Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da tu sti in a cata zi a fost creat Dumnezeu?

 

Ptr ca nu-i asa ...fara creatie ...nimic nu este ...deci si el exista ptr ca a fost creat ...sau te pomenesti ca El face exceptie si a EVOLUAT ...adica ca noi?

Eu nu imi pun intrebarea "Cine l-a facut pe DUMNEZEU" pentru ca aceasta intrebare este o blasfemie la adresa lui DUMNEZEU!Nu te intreb cine a facut Pamantul si stelele.Vreau a nu stiu cata oara un raspuns rational la umila mea intrebare:Cine a facut Spatiul in care exista Pamantul si stelele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine l-a facut pe Dumnezeu? De ce e blasfemie draga? Pentru ca nu aveti un raspuns? Pentru ca raspunsul este o aberatie facuta sa scoata basma curata un text de cateva mii de ani?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele doua intrebari ( ziua in care a fost creat Adam cat si cea legata de inceputul existentei lui Dumnezeu) pot ramane fara raspuns, sau putem avea raspuns in functiile de metodele pe care le folosim in incercarea descoperirii originilor noastre.

In prezen lumea noastra cunoaste doar doua metode: Revelatie Generala si Revelatie Speciala.

 

 

 

 

1. CAI GENERALE ALE REVELATIEI:

 

a) NATURA Natura ne ofera o descoperire partiala si impersonala a lui Dumnezeu, avand nevoie sa fie completata de alte mijloace de cunoastere . Natura a suferit urmarile pacatului ( Geneza 6,12 ; Romani 8, 20-22), prin urmare ea nu mai oglindeste in mod desavarsit caracterul lui Dumnezeu. Totusi, natura vorbeste despre inteligenta, puterea, imaginatia si iubirea Creatorului: -Romani 1, 19-20; Psalmul 19, 1-4

 

b) CONSTIINTA Este una din cele mai puternice dovezi ale existentei lui Dumnezeu. Evolutionismul nu o poate explica. Ea reprezinta vocea lui Dumnezeu in interiorul fiintei omenesti. -Isaia 30, 21 In conditiile lumii noastre constiinta a fost si ea atinsa de pacat, de aceea ea nu ni-L poate descoperi pe Dumnezeu in mod deplin. Exista constiinte tocite, pervertite, etc.

 

c) ISTORIA Ridicarea si prabusirea imperiilor dovedesc faptul ca o mana nevazuta conduce firul evenimentelor, dar nici aceasta nu este suficienta pentru cunoasterea lui Dumnezeu; ea trebuie interpretata prin Duhul Sfant, si completata cu alte cai ale revelatiei.

d) EXPERIENTA PERSONALA Este indispensabila cunoasterii lui Dumnezeu, insa nu poate inlocui celelalte cai ale revelatiei. Prin experienta personala, omul simte,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cele doua intrebari ( ziua in care a fost creat Adam cat si cea legata de inceputul existentei lui Dumnezeu) pot ramane fara raspuns, sau putem avea raspuns in functiile de metodele pe care le folosim in incercarea descoperirii originilor noastre.

 

b) CONSTIINTA Este una din cele mai puternice dovezi ale existentei lui Dumnezeu. Evolutionismul nu o poate explica. Ea reprezinta vocea lui Dumnezeu in interiorul fiintei omenesti. -Isaia 30, 21 In conditiile lumii noastre constiinta a fost si ea atinsa de pacat, de aceea ea nu ni-L poate descoperi pe Dumnezeu in mod deplin. Exista constiinte tocite, pervertite, etc.

 

Inainte de a raspunde concret la raspunsurile voastre, asi prefera sa stiu ce metodele de revelatie credeti ca putem folosi in acest topic. Din punctul meu de vedere, ar trebui folosite toate atat cat ne pot descoperi fiecare, iar in momentul in care nu mai avem nici un fel de raspuns prefer sa ma abtin fara sa fac speculatii...

 

Sa aveti o zi buna ...

 

De acord, in princiiu cu ce ai spus.

Ramane insa sa definesti notiunea de Dumnezeu, pastrand ratiunea, logica, realitatea, si chiar existenta evolutionismului.

 

Constiinta. Este vocea lui Dumnezeu, si eu spun la fel. Dar cine este Dumnezeu?

Si oricum, vocea nu poate fi nici tocita si nici pervertita, nu? Ci doar prea neluata in seama de liberul arbitru al fiecaruia.

 

Si inca ceva: pana sa ne spui ziua in care a aparut Adam, spune-ne cine este Adam. Respectand logica si ratiunea realitatii acestei lumi.

 

Prin orice metoda o consideri oportuna...

Editat de Cita T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cele doua intrebari ( ziua in care a fost creat Adam cat si cea legata de inceputul existentei lui Dumnezeu) pot ramane fara raspuns, sau putem avea raspuns in functiile de metodele pe care le folosim in incercarea descoperirii originilor noastre.

In prezen lumea noastra cunoaste doar doua metode: Revelatie Generala si Revelatie Speciala.

Aplicand metodele Revelatiei tu ce raspunsuri dai la cele doua intrebari?Astept cu nerabdare raspunsurile tale!

Noapte buna!Daca noaptea este buna,atunci ziua poate sa fie si furtuna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu imi pun intrebarea "Cine l-a facut pe DUMNEZEU" pentru ca aceasta intrebare este o blasfemie la adresa lui DUMNEZEU!Nu te intreb cine a facut Pamantul si stelele.Vreau a nu stiu cata oara un raspuns rational la umila mea intrebare:Cine a facut Spatiul in care exista Pamantul si stelele?

Ti-am mai raspuns de 10 ori !

Dl Nimeni ...adica Marele Creator de NIMIC ... si cum bine se stie ... Nimicul este infinit ca marime!

 

... sau tu poti spune unde incepe si unde se termina Nimicul?

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-am mai raspuns de 10 ori !

Dl Nimeni ...adica Marele Creator de NIMIC ... si cum bine se stie ... Nimicul este infinit ca marime!

 

... sau tu poti spune unde incepe si unde se termina Nimicul?

Raspunsul tau nu este rational!Asa cum "rationezi" tu rezulta ca de fapt nu exista nimic!?!!!!????!!!!Te rog nu mai fi impotriva lui DUMNEZEU!Spatiul nu putea aparea din nimic!Chiar cu o fractiune de secunda conform teorii big-bang (teorie draga tie) exista un spatiu foarte mic in care era concentrata intreaga masa a universului si deci raspunde rational de unde era acea materie si de ce era asa de concentrata?Te rog din Suflet sa fii cuviincios macar cu DUMNEZEU!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspunsul tau nu este rational!Asa cum "rationezi" tu rezulta ca de fapt nu exista nimic!?!!!!????!!!

Ai inteles gresit !

Eu am spus ca nimicul este infinit in intindere si timp ... si ca in acest nimic infinit ... se mai gasesc pe alocuri si ceva lucruri reale ...care nu sunt nimicuri...

In concluzie ...totul exista ...chiar si nimicul!

Te rog nu mai fi impotriva lui DUMNEZEU!

 

Depinde la care din ei te referi!

Daca te referi la YHWH ..."dumnezeul" tribal al evreilor ...ucigasul de copii ...degeaba ma rogi!

Ala nu e Dumnezeu ci ....DRACU!

 

Spatiul nu putea aparea din nimic!

Depinde la care spatiu te referi...daca te referi la spatiul verde intre doua blocuri ...ai dreptate .... dar daca te referi la spatiul imens de NIMIC ...acesta chiar daca este infinit ca intindere ... si infinit in timp ... fiind un NIMIC ... nu trebuia Creat de nimeni desi putea fi la fel de bine creat si de Domnul Nimeni ... desi e mult mai logic sa il luam ca atare ..

 

Chiar cu o fractiune de secunda conform teorii big-bang (teorie draga tie) exista un spatiu foarte mic in care era concentrata intreaga masa a universului si deci raspunde rational de unde era acea materie si de ce era asa de concentrata?

Daca te framanta atat de mult aceste intrebari ...ce cauti la biserica ...ai vazut tu ca in acel lacas sa primesti vreun raspuns logic, rational dar si bine fundamentat?

Eu iti propun sa te inscrii la Universitate ... la Fizica ...si apoi la Filozofie ...si fac pariu ca vei iesi mult mai luminat la minte decat frecventand casa imensei sarlatanii ... adica biserica crestina!

Te rog din Suflet sa fii cuviincios macar cu DUMNEZEU!

Te mai intreb o data ...cu care Dumnezeu ? ...cu Eul Dumnezeiesc din mine si din tot ceea ce este viu ...cu Dumnezeul Luminii Adevarului a Stintei si al Iubirii ...adica Dumnezeul partii pozitive din noi ?

...sau la Flying Spaghetty Monster ...creatorul Farfuriilor zburatoare cu spaghety si sos Holadais ...asa cum vedem seara urmele albe pe cer de-i zicem Calea Laptelui!

 

...caci despre "dumnezeul" criminal al religiei unui criminal ca si constantin ...adica Christos alias Lucifer ...nici mucii nu mi-i arunc pe aldel ca astia!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spatiul nu putea aparea din nimic!

 

la fel cum nici dumnezeu nu putea aparea din nimic. si nici nu putea exista inainte sa existe timp si spatiu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai inteles gresit !

Depinde la care din ei te referi!

Daca te referi la YHWH ..."dumnezeul" tribal al evreilor ...ucigasul de copii ...degeaba ma rogi!

Ala nu e Dumnezeu ci ....DRACU!

 

Asa, zi mai departe.

Celalat Dumnezeu, este...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×