Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

...din Iasi...si aici chiar nu am gasit sa fac si eu ceva folositor :stars:

Cum nu mah? oh..vad ca ai postat tocmai acum ceva vreme...in Iasi isi are sediul fundatia "Salvati copiii",in cadrul careia sunt voluntar.. Apoi mai e fundatia "Alaturi de voi" + multe altele..tb sa ma mai documentez...+ ca in curand va fi un info evening "Greenpeace" in Iasi..si participarea la un info evening e conditia minima pt a intra in Greenpeace,pt a primi stri si pt a te implica.. :tease:..daca vrei,te iau si pe tine sa participi la toate astea si aflu si unde sunt centrele celorlalte organizatii..numai sa-mi trimiti un mesaj cu datele tale de contact :doh: Numai bine!

Editat de whiz-kid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vreau si eu sa lucrez ca voluntar ,am gasit ceva pe net ecologie sport turism dar imi cereau o taxa de 10 ron

 

taxa ca sa lucrezi voluntar? this is new... :)

poate era cotizatia de membru in organizatie :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum nu mah? oh..vad ca ai postat tocmai acum ceva vreme...in Iasi isi are sediul fundatia "Salvati copiii",in cadrul careia sunt voluntar.. Apoi mai e fundatia "Alaturi de voi" + multe altele..tb sa ma mai documentez...+ ca in curand va fi un info evening "Greenpeace" in Iasi..si participarea la un info evening e conditia minima pt a intra in Greenpeace,pt a primi stri si pt a te implica.. :giveheart:..daca vrei,te iau si pe tine sa participi la toate astea si aflu si unde sunt centrele celorlalte organizatii..numai sa-mi trimiti un mesaj cu datele tale de contact :tease: Numai bine!

Buna,

Cu Salvati Copiii nu am un trecut prea placut. Am fost la ei, le-am scris mailuri, le-am telefonat si cu toate acestea nici in ziua de astazi nu am reusit sa ma implic in vreun proiect. Am inteles ca sedintele cu voluntarii sunt miercurea de la 18.30 dar anul acesta nu mai am timp sa ii mai bat la cap(din cauza bacului). Partea frumoasa este ca acuma sunt voluntar Bethany si am reusit sa implic in multe proiecte cu diferite fundatii. Chiar in aceste zile desfasuram un proiect cu IJP. Ti-as fi recunoscatoare daca mai ajuta sa ma implic si in Greenpeace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut voluntariat in patru ani de facultate, iar in ultimii doi ani, munceam de la ora 8.00 pana seara la 21-22. Si simteam ca traiesc! Nu ma gandeam nici la bani, nici la timp! De fapt, sa fac voluntariat era cel mai onest si inteligent mod in care-mi petreceam timpul.

Acum sunt un om cu un loc de munca stabil, cu rezultate foarte bune. Dar va spun sincer, niciodata un succes pe care l-am avut ca angajat nu a echivalat cu bucuriile avute in perioada in care faceam voluntariat.

Voluntariatul se face la timpul lui.....asadar, faceti acum, cand sunteti tineri...Important este sa va doriti asta, caci loc e pentru toata lumea...iar castigul este imens...te formezi ca profesionist...dar cel mai mult...CA OM!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

midnight...si eu sunt tot din iasi si e cam greu cu voluntariatul...sunt multe formulare de completat...de parca cine stie ce ar trebui sa fac...sunt unele ong-uri in iasi care fac concurs pt asa ceva...si te pun sa inchei un contract cu ei. parerea mea e ca daca vrei sa faci ceva, se poate. iti sugerez sa cauti pe net...eu am gasit un ong care se ocupa de tinerii bolnavi de sida. si ma atrage ideea :( mai sunt si alte fundatii, organizatii si bla bla, dar foarte multe dintre ele se ocupa cu...nimic. se aduna de nush cate ori pe saptamana si povestesc telenovele x(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut voluntariat la mai multe ONG-uri. M-am lasat cand m-am apucat de servici. Dar acum am renuntat la serv ca sa-mi pot face linistita lucrarea de licenta si simt nevoia sa fac iar voluntariat si nu stiu unde. Astept idei de la cei care stiu ceva prin Bucuresti.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vreau si eu sa lucrez ca voluntar ,am gasit ceva pe net ecologie sport turism dar imi cereau o taxa de 10 ron

 

 

Si eu am facut voluntariat la mai multe ONG-uri. M-am lasat cand m-am apucat de servici. Dar acum am renuntat la serv ca sa-mi pot face linistita lucrarea de licenta si simt nevoia sa fac iar voluntariat si nu stiu unde. Astept idei de la cei care stiu ceva prin Bucuresti.

Va multumesc.

vezi Crucea Rosie Romana , dar ca in orice ong pregatestete sa dai de lipsa de fonduri , directori incompetenti etc...:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
midnight...si eu sunt tot din iasi si e cam greu cu voluntariatul...sunt multe formulare de completat...de parca cine stie ce ar trebui sa fac...sunt unele ong-uri in iasi care fac concurs pt asa ceva...si te pun sa inchei un contract cu ei. parerea mea e ca daca vrei sa faci ceva, se poate. iti sugerez sa cauti pe net...eu am gasit un ong care se ocupa de tinerii bolnavi de sida. si ma atrage ideea :D mai sunt si alte fundatii, organizatii si bla bla, dar foarte multe dintre ele se ocupa cu...nimic. se aduna de nush cate ori pe saptamana si povestesc telenovele x(

 

 

Hehehe, Pedralbes, dragul meu, se pare ca nu mi-ai citit postul precedent. Am scris ca acuma sunt o mindra voluntara cu destule activitati in portofoliu;)). Si stiu cam toate organizatiile din Iasi, nu mai au nici un secret fata de mine.:D. Contractul ala de voluntariat sa stii ca este fff eficient pt ca acolo scrie clar, ce trebuie sa faci, cind sa faci, DREPTURI(si aici ma refer ale voluntarului), indatoriri si alte asemenea, stai fara grija ca isi are si asta rolul lui. Formularele pe care eu le am completat contorizau nr de ore, de exemplu cind e Gala Voluntarilor pe baza formularelor astea se alege cel mai activ voluntar, etc. Si pe baza acestor formulare de activitate ti se acorda si certificatul de voluntariat. Intr-adevar unii exagereaza cu sutele de formulare. Si da unele organizatii cam freaca menta, si pina demareaza un proiect le trebuie 10 mii de sedinte in care bat apa in piua.

 

 

P.S. Ong-ul care se ocupa de tinerii bolnavi de sida e cumva A.D.V.-ul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, despre adv era vorba. ti am citit postul si am preferat sa ma abtin pt ca la bethany ma refeream cand ziceam despre formulare si contracte. nu inteleg de ce ai subliniat cuvantul "drepturi", faci VOLUNTARIAT sau astepti drepturi? si legat de gala voluntarilor...nu ma incanta! fac ceva pt ca vreau eu sa fac asta, pt ca ma face sa ma simt mai bine, pt ca imi face placere sa ajut oamenii, nu pt ca vreau recunostinta, premii si distinctii :| ma bucur pt tine si portofoliul tau...eu inca nu m am inscis in nici o fundatie, ong sau cum vrei sa l numesti dar in pofida acestui lucru, fac ceea ce mi place. ajut oamenii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×