Sari la conținut
Forum Roportal
marisa

Am nevoie de sfaturi

Postări Recomandate

Buna Marga,

 

despre parerile sau profesionismul acelui "profesor" Voiculescu sa mai discutat aici in forum....cand sa postat un articol prin care dansul afirma niste aberatii privind modul de transmitere a virusului. Nu stiu ceea ce intelege el printr-un sistem imunitar activ, dar atata timp cat viremia este pozitiva inseamna ca sis. imunitar nu a facut fata sa il elimine. De altfel o eliminare spontana poate avea loc numai in faza acuta a hepatitei, adica in primele 6 luni de la infectare. De altfel orice om are un sistem imunitar activ, altfel am trai probabil numai cateva zile...Am din ce in ce mai mult impresia ca acesti "doctori" ar trebui sa se recalifice pentru munca pe care o practica. E foarte usor pentru unii sa ne sorteze -da sau nu tratament - dupa valoarea transaminazelor, din moment ce viremia arata clar necesitatea lui. Acesti doctori i-au cam cu usurinta aceste decizii....Nu suntem niste piese auto pe care le poti sorta prin: bun sau nu este bun, suntem oameni care trebuie tratati ca atare, individual. Cu privire la afirmatia dr. Streinu, cred ca a luato el razna .... scuze..dar aceste pareri ale unor medici ma irita si revolta.

Cu privire la viremie, 1.200.00 copii/ml este pur si simplu doar o alata unitate de masura, care de regula este echivalent cu IU/ml impartit la 3.

Mam uitat putin de tot referitor la acest fibrotest. In general el poate da doar o idee daca ficatul este deja afectat sau nu, insa in ce masura este afectat (/gradul de fibroza) nu se poate determina prin acest test.

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Enigma,buna seara tuturor,

In ceea ce spui ai dreptate.Sunt convinsa ca un medic poate sa-ti prezinte problema ta de sanatate in anumiti termeni, pe care,daca nu esti de specialitate(cazul meu) sa nu-i intelegi si sa-i iei ca atare.Stii cum e,intri cu idea ta si pleci cu parerea lor.

Ii dau totusi putin credit dr.Streinu si sa-ti spun de ce:acum 3 ani cand am facut,prima data, fibrotestul la Paris,l-am rugat pe prietenul nostru de acolo sa ma programeze si la un medic hepatolog.I-am prezentat analizele de aici din tara,m-a cosultat si mi-a recomandat pe langa actitest-fibrotest si alte analize printe care si tipul de virus(asa am aflat ca am genotipul 1b).Nu am avut posibilitatea sa stau sa-mi iau rezultatele (dureaza cam o saptamana actitestul)si l-am rugat pe prietenul nostru sa se reprogrameze la doctor cand erau gata,pt.concluzii si mai ales sa-mi spuna daca e cazul sa fac interferon sau nu.Si iata ce mi-a tranmis hepatologul francez:rezultatele analizelor sunt bune,nu exista riscul clinic si biologic de insuficienta hepatica,leziuni minime la fibrotest,nu se preconizeaza in prezent tratament;a se repeta fibrotestul o data pe an, iar transaminazele o data la 6 luni.

Asa ca m-am linistit un pic,pentru ca, daca era ceva in neregula,cred ca nu-l durea gura pe medicul francez sa spuna ca trebuie sa fac interferon.

Oricum daca aveti sugestii pentru un alt medic sunt dispusa sa iau in considerare oferta.Iar legat de punctie,hai sa zicem ca ma hotarasc si o fac,dar cum am sa reusesc sa am transaminazele mari ca sa ma incadrez in conditiile nenorocite care se cer pt.inceperea unui tratament???? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marga,

 

este foarte bine ca ficatul tau nu este inca afectat de acest virus. Aceasta situatie se datoreaza si faptului ca tu ai transaminazele normale, ceea ce se observa destul de des in cadrul pacientilor. Momentan nu te afli intr-o situatie urgenta de a face trat. insa .... trebuie sa asteptam pana ficatul este afectat?!? Nu inteleg logica asta...dimpotriva...trebuie sa prevenim o fibroza, o ciroza un cancer...si cu cat la tine inca totul este in regula cu atat este mai bine...si totusi indicat de luat masuri. In legatura cu un hepatolog....nu ma pricep...poate stiu ceilalti unde ai mai putea merge...Se spune ca tratamentul poate fi mai putin eficient la cei cu transaminaze normale, dar sansa totusi exista. O solutie ar fi si continuarea acesti fibrotest de care spuneai....sau si mai bine ar fi biopsia la un interval de cativa ani...asa s-ar putea avea sub control cat de cat o modificare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor.

Gabriel,am mers la discutii si am gasit reteta cu siropul de rostopasca.

In primul rand,trebuie sa-ti spun ca nu am stiut la ce pagina de la discutii sa merg,drept pt.care am luat-o de la 1 pina la 20 si daca am vazut ca nu gasesc ce caut am sarit direct la 30 si BINGO!Dupa ce am citit cele 20 de pagini pot sa-ti spun ca eu personal cred ca ti-ai asigurat un loc bun ACOLO SUS pt.binele pe care-l faci aici ,JOS. ;) As vrea sa te intreb,totusi,eu stiu ca si rostopasca este un pic toxica,nu este prea mult 2litri intr-un timp atat de scurt??In alta ordine de idei,daca pe linga sunatoare ,galbenele si coada soricelului mai adaug anghinare,papadie ,e bine???Pot face ,sa zicem, 1 litru de ceai in care sa pun toate aceste plante,sa zicem o ligurita din fiecare amestecat,sau trebuie combinate intr-un anumit fel???

Am sunat si la Farmacia verde la dl.Motorca si am cerut ceai pt.virus C dar iti spun sincer mi s-a parut cam piperat pretul aprox.750.000 lei cu taxe postale (pt.o luna)si nu-mi dau decat modul de folosire,nu ceea ce contine.Normal mi se pare ,i-am spus doamnei cu care am vorbit, sa spui ce plante contine ceaiul,nu proportiile in care le pune.(orice produs are pe eticheta ce contine)

Am sunat si la sotii Eltes pt. produsul ELCOHEP,dar nu am gasit pe nimeni .Poti sa-mi spui ceva despre acest produs?Multumesc mult. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Enigma ,multumesc mult pt.sfaturi.Sa fii convinsa ca am sa ma monitorizez continuu si la cel mai mic semnal negativ ,am sa intru in priza.Eu sunt noua pe acest forum,abia duminica ,sau sambata v-am descoperit (nu mai stiu exact).Nu am reusit sa parcurg toate subiectele legate de virusul C si vin cu o problema care mi se intimpla mie si nu stiu daca mai este cineva in situatia mea.

Prima mea incarcatura virala a fost facuta in 1 04.2002. si am avut 517.000ui/ml,a 2-a in 24 01 2003 si a fost 877.000ui/ml,a 3-a in 15 01 2004 si a fost 1.345.084 ui/ml,a 4-a in 06 12 2004 si (stupoare) a fost 542.000ui/ml,iar ultima (cea pe care am facut-o la Paris a fos in 06 06 2005 si a fost 407.312ui/ml.

Este oare posibil ca viremia sa scada asa fara nici un tratament alopat????S-a mai confruntat cineva cu situatia asta???Toate analizele le-am facut in acelasi loc(Matei Bals) cu exceptia celei de a doua ( pe cea cu 877.000ui/ml) pe care am facut-o la Medicover.

Doctorul Streinu imi explica odata ,ca virusul acolo in interior e ca omul ,mai mananca ,mai doarme ,mai se trezeste ,mai se inmulteste.Exista oare sansa sa fi adormit de tot???? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu stiu ca si rostopasca este un pic toxica,nu este prea mult 2litri intr-un timp atat de scurt??In alta ordine de idei,daca pe linga sunatoare ,galbenele si coada soricelului mai adaug anghinare,papadie ,e bine???Pot face ,sa zicem, 1 litru de ceai in care sa pun toate aceste plante,sa zicem o ligurita din fiecare amestecat,sau trebuie combinate intr-un anumit fel???

Da, este toxică dacă nu e preparată şi administrată corespunzător. Din greşeală am postat răspunsul acesta la Ingada... ;) Spuneam că se pun 5 g plantă uscată la 1 l. 10 linguri

Editat de Gabriel Paduraru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gabriel,multumesc pt.sfaturi.Eu locuiesc in Bucuresti,asa ca am sa le fac o vizita celor de la Hofigal.In rest,am sa citesc tot ce s-a discutat pe forumul asta,caci poate unele dintre intrebarile pe care le mai am ,au deja un raspuns.Am sa tin aproape(vorba lui Tuca).Va doresc la toti sanatate maxima si numai bine ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit tuturor.

Enigma ai dreptate,intre timp am mai citit cate ceva pe net si am aflat ca ,inre-adevar ,incarcatura virala poate oscila chiar in decursul unei zile.Si cand te gandesti cate sperante imi facusem :lol:

Astept sa vad cum va rezolva Gia cu dosarul in conditiile in care si ea sta bine cu transaminazele.

Gia ,nu mai retin,ai facut biopsia???Am postat si eu niste intrebari la tratamente alternative(sau naturiste),poate ma lamureste cineva,va rog.Multumesc si va urez sa aveti numai victorii in lupta cu nenorocitii astia de virusi ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×