Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Versetele in cauza,se refera la reincarnere sau nu?  

46 membri au votat

  1. 1. E vorba de reincarnare?

    • Da
      20
    • Nu
      20
    • Nu stiu
      6


Postări Recomandate

Nu neg existenta parabolelor in Biblie...dar voi folositi ideea ca Isus vorbea in parabole,ca sa ii rastalmaciti cuvintele,sa le mistificati.Parabolele au un inteles ascuns,dar care poate fi revelat...doar ca aici nu e vorba de nici o parabola...si voi nu puteti sa imi aratati vreuna,cu intelesul ei ascuns...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am studiat putin problema cu venirea lui Ilie, dar nu-mi este clara partea cu viata anterioara a lui Ilie, unde ar fi pasajele in care spune ca proorocul Ilie se va intoarce? Si ca este vorba de un Ilie care a mai trait? Stii care sunt pasajele pe care le caut, le poti gasi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai asa, ca pe un alt topic se sustine ca Ilie va mai veni inca o data! :D Bazandu-se tot pe Biblie, ăv cors.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de o profetie foarte cunoscuta evreilor din acele timpuri,ca doar apostolii o si pomenesc.Profetia spunea ca mai inainte de venirea lui Mesia,profetul Ilie Tezviteanul,se va intoarce(daca citesti in Biblie povestea vietii lui,cand ar fi trebuit sa moara,a aparut un car de foc...care l-a ridicat la cer...)

Problema e ca acel Ilie,traise cu mai multe sute de ani inainte de Isus...si ca Ioan Botezatorul,era var primar cu Isus...un om nascut ca toti ceilalti...singurul mod in care Ioan Botezartorul ar fi ptut fi aceeasi persoana cu proorocul Ilie,e reincarnarea...

 

Daca vrei sa cauti profetia,sau orice referire la viata lui Ilie,poti sa o gasesti in legatura cu textul pe care l-am postat eu,sunt referinte chiar acolo,in text(daca e o Biblie sub forma de carte).Daca e una online,atunci,vezi ca exista si motoare de cautare in text...si gasesti asa referintele.

 

Stai asa, ca pe un alt topic se sustine ca Ilie va mai veni inca o data! :D Bazandu-se tot pe Biblie, ăv cors.

Da' ce,vrei sa vina doar de doua ori?!

Sti ce e mai bizar?! -crestinii (care se fac ca nu vad cuvintele Bibliei,cum ca Ilie este Ioan),spun ca cel care se va intoarce este Ilie...nu Ioan...desi e vorba de acelasi personaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sti ce e mai bizar?! -crestinii (care se fac ca nu vad cuvintele Bibliei,cum ca Ilie este Ioan),spun ca cel care se va intoarce este Ilie...nu Ioan...desi e vorba de acelasi personaj!

Pentru mine e clar ca Iisus spune ca Ilie, proorocul ce avea sa pregateasca venirea lui, este de fapt Ioan Botezatorul, pe care ei nu l-au recunoscut ca fiind de fapt Ilie. Este scris clar, confirmat de 2 sau 3 ori parca.

Un crestin care intelege dar nu recunoaste un adevar, oricare ar fi acela, nu se poate numi crestin sau adept al lui Iisus cu siguranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca te intereseaza adevarul,nu dogmele bisericii,si ca gandesti cu capul tau...te-am judecat gresit,si-mi cer scuze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am incercat sa te supar sau sa te contrazic aiurea. Si imi cer si eu scuze daca unele lucruri pe care le sustin supara sau par aberante, sunt partile de informatie pe care le-am gasit eu ca fiind cele mai aproape de adevar. Noapte Buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca,mai toate numele din Biblie inseamna cate ceva,mai cu seama atunci cand contin si particula ,,el'',ce vrei sa spui?

doar nu sugerezi ca,de fapt,Ilie nici macar nu e un om...ci un simbol...doar apostolii au inteles gresit...

Asa nici Isus(si numele sau inseamna ceva) nu e un om,mai nimeni din Biblie,nu mai e un om...doar simboluri...personificate.

Esti iehovist,zexelica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×