Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Ultimul film pe care l-ati vazut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 "San Andreas" film facut in 2015 despre un mare cutremur de pamant din San Francisco care este prevazut ca se va intampla intr-o zi.   

L-am vazut in intregime filmul ca nu aveam chef sa ma misc din loc de oboseala.   Este o avertizare populatiei sa stie cam la ce sa se astepte in caz ca se cutremura pamantul la un moment dat.  Nu se poate conta pe nimeni, doar pe judecata fiecaruia sa se salveze, sa evacueze cand se anunta, sa aibe un bagaj langa usa de luat pe spate si de mers cat mai repede. 

Asta ar trebui exersat cu mic-mare in acele zone super active de pe planeta.  In San Diego aveam si noi pentru fiecare din noi conservele preferate si nu numai, apa, pături, bocanci, etc., pentru 2 saptamani.   Era o lista lunga despre cum se pregateste din timp pentru un dezastru indiferent de origini.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A good person (2023) Un Morgan Freeman genial ca întotdeauna și Florence Pugh... din ce în ce mai bună.

Am postat în timp ce se derula filmul. Pot să zic că e bun, mai bun decât speram. E un an cu filme bune, în sfârșit. 

 

Editat de Amarena
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oppenheimer

Impresii la cald... e un film serios, lung, pe care îl și simți lung, am mai văzut filme de trei ore, care nu mi-au lăsat senzația asta. Film politic, pentru cei care nu cunosc numele din politica americană din timpul  WWII (ca mine), poate fi plictisitor în prima parte. Asta nu înseamnă că nu e bun. Nolan nu face filme proaste.

 

Editat de Amarena
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine bunicul m-a crescut si educat iar materialul n-a fost Papusa Barbie, ci evenimentele din Primul si al Doilea Razboi Mondial in care el a participat ACTIV. 

Si acum stiu toate cantecele militaresti ca asta ne canta sa adormim, atat in maghiara cat si in Engleza sau Germana,a trait la New York in tinerete si a lucrat la fabricare de armament.

Urmeaza sa-l vad si eu filmul dar inca n-am spirit si rabdare de urmarit un film, lung mai ales.  Il comand sa-l vad acasa pe una din sutele de canale oferite si-mi place metoda asta.

In tinerete cel mai lung film a fost Pe Aripile Vantului, 5 ore parca era durata ca aveam si o pauza mai lunga, lumea venea cu mancare dar si cu batiste destule sa planga.

La cinema PATRIA rula ca erau mai multe conditii de acomodat lume multa in suferinta.   

Cat am locuit in San Diego, California, 8 ani de zile, am avut ocazia fara sa vreau sa invat foarte mult din militaria americana actuala, pentru ca 98% la suta din colegii de clasa la copiii mei erau in armata amandoi parinti si daca nu intrebam despre ce este vorba nu as fi inteles nimic din discutiile lor.  Stiam care din acele vase militare soseste de unde si cand, cine este Capitanul si prin care porturi are amante si multe altele, ca si sotiile vorbeau.   Eram vecini si cu multi piloti de avioane frumoase si albastre, The Blue Angels in acea vreme.  

Precis o sa-mi placa filmul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clint Eastwood and Jeff Bridges in Thunderbolt and Lightfoot un film din 1974 pe care inca nu l-am vazut cu marele actor. 

Nici in noaptea asta n-o sa-l vad ca are multe reclame si nu mai rezist.  Este de actiune dar nu suficient sa nu adorm!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oppenheimer

Cel mai mult mi-au placut dialogurile. Probabil cele originale din carte. Pe care imi propun sa o citesc cat de repede. Apoi distributia. Foarte frumoase interpretari. Si impletirea actiunilor a fost reusita. Foarte frumos. Si tema pacifista este bine aleasa fiind mereu de actualitate.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai sezonal film il revad ca eram acolo in fata TV-ului cand a inceput, Jaws, originalul din 1975 a lui Spielberg.  Deja 1ora a trecut, mai simt 2 de urmarit.

Sper ca se uita si cei care sint inebuniti dupa vacante in ape necunoscute doar ca au o barcuta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as vrea sa ma uit la seriale si filme LATINO, n-ar mai ajunge inca o viata tot sa le urmaresc si nu le-as ajunge din urma.   Avem vreo 6 canale in spaniola, sint incluse in PACHET dar nu decid sa ma bag in asta.   Cunosc multe din Europa care nu dorm de grija ca ce face baiatul si fata din seriale.   Toate sint triste, eu doar Evita am vazut dar nu cu Madonna, editia mai veche, "Evita Peron 1981"  se poate vedea si la YouTube.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, Rodica` said:

https://www.cinemagia.ro/filme/the-house-of-the-spirits-casa-spiritelor-459/

Un film atat de dulce... foarte bine mi-a picat aseara. E trist ca nu se mai fac astfel de filme. Sau se fac?

L-am vazut si eu acum cateva luni. Foarte bun.

Nu, nu prea se mai fac. Rar. In rest, superficialitate si prosteala maxima.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×