Sari la conținut
Forum Roportal
crisuletzu`

rautatea din om.....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ummm....cine e perfect?atata timp cat nu ne acceptam propia persoana si nu ne intelegem,nu putem sa cerem sa fim intelesi.....nu esti cu nimic mai credincios daca umbli cu biblia zilnic in mana sau daca o lasi uitata pe vreun raft al bibliotecii...conteaza ce ai in suflet!e mult mai ushor sa arati cu degetul spre altu decat sa te vezi pe tine...asta e cruda realitate cu care ma lupt si eu cateodata!

ma ocup cu organizat de nunti....si pot sa spun ca am fost cam la toate genurile(ortodoxe,catolice,penti,baptiste....etc)...dar sincer nu am vazut niciude mai multa prefacatorie ca la pocaiti....de exemplu nu am putut sa servesc linistita la o nunta de penticostali pana nu mi`am dat jos cerceii din urechi!sau....am lucrat si lucrez intr`un domeniu unde am intalnit tot felu` de oameni....toti facem aceleasi lucruri!!!....toti suntem o apa si un pamant!nu conteaza de ce religie esti....fiecare isi are geniile...nu unu pocait e mai destept ca un ortdox!ca iti interzici copilului sa aiba acces la tv,pc...telefon....nu prea mult contact cu lumea din jur,ce poate sa faca altceva...decat sa se acomodeze cu situatia!mama merge in fiecare duminica libera la biserica otordoxa si acolo vine si un tanar de 20 de ani care este penticostal pt ca a zis ca se simte mai atras de slujbele ortodoxe iar din acest motiv are mari scandaluri cu mama lui,de ce???noi am ales liberul arbitru`

fiecare e constient de ceea ce face si ishi va cara singur ocara....de bine de rau suntem un popor ortodox si poate cu un scop ne nastem intr`o anumita religie!!!niciodata nu vei vedea ca itzi bate la usa un ortodox sa te cominga sa treci pe partea lui!!!nu ma refer la o persoana anume.

nu sunt deacord in totalitate cu nici o religie....eu cred ca cel mai bun medicament pt tot este sufletul nostru!

pt fiecare este ceva de spus....dar urasc cand apare unu si se bate cu caramida in piept si spune ca el este cel mai cel.....el stie adevarul....sa nu uitam ca sunt peste 15000 de religii pe pamant....poate daca fiecare ar avea chef sa scrie cum intelege individual biblia.....ar fi omul si religia!

sper ca nu am suparat pe nimeni dar asta e pararea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dragostea este singura cale de a evolua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine stie sau cine vrea face diferenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

domnisoara crisuletzu, de suparat nu superi pe nimeni, desi uniia r putea face si asta, datorita felului in care pui problema.

ce zici de un baiat ortodox, crescut de parintii lor, in ideea dedicarii lui vietii in pustie, ascezii?

face bine apropierea de dumnezeu nu?

iar parintii stiu mai bine mereu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ummm....cine e perfect?atata timp cat nu ne acceptam propia persoana si nu ne intelegem,nu putem sa cerem sa fim intelesi.....nu esti cu nimic mai credincios daca umbli cu biblia zilnic in mana sau daca o lasi uitata pe vreun raft al bibliotecii...conteaza ce ai in suflet!e mult mai ushor sa arati cu degetul spre altu decat sa te vezi pe tine...asta e cruda realitate cu care ma lupt si eu cateodata!

 

Niciun om,barbat sau femeie,nu este perfect,dar a lancezi in aceasta credinta de iperfectiune inseamna a nu dori sa devii perfect,caci DUMNEZEU ne-a facut Sufletele noastre dupa Chipul si Asemanarea SA si noi oamenii,barbati si femei trebuie sa ne straduim sa onoram conditia de a fi Dumnezei facuti de DUMNEZEU.

 

De ce nu suntem perfecti?Care sunt cauzele tuturor relelor de pe pamant?Cine sunt vinovati de toate relele de pe pamant?

Ce trebuie sa facem ca sa nu mai existe rele pe pamant?

 

Cred ca toti suntem rai si azi am ajuns la concluzia ca omul nu poate sa scape de acest obicei. AQm dat-o in bara, am fost azi rea cu 3 oameni. si altii au fost rai cu mine.

 

Si daca ai fost rea ti-ai cerut iertare?De cate ori trebuie sa iertam gresitilor nostri?Cum trebuie sa procedam cu cei care ne gresesc noua?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca ai fost rea ti-ai cerut iertare?De cate ori trebuie sa iertam gresitilor nostri?Cum trebuie sa procedam cu cei care ne gresesc noua?

Imi cer iertare cand ma simt vinovata sau cand am de castigat. Daca am fost rea, nu neaparat am si gresit, dar sunt om si gresesc. Eu nu vreau sa mi se ceara iertare. Scuzele sunt apa de ploaie, eu vreau sa se intelega un lucru, dai in cap ca o forma de legitima aparare, nu din placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu dai tu in cap iti vor da ei.Biblia spune clar:E mai bine sa dai decat sa primesti.

 

Aceasta e filozofia vechiului testament, ochi pt ochi, dinte pt dinte. Sincera sa fiu, nu ma intereseaza rautatea, eu vreau doar sa fiu fericita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi cer iertare cand ma simt vinovata sau cand am de castigat. Daca am fost rea, nu neaparat am si gresit, dar sunt om si gresesc. Eu nu vreau sa mi se ceara iertare. Scuzele sunt apa de ploaie, eu vreau sa se intelega un lucru, dai in cap ca o forma de legitima aparare, nu din placere.

 

Daca nu dai tu in cap iti vor da ei.Biblia spune clar:E mai bine sa dai decat sa primesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×