Sari la conținut
Forum Roportal
marisa

Am nevoie de sfaturi

Postări Recomandate

sotii Eltes din Oradea.Stie cineva adresa sau nr lor de telefon?

[snapbacca]65847[/snapbacca]

 

Elcohep Oradea - 0259-436298

este telefonul de la farmacia sotilor Eltes.

 

Farmacia Verde Oradea 0259-125252 sau 0744570585

este tel de la farmacia lui Motorca

 

Gabriel de unde pot cumpara papadie?

Mai am o intrebare...mi-a aparut pe virful limbii niste bubite rosii si liniute albe.Cind maninc ceva ma ustura, ce ar putea fi??candidoza??

Ce trebuie sa fac? este un ceai pentru asa ceva?

Ameli

[snapbacca]65853[/snapbacca]

 

De ce vrei sa cumperi papadie? O poti culege singura, fa o plimbare in Gradina Botanica...

Da, Ameli, ai facut candidoza. Cu o bucata de tifon curat sterge suprafata limbii, cu asprime pentru a indeparta tesutul afectat. Sa rupi o tulpinita de rostopasca, iese o seva galbena din ea. Stoarce cateva picaturi pe limba acolo unde ai problema. O sa usture putin dar se va vindeca in cca. 3 zile. Tratamentul trebuie sa-la faci de 3 ori pe zi. In acelasi timp trebuie sa indepartezi sursa care ti-a marit aciditatea din stomac datorita careia sa-a declansat candidoza (pentru ca nu cred ca ai mancat fructe crude sau ai baut lapte nefiert). Pe moment aciditatea o potolesti cu coaja unui ou. Se ia coaja, se curata de pielita (invelisul alantoidian) apoi se pune pe ochiul de la aragaz sa se arda bine. O lasi sa se raceasca si o sfarami , praful obtinut il inghiti cu putina apa, suficienta cat sa ajuga in stomac.

Sanatate multa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gabriel Multumesc pentru informatiile date.Ai urmat cumva tratamentul lor?In ce consta tratamentul?Vad ca ai cunostinte in domeniul medicinei naturiste.In urma tratamentului cu interferon nu reusesc sa mai scap de o gastrita hiperacida cu reflux(am incercat cu redigest si suc de cartofi).Stii un tratament naturist pentru gastrita?Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Marisa,

 

este strict interzis o sarcina pe timpul tratamentului cu interferon si ribavirina. Pot aparea malformatii la copil. Trebuie asteptat minim 6 luni dupa terminarea tratamentului pana cand ribavirina este complet eliminata din corp.

Fara acest tratament prcentul de transmitere a virusului de la mama la copil este f. mic ca. 2%.

Mai vreau sa fac putin curaj femeilor cu HCV si care isi doresc copii...sa descoperit de mai multe ori o eliminare a virusului pe timpul sarcinii fara nici un alt tratament, asa cum a spus si Gabriel. Se banuieste ca sistemul imunitar este mai puternic in aceasta perioada...

[snapbacca]64582[/snapbacca]

 

Iti multumesc din suflet draga Enigma, pentru informatii. Mesajul tau si al lui Gabriel Paduraru m-au pus pe ginduri. Astept rezultatul punctiei hepatice si abia dupa aceea pot lua o hotarire. Sincera sa fiu as inclina pentru un copil acum si tratamentul pentru HCV dupa aceea, daca e cazul. Stiu ca trebuie sa cred ca se pot intimpla si minuni. De ce nu mi sa-ar intimpla si mie?!

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Gabriel pentru sfaturi.Se poate face candidoza de la fructe crude? Este adevarat ca am consumat multe fructe si numai crude, dar ma gindesc ca poate si de la trat. dr. doc.Mircea Ciuhrii, hepatito liz1 si heptito liz2.

 

Gia, te rog sa-mi spui daca tu ai patit asa ceva?

 

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu urmez acum un tratament al lui Motorca cu ceaiuri din amestec de plante. ia legatura cu cei de la Oradea si iti vor recomanda ei un amestec de plante care va contine si ceva pentru gastrita. In mod normal , la cei care nu au alte afectiuni, gastritele hiperacide de reflux se trateaza cu rezultate excelente folosind omeprazol (aceasta este denumirea principiului activ, denumiri comerciale din cele mai bune sunt Losec si Controloc, mai sunt si altele dar principiul activ este acelasi).

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc mult Gabriel pentru sfaturi.Se poate face candidoza de la fructe crude? Este adevarat ca am consumat multe fructe si numai crude, dar ma gindesc ca poate si de la trat. dr. doc.Mircea Ciuhrii, hepatito liz1 si heptito liz2.

 

Gia, te rog sa-mi spui daca tu ai patit asa ceva?

 

Ameli

[snapbacca]65992[/snapbacca]

 

Nu, eu nu am avut astfel de probleme. Daca este de la trat dr. Ciuhrii nu stiu pentru ca nu am urmat astfel de tartament. Este posibil sa fi facut si de la fructe crude (necoapte) care au un pH mai acid decat cele coapte. Cel mai adesea candidozele sunt favorizate de tratamentul prelungit cu ampicilina. Ai facut de curand un astfel de tratament?

Mai poti incerca un tratament simplu. Dupa ce mananci 2 felii de lamaie astfel incat zeama lor sa o tii in gura cat mai mult timp, clateste gura cu o solutie de bicarbonat dizolvat in apa (clatesti fara sa inghiti) tratamentul acesta poti sa-la aplici si la copii care fac amigdalita numai ca in acest caz trebuie sa faca gargara cu solutia. Jocurile de pH distrug aproape instantaneu flora parazita din cavitatea bucala.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se poate face candidoza de la fructe crude? Este adevarat ca am consumat multe fructe si numai crude, dar ma gindesc ca poate si de la trat. dr. doc.Mircea Ciuhrii, hepatito liz1 si heptito liz2.

Gia, te rog sa-mi spui daca tu ai patit asa ceva?

Buna Ameli,

Cer scuze pentru intarzierea raspunsului. Nu am avut asa ceva pana acum. Si eu consum foarte multe fructe si sucuri naturale. Nu stiu daca gandacii pot da astfel de candidoze, dar nimic nu este exclus, fiecare organism reactioneaza diferit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marisa,

Ia legatura cu Dana: (Care urmeaza trat. dr. doc. Mircea Ciuhrii?)

 

Buna tuturor!

 

Eu ma numesc Dana, am 37 de ani si s-a depistat ca am hepatita C anul trecut cand am facut testele de sange pt bebe. Am nascut in iunie anul acesta si am o fetita SANATOASA, deci care nu a luat hepatita de la mine.

Am facut viremia - 3.190.000 si urmeaza sa fac biopsia. Dupa ce primesc rezultatul biopsiei se va decide daca trebuie sa urmez tratamentul cu interferon sau nu. Intre timp am luat legatura si cu Dr. Ciuhrii.

Sunt putin cam disperata din cauza acestei boli....

Va rog spuneti-mi si mie mai multe despre aceasta boala - cum se manifesta), despre efectele adverse a tratamentului cu interferon si daca stie cineva alte tratamente naturiste in afara de cel dat de Dr. Ciuhrii (apropos, este cineva care a incercat acest tratament?)

 

Va multumesc la toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Marisa

Sper ca rezultatul sa fie multumitor. Te rog sa ne tii si pe noi la curent .

Iti multumesc mult pt urari.

Ameli

 

 

Draga Ameli,

Spune-mi te rog ce inseamna testul HCV RNA? Mie mi s-a facut pina acum CORE (care a iesit negativ), HBsAg (negativ) si HCV_3 (care a iesit reactiv, cu valorile 115,11). In urma acestor rezultate mi s-a spus ca trebuie sa fac punctie hepatica, ceea ce am si facut. Acum astept rezultatul!

Iti multumesc anticipat pentru raspuns si-ti doresc tot binele din lume!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×