Sari la conținut
Forum Roportal
crisuletzu`

rautatea din om.....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca nu invatati sa va iubiti pe voi insiva,sa fiti din pricina asta plini de iubire...de unde vreti sa apara iubirea fata de ceilalti?! -daca in interior e un razboi,daca o parte din tine o uraste pe alta,daca va judecati si pedepsiti fara mila,daca nu va puteti accepta pe voi insiva...oare cum de va asteptati sa fiti mai ingaduitori cu ceilalti?

Iarta-te pe tine insuti...si ai sa poti sa-i ierti si pe ceilalti,iubeste-te pe tine insuti,accepta-te pe tine insuti...bucura-te de tine insuti...de unde vreti sa daruiti,daca voi sunteti saraci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu dai tu in cap iti vor da ei.Biblia spune clar:E mai bine sa dai decat sa primesti.

 

Si eu care credeam ca spune " Intoarce si celalalt obraz" ...si dupa ce ai primit si bucata a doua ..."iubeste-ti aproapele"...chiar daca te-a snopit in bataie...;)

 

Dar VT spune altfel. Ce incurcatura.Care porunca sa urmeze omul?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta e filozofia vechiului testament, ochi pt ochi, dinte pt dinte. Sincera sa fiu, nu ma intereseaza rautatea, eu vreau doar sa fiu fericita.

 

Psalmii 1

1. Fericit este omul care nu se duce la sfatul celor rai, nu se opreste pe calea celor pacatosi, si nu se aseaza pe scaunul celor batjocoritori!

 

2. Ci isi gaseste placerea in Legea Domnului, si zi si noapte cugeta la Legea Lui!

3. El este ca un pom sadit langa un izvor de apa, care isi da rodul la vremea lui, si ale carui frunze nu se vestejesc: tot ce incepe, duce la bun sfarsit.

 

4. Nu tot asa este cu cei rai: ci ei sunt ca pleava, pe care o spulbera vantul.

 

5. De aceea cei rai nu pot tinea capul sus in ziua judecatii, nici pacatosii in adunarea celor neprihaniti.

 

6. Caci Domnul cunoaste calea celor neprihaniti, dar calea pacatosilor duce la pieire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu care credeam ca spune " Intoarce si celalalt obraz" ...si dupa ce ai primit si bucata a doua ..."iubeste-ti aproapele"...chiar daca te-a snopit in bataie...;)

 

Dar VT spune altfel. Ce incurcatura.Care porunca sa urmeze omul?

 

Sunt situatii cand aplici prima varianta si altele in care trebuie sa-i scoti ochiul sau dintele.In aceste situatii ai nevoie de intelepciune.

 

 

Gelu,daca iti iau biblia unde te gasesti?

 

N-ai cum sa o iei.E inregistrata in inima.Ar trebui sa ma ucizi cu sange rece...numai ai grija sa nu racesti de la sangele rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt situatii cand aplici prima varianta si altele in care trebuie sa-i scoti ochiul sau dintele.In aceste situatii ai nevoie de intelepciune.

 

Adevarat! E nevoie de multa intelepciune sau mai bine zis istetie sa navighezi printre "paragrafe sfinte" contradictorii in asa fel incit sa mentii "puritatea sufletului" dar sa rezolvi ce trebuie rezolvat ( :blink:) fara sa ai constiinta incarcata.

 

Citeodata am impresia ca Dumnezeu ne pune la incercare or rabdarea ori spinarea.;)

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu dai tu in cap iti vor da ei.Biblia spune clar:E mai bine sa dai decat sa primesti.

 

 

Sunt situatii cand aplici prima varianta si altele in care trebuie sa-i scoti ochiul sau dintele.In aceste situatii ai nevoie de intelepciune.

Astfel s-a proliferat raul. Pentru ca omul nu a detinut si nu va detine suficienta intelepciune sa stie cand si cum trebuie procedat. De aceea a venit Iisus cu legea "obrazului".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca oamenii lui Dumnezeu,profetii, Solomon ,David sau Domnul Isus nu vorbeau despre principii ci doar le urmau...eu de unde as fi stiut ca ce fac e bine?

 

Duritatea si tonul rautacios sunt foarte utile si sanatoase in anumite situatii.

 

Nu raspunde nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu semeni si tu cu el. (Prov.26:4)

Raspunde insa nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu se creada intelept. (Prov.26:5)

Aha! Asta era! Am inteles ...mai greu, dar pana la urma am inteles: tu esti inca unul dintre cei care ingroasa randul profetilor. :P

Ma iarta ca nu am stiut. Astfel se explica totul. (Oare ai vorbit serios?)

Valabile si pline de intelepciune aforismele citate de catre tine insa si aici depinde de subiectivismul interpretarii.

 

"Duritatea si tonul rautacios sunt foarte utile si sanatoase in anumite situatii."

Vreau explicitare concreta.

La ce foloseste mai exact:

"La a doua f*te-i un pumn in bot si impusca-l."???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astfel s-a proliferat raul. Pentru ca omul nu a detinut si nu va detine suficienta intelepciune sa stie cand si cum trebuie procedat. De aceea a venit Iisus cu legea "obrazului".

Orice lege trebuie citita cu atentie si aplicata cu intelepciune.Legea "obrazului" e clara.Se refera la O SINGURA PALMA.

La a doua f*te-i un pumn in bot si impusca-l. :P

 

Intelepciunea se dobandeste prin experienta si maturitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×