Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar cu intrebarea mea, cum ramane?

"Spune-mi, care este ratiunea din spatele faptului ca avem doi (si nu unul, sau trei) ochi?"

De la D-zeu.Asa e cel mai rational...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la D-zeu. Asa e cel mai rational...

 

Ca sa fie rational, ar trebui sa definesti mai intai notiunea de Dumnezeu.

Dar nu poti.

Pentru ca nu stii cine sau ce e.

Da?

 

Eu intrebam la ce foloseste sa ai doi ochi.

Fizic. Optic. etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu = Utopie. Multumit?

Nici evolutionismul nu ma multumeste pe deplin...dar e mai rational decat sa crezi intr-o carte plina de contradictii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu = Utopie. Multumit?

 

 

Nici evolutionismul nu ma multumeste pe deplin...dar e mai rational decat sa crezi intr-o carte plina de contradictii.

 

Nu prea... Tu?

 

 

 

Categoric si fara discutie ca evolutionosmul este mai rational decat creationismul, tot asa cum monoteismul a fost la vremea lui mai rational decat politeismul, tot asa cum politeismul a fost prezent la aparitia constiintei omului, deci acea fiinta a fost mai rationala decat animalui biped.

Avem un sir de evolutii, dar care nu este inchis inca.

Inca ne intrebam, inca nu am gasit raspunsurile finale.

 

Inca mai trebuie cateva zale, sau verigi, PESTE EVOLUTIONISM SI CREATIONISM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce fluturi visezi? Daca asta ai tu in cap... :crazy:

Eu nu am dat un exemplu specific despre o anume specie, am explicat cum functioneaza in general unul din mecanismele evolutiei, poti sa inlocuiesti "iepuri" cu "capre" sau "soareci", nu conteaza.

 

Ce chestie, teoria evolutiei exact asa suna, cum spui tu. Deci pana la urma, ce spui tu de modificarea formei ciocului, e teoria evolutiei. :crazy: Desi cel mai probabil e ca tu nu cunosti ce spune teoria sau daca o cunosti nu intelegi, si de aia ti se pare ca ce sustii tu e altceva decat evolutie. Aici nu mai e problema mea, ca nu pot eu sa invat sau sa gandesc pentru tine.

 

Sa fiu al naibii daca imi pasa de starile prin care treci tu. Asa ca ai putea sa nu le mai mentionezi, la urmatorul mesaj in care le gasesc descrise, sau gasesc alte chestii de umplutura, nu iti mai raspund. :good:

serios? :crazy: deci la tine modificarea unui " maxilar de om" ca la folosit de mic la spart de nuci inseamna evolutie i in alta specie ???? sau poate un fruct care contine 98 la suta apa si un nor care contine tot 98 la suta apa - asta ca un exemplu de gindire " evolutionista" ( mor de ras zau) inseamna ca au avut in mintea ta " stiintifica" un " stramos comun" :crazy: enki pai nu e de mirare ca nu stii de " fluturii albi si negri" pe ce spunea darwin de " evolutie " asa ca nu ma mira ca " inghiti " ca o " cunoascatoare" care nu stie nimic. :o: .... deci ce am spus ramine valabil ... studiu enkisor...... :o: deci enkisor te-ai " suparat" cind ti-am spus studiaza dar se adeveeste cu fiecare postare a ta ca de fapt " in profunzime" nu ramine nimic ... deci ai argumnetele tale lipsa cite vrei...... deci enkisor teoria evolutiei e falsa..... :o: :jester:mor de ras.... :o: deci enkisor e foarte simplu vreau " SPECIA INTERMEDIARA" ( nu o gasesti asa ca nu te chinui ca au facut-o si altii inaintea ta si sunt " fraude" - deci Dumnezeu va da peste nas" ateilor" cu fiecare descoperire noua si asta " va doare" ca nu sunteti " dumnezei" ( satan prinde repede fraierii de atei).... asa ca ....... :stars:

multa iubire

multa iubire

Editat de the listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Baieti. Am urmarit dialogul vostru in legatura cu geneza. Mi-ar placea sa ma acceptati in cercul vostru de discutii. Cat despre mine va spun de la inceput ca in ceea ce priveste religia sunt dventist de ziua a seaptea, desi pana dupa revolutie am fost ortodox.

Din punctul meu de privire, ar fi bine sa privim relatarea din geneza in mod literar si sa ramanem la text. Poate fi ciudat sa mai crezi asa ceva in ziua de azi, dar un studiu complet ar scripturii nu ar strica nimanui. Astept raspunsul vostru si directiile in care putem discuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut Baieti. Am urmarit dialogul vostru in legatura cu geneza. Mi-ar placea sa ma acceptati in cercul vostru de discutii. Cat despre mine va spun de la inceput ca in ceea ce priveste religia sunt dventist de ziua a seaptea, desi pana dupa revolutie am fost ortodox.

Din punctul meu de privire, ar fi bine sa privim relatarea din geneza in mod literar si sa ramanem la text. Poate fi ciudat sa mai crezi asa ceva in ziua de azi, dar un studiu complet ar scripturii nu ar strica nimanui. Astept raspunsul vostru si directiile in care putem discuta.

bine ai venit.

te ascult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut Baieti. Am urmarit dialogul vostru in legatura cu geneza. Mi-ar placea sa ma acceptati in cercul vostru de discutii. Cat despre mine va spun de la inceput ca in ceea ce priveste religia sunt dventist de ziua a seaptea, desi pana dupa revolutie am fost ortodox.

Din punctul meu de privire, ar fi bine sa privim relatarea din geneza in mod literar si sa ramanem la text. Poate fi ciudat sa mai crezi asa ceva in ziua de azi, dar un studiu complet ar scripturii nu ar strica nimanui. Astept raspunsul vostru si directiile in care putem discuta.

Bine ai venit!

Te intreb si pe tine cum am intrebat si pe altii:"In a cata zi a fost facut Adam?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine ai venit!

Te intreb si pe tine cum am intrebat si pe altii:"In a cata zi a fost facut Adam?"

Da tu sti in a cata zi a fost creat Dumnezeu?

 

Ptr ca nu-i asa ...fara creatie ...nimic nu este ...deci si el exista ptr ca a fost creat ...sau te pomenesti ca El face exceptie si a EVOLUAT ...adica ca noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da tu sti in a cata zi a fost creat Dumnezeu?

:spiteful:

 

ca de obicei, neobosit, pe baricade... :o: ma mir cum de mai ai energie pentru discutii din astea sterile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×