Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Bronsiectazie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In urma cu un an am fost diagnosticata cu bronsiectazie. O vreme am cautat tot felul de informatii despre aceasta boala, dar nu am gasit decat tot felul de definitii. Discutii pe forumuri, tratamente etc nu am gasit. Si din cate stiu eu, nu este tocmai o boala rara.

 

Bronsiectazie inseamna dilatarea bronhiilor si, implicit, infectarea lor. Episoadele infectioase se manifesta, de regula, toamna si iarna, insaaaaa la mine nu exista reguli. In cazul meu este afectat plamanul stang, lobul inferior. Nu fac nici un fel de tratament, nu ma simt rau, insa deocamdata ma jeneaza tusea cand stau culcata pe partea dreapta. Se pare ca atunci se relaxeaza bronhiile si vor sa se curete.

 

Azi am gasit un site. Poate ajuta pe cineva in situatia asta.

 

Aaa eu am mai facut o vreme, inainte de a mi se confirma diagnosticul, o cura de Ribomunyl. Dar dupa un tratament cu Zinnat, care mi-a curatat plamanul. M-am simtit bine o vreme, dar infectia revine.

 

Am inteles ca nu exista tratament pentru asa ceva. Doar sa previi extinderea infectiei catre alte organe.

Sau ar fi o solutie: extirparea (ce urat suna!) partii bolnave din plaman. Auch, not gonna do that.

 

Daca exista persoane care stiu ce inseamna boala asta, mi-ar prinde si mie bine mai multe informatii, ajutor alea alea.

 

Am mai gasit cateva informatii.

Editat de Darianna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite ce recomanda Valeriu Popa celor cu probleme de plamani :

 

ptr:

Supuratie cronica pulmonara

 

- Cura cu usturoi: 80 catei de usturoi pisati se pun in 200 ml apa clocotita, intr-un vas emailat bine acoperit. Dupa 1 minut se ia de pe foc, se lasa acoperit sa se raceasca. Toata cantitatea se bea pe parcursul unei zile, cate o lingurita din timp in timp. Se face o cura de 20 de zile.

Dupa o pauza de 10 zile se poate relua.

- Se beau 3 cani/zi de infuzie de busuioc, o lingurita la cana.

- Se bea o cana de ceai de podbal/zi - infuzie o lingurita la cana.

- Vin de tataneasa: 5 radacini de tataneasa proaspata spalate si taiate fin se vor lasa 5 saptamani intr-un litru de vin alb natural. Se beau cate 100 ml de 3 ori/zi cu 1/2 ora inainte de masa.

- 40 capatani de arpagic se oparesc cu apa fiarta (apa cat sa le acopere). Se lasa la racit cu capac, se scurge apa si se acopera arpagicul cu 1/2 litru ulei de masline. Se freaca pana se obtine un piure, din care se ia cate o lingurita dimineata si una seara inainte de masa.

- Tinctura de propolis: cate 40 picaturi de 3 ori/zi intr-un pahar cu lapte cald cu o ora inaintea meselor.

Inflamatii ale cailor respiratorii

Se prepara un sirop de propolis pentru: bronsite, traheobronsite, tuse, astm.

Se fierb 5 gr propolis in 200 ml apa la foc mic pana ce scade la jumatate. Se strecoara si se aduga 500 gr miere amestecandu-se pana la omogenizare.

Se iau 4-6 linguri /zi.

Preparatul este valabil 2 saptamani la frigider.

 

 

sursa : http://www.valeriu-popa.santamia.ro/reteta/ap_respirator.htm

 

poate ar fi bine sa incerci si un tratament naturist sau homeopat..

multa sanatate...:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sursa : http://www.valeriu-popa.santamia.ro/reteta/ap_respirator.htm

 

poate ar fi bine sa incerci si un tratament naturist sau homeopat..

multa sanatate...:-

 

Multumesc mult pentru sfaturi.

Da, intentionez sa merg si la un homeopat. Am inteles ca doctorita Soescu este foarte buna. Dar si foarte scumpa. Tre sa imi fac timp... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma cu un an am fost diagnosticata cu bronsiectazie. O vreme am cautat tot felul de informatii despre aceasta boala, dar nu am gasit decat tot felul de definitii. Discutii pe forumuri, tratamente etc nu am gasit. Si din cate stiu eu, nu este tocmai o boala rara.

 

Spune exact ce doresti a afli despre bronsiectazii: definitie, epidemiologie, etiologie, morfopatologie, patogeneza, fiziopatologie, examene paraclinice, diagnostic, evolutie sau tratament.

Alege de aici care te intereseaza mai mult, si iti voi posta informatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune exact ce doresti a afli despre bronsiectazii: definitie, epidemiologie, etiologie, morfopatologie, patogeneza, fiziopatologie, examene paraclinice, diagnostic, evolutie sau tratament.

Alege de aici care te intereseaza mai mult, si iti voi posta informatii.

 

Ma intereseaza absolut tot, dar mai ales daca exista tratament si care e acela. Doctorita mea mi-a zis ca e o boala pe care o sa o duc toata viata, dar parca nu ma pot impaca cu ideea.

Examene paraclinice, diagnostic, evolutie sau tratament... cred ca astea ma intereseaza cel mai mult. Restul nici nu stiu ce inseamna. :-

 

Multumesc! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bronsiectaziile sunt dilatatii permanente si ireversibile ale bronsiilor de calibru mediu. Se insotesc si de alterari structurale ale peretelui si de obliterarea ramificatilor lor distale( care apare radiologic in forma de "fund de sac")

Exprimarea clinica apare odata cu grefarea de infectii bacteriene supurative, care au caracter recurent si tind sa se cronicizeze.

Explorari: Rgrafie toracica standard, bronhografie, CT, scintigrafie izotopica, bronhoscopia, examnenul functional respirator si examenul bacteriologic( bacteriile care suprainfecteaza bronsiile apartin de regula florei cavitatii orofaringiene). Nu e nevoie sa fie facute toate aceste investigatii, decat daca exista dubii diagnostice.

 

Dg pozitiv se bazeaza pe asocierea bronhoreei purulente cu anamneza si anomalii radiologice tipice.

Dg. diferential se face cu bronsita cronica, mucoviscidoza adultului, sdr. diskineziei ciliare, bronsiectazii secundare sau aspergilare.

 

Evolutie si complicatii. Depinde de etiopatogenia, topografia si extensia leziunilor, de rezistenta la infectii si de terapia aplicata.

Fara terapie apare intai o latenta clinica cu stabilitatre lezionala, apoi o evolutie cronica ondulanta prelungita, pusee de bronhoree purulenta cu intervale de remisiune completa sau partiala. Apoi se agraveaza prin cronicizarea supuratiei, cu declin al starii generale si functiei respiratorii( apare insuficienta respiratorie, cordul pulmonar).

Cu terapie, majoritatea cazurilor cu bronsiectazii pot fi recuperate, exceptie leziunile extinse si/sau bilaterale, cronicizate, rebele la tratament cu Ab.

Complicatiile cele mai notabile: cord pulmonar, insuficienta respiratorie, bronsita cronica difuza obstructiva....deci...nu miza numai pe terapia naturista ca nu e de gluma. Ai senzatia ca e OK fara un tratament serios, si ea evolueaza lent si grav.

 

Tratament. Pentru ca defectul anatomic este ireversibil, tratamentul urmareste in primul rand suprimarea si prevenirea supuratiei bronsice. In anumite cazuri selective, terapia este curativa, prin extirparea chirurgicala a focarelor lezionale. Dg pentru interventie se da dupa investigatii amanuntite.

Tratamentul medical vizeaza distrugerea florei bacteriene prin antibioterapie. Indicatia majora este puseul acut de supuratie bronsica sau agravarea bronhoreei purulente cronice.

Nu au nevoie de tratament bolnavii cu productie cronica de sputa mucoida. Durata terapiei este obisnuit 10- 15 zile. In cazurile mai complicate se poate prelungi la 21-30 zile. Singura tehnica de fizioterapie utiola in bronsiectazii supurate( mai ales cele f hipersecretante) este drenajul postural.

Pentru interventia chirurgicala trebuie intrunite premizele: dg topografic exact stabilit prin bronhografie bilaterala, boala localizata( preferabil unilaterala), plaman suficient pentru ca sa asigure postoperator nevoile functionale, esecul demonstrat al terapiei medicale cel putin 12 luni, absenta unui factor cauzal sistemic....deficit imun, mucoviscidoza, diskinezie ciliara)

 

Profilaxie. De importanta mare vaccinarea antigripala, vaccinarile polimicrobiene orale sau parenterale. Chimioprofilaxia cu antibiotice cu spectru larg pe durata sezonului rece este inca controversata.

 

Prognostic. Este influentat favorabil de: caracterul unilateral si limitat al leziunilor, localizarea in lobii superiori, absenta obstructiilor focale, absenta sdr. obstructiv de tip bronsitic, masurile terapeutice si profilactice aplicate.

Cele aparute pe fond de defecte congenitale, sau boli asociate, au prognostic rezervat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multam.

 

Eu am un medic care nu a dat foarte mare importanta. Intentionez sa il schimb, dar nu stiu incotro s-o apuc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multam.

 

Eu am un medic care nu a dat foarte mare importanta. Intentionez sa il schimb, dar nu stiu incotro s-o apuc.

de unde esti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Constanta

stiu eu un doctor bun in Bucuresti..

la spitalul de ftiziologie si pneumologie..

nu prea este de joaca cu bronsiectazia--o duci pe picioare--este ireversibila--dar se poate agrava..

a explicat Laughlin mai sus foarte bine..

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×