca l-am suparat. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Rodica` said:

Noh, și ți-a plăcut?

adevarul istoric il stiam, nu strica sa vedem si forma dramatizata a acestui adevar, finalul discutiei dintre Oppenheimer si Albert Einstein inca atarna deasupra lumii ca sabia lui Damocles

nu e un film pe care sa-l vezi de doua ori

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Rodica` said:

A dat downvote la afirmatia ca Napoleon e autor de genocid. King a dat, e cumva evident. Nu e nici o suparare. Imi pare mie tare rau ca l-am suparat. 

Nu sunt suparat, eu nu ma supar niciodata (rar, rarisim), doar am vrut sa imi exprim dezaprobarea fata de acea afirmatie (un fel de a spune „eu nu sunt de acord cu asta”).

Voiam initial sa raspund, dar mi-am dat seama ca nu are rost sa intru in polemici, mai ales in prag de sarbatori.

Lucrurile sunt mult mai nuantate si altfel nici nu cred ca poate fi interpretata istoria (in afara nuantelor si contextului); de aici si downvote-ul.

Nici nu consider downvote-ul vreun motiv de suparare, e un forum, ceva virtual si irelevant pentru economia emotiilor si starii noastre.

 

Deci nicio problema :surrender:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Contextul, da. Nu putem da vina pe Napoleon pentru răul făcut dacă nu ii era favorabila societatea, contextul social și mai ales dacă nu era manevrat de interesele politice ale vremii. 

King, mereu un domn. Te pup. De Codul Civil puteai sa ne zici mai multe. :o:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tin și Tina, 2023, Netflix. (Diavolul stă ascuns în detalii: de la bigotism la idolatrie e o cale scurtă spre nenorocire și îndoctrinare totală a celor "necredincioși"! - film satiră la adresa dogmei catolice și nu numai)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minciuna fidelitații , Netflix 2022. "Pedeapsa mincinosului nu costa in acceea de a nu fi mai fi crezut de nimeni ci în faptul că el însuși nu mai are încredere în nimeni" - George Bernard Shaw

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×