Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Schimbarea Imnului Romaniei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu cred ca se va schimba ceva....n-au timp guvernantii nostri de imnuri :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca se va schimba ceva....n-au timp guvernantii nostri de imnuri :)

cu siguranta nu...

dar vorbim si noi...asa...

aflam pareri .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acesta conotatie--sau aceste--vin de la balada Miorita..nu?

este o balada frumoasa, adevarat , dar cu o mare incarcatura negativa,,,cu un mesaj negativ..

asta este punctul meu de vedere..

resemnarea in fata mortii stiind ca poti face ceva si, mai mult decat atat , nu meriti asa ceva,,,imi pare o lasitate...

da, lasitate..

............

hai sa fac un arc de cerc mai mare si sa ajung in zilele noastre...

...........................

Sunt de acord ca miorita sugereaza abdicarea fara lupta in fata destinului si ne reprezinta, dar "Desteaptate romane" nu are legatura cu miorita, este tocmai opusul ei, este un indem la lupta.

Ritmul poate nu-i cel mai potrivit cu mesajul dar poate fi schimbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imnul actual indeamna la lupta pentru libertate si la unirea romanilor din fostele principate, in numele sacrificilor suferite in decursul istoriei.

E foarte bun mesajul pentru un neam dezbinat, unde egoismul e la el acasa, si se face elogiu individualismului si al inteligentei.

Si eu as introduce in imn elemente de justitie si socializare, care ar trebui amintite romanilor, pentru ca la capitolui socializare si morala suntem deficitari.

Daca ne mancam intre noi nu ajungem nicaieri.

Imnul nu este cunoscut mai de nimeni. Daca am face o statistica, ne-am ingrozi cat de dezinteresata e lumea de subiectul asta.

Ne-ar tranti in nas imediat ca "io n-am ce manca si tu ma intrebi de imn".

Am capatat obiceiul sinistru de a ne plange de traiul pe care-l ducem, in fata primului microfon care ni se pune sub nas, si nu numai. Indiferent daca intrebarea este despre gustul prezervativului pe care-l folosim (probabil raspunsul ar fi ca suntem prea saraci sa ne luam prezervative si de-aici mai departe).

Americanii au ajuns unde au ajuns pentru ca au fost uniti, la italieni se simte aceeasi mandrie patriotica, s-au unit si mai mult de cand cu valurile de straini care le-au umplut orasele, din tot ce zic razbate mandria ca-s italieni...

E bun mesajul pentru un neam dezbinat, ai dreptate, dar cati cunosc mesajul asta? Si, chiar daca-l cunosc, cati il si traiesc?

Ma uitam ieri pe youtube, la comentariile pe marginea unei melodii de la Phoenix, nu mai stiu care, si unul instiga la revolta, de la organizatia "Noi, golanii", ar fi organizat un mars de protest impotriva clasei politice si chemau si pe altii sa li se alature, sa reconstituie revolutia din decembrie.

Nu stiu cat de buna era initiativa, dar unul singur a zis da, io vin. Restul au zis haide baaaaa lasati prostiile, ca nu sunteti in stare de nimic.

Mdea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai asta ca il interpretezi tu la- la- it..

ca daca ai fi fost (sau poate ai fost) la revolutie pe 21 Dec ..te asigur ca nu il mai vedeai funebru.

e chestie de intonare.

I-a intoneaza-l tu mai suparat, un pic manios, sa vezi ce iese, cat este de mobilizator.

Dar asa ..mai cu ura ..:doh:

 

Corect. :suicide:

unde crezi ca am fost eu in perioada aia?

ca doar aveam 20 de ani..

inconstienta si spiritul patriotic insuflat de mare mase de oameni m-au adus in piata universitatii.

am avut noroc spre deosebire altii...Dumnezeu sa-i aiba in pace..

si atunci, da, nu l-am intonat, l-am strigat din toti plamanii...

era un indemn la lupta..pentru libertate...

insa noi incercam sa ne trezim mereu, suntem adormiti..

personal nu am nimic cu imnul actual....insa, parerea mea este ca sunt altele mai frumoase si mai inaltatoare decat acesta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde crezi ca am fost eu in perioada aia?

ca doar aveam 20 de ani..

inconstienta si spiritul patriotic insuflat de mare mase de oameni m-au adus in piata universitatii.

am avut noroc spre deosebire altii...Dumnezeu sa-i aiba in pace..

si atunci, da, nu l-am intonat, l-am strigat din toti plamanii...

era un indemn la lupta..pentru libertate...

insa noi incercam sa ne trezim mereu, suntem adormiti..

personal nu am nimic cu imnul actual....insa, parerea mea este ca sunt altele mai frumoase si mai inaltatoare decat acesta..

 

 

:suicide:

 

Ce s-a cantat in Piata atunci?

 

Ciocarlia - George Enescu

 

 

Ciocarlia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a cantat desteaptate romane in piata, si in '987 la Brasov, in fata statuii lui A.Muresianu.

 

Voiam sa spun ca si ciocarlia este mioritica, reprezinta pe romanii "cu chef", si e la polul opus mioritei.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×