Sari la conținut
Forum Roportal
marisa

Am nevoie de sfaturi

Postări Recomandate

BUna Marisa

 

HCV RNA inseamna determinarea cantitatii de virus (viremia) si a tipului de virus din sange. Viremia se face in mod normal inaintea biposiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BUna Marisa

 

HCV RNA inseamna determinarea cantitatii de virus (viremia) si a tipului de virus din sange. Viremia se face in mod normal inaintea biposiei.

 

 

Multumesc, Enigma, pentru raspuns. Banuiam ca este vorba despre asta. Nu stiu de ce doctorul a ales sa-mi faca mai intii punctia. Presupun ca oricum mi-o va face in continuare! Sau datele furnizate de biopsie sint suficiente pentru ceea ce urmeaza?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal se face mai intai viremia pt. a sti daca nu cumva ai avut de ex. o vindecare spontana (viremia ar fi sub limita detectabilitatii). In acest caz un tratament nu ar fi necesar. Desi este rar intalnit nu trebuie exclusa aceasta situatie. Biopsia arata starea ficatului tau, viremia trebuie facuta neaprat inainte de tratament.

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mod normal se face mai intai viremia pt. a sti daca nu cumva ai avut de ex. o vindecare spontana (viremia ar fi sub limita detectabilitatii). In acest caz un tratament nu ar fi necesar. Desi este rar intalnit nu trebuie exclusa aceasta situatie. Biopsia arata starea ficatului tau, viremia trebuie facuta neaprat inainte de tratament.

 

Multumes mult de tot pentru informatii!

Iti doresc multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu de ce doctorul a ales sa-mi faca mai intii punctia. Presupun ca oricum mi-o va face in continuare! Sau datele furnizate de biopsie sint suficiente pentru ceea ce urmeaza?!

 

Sunt persoane care dupa ce afla ca incarcatura virala este mica, refuza sa mai faca punctia hepatica si atunci pt ca firma plateste 2 viremii, cea de la inceputul tratamentului si cea de dupa 12 saptamani, ca sa nu piarda un studiu clinic :) :cry: inverseaza ordinea. Pe de alta parte sa-ti platesti singur viremia e scump, cam 100 eur si daca iese mare? tot faci punctie si daca tot plateste firma, mai bine faci punctia. Deci si noi avem de castigat si ei (firma ) au de castigat e un fel de simbioza.... sau de shantaj.....:lol2:

Singura proba, singura analiza care poate sa-ti spuna cam pe unde te afli este deocamdata biopsis (punctia hepatica) si de aceea este foarte important de stiut in ce stadiu este boala atat pt tine ca bolnav cat si pentru cei care testeaza medicamentul si fac studiul clinic. De fapt pt tine ca bolnav conteaza mai putin pt ca rezultatul biopsiei nu-ti va influenta conduita in ce priveste regimul alimentar si medicamentos. Este extraordinar de bine de stiut cum arata biopsia si celelalte analize la un an sau 18 luni dupa incetarea tratamentului cu interferon ca sa-si poata forma o idee cine te trateaza si tu ca pacient despre gradul de evolutie al ficatului, a ramas la fel, s-a mai regenerat etc. Dar biopsia reprezinta o metoda brutala de analiza si investigatie si daca nu e absolut absolutorum necesara....

Curaj si multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi, Gabriel, firma plateste viremia imediat dupa rezultatele punctiei sau numai in cazul in care ti s-a aprobat dosarul pentru tratament. Pentru ca am inteles ca se dau niste note si nu e bine sa iei nici o nota prea mare, nici una prea mica. Ideal ar fi, zice-se, sa te afli pe la nota 6. Nota 1 ar insemna ca esti intr-un stadiu incipient si ai putea face ciroza hepatica tirziu, pe la 80 de ani - cine i-o apuca - iar ultima nota, 18, denota un stadiu prea avansat de boala ca aceasta sa mai poata fi tratata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa punctia hepatica se recolteaza sange pt viremie. Se face dosarul si se asteapta aprobarea. De data acesta trebuie sa aprobe cei de la CNSAS pt ca ei dau banii, firmele dau medicamentele Intreferon si ribav contra cost, statul roman ne plateste noua tratamentul.

Sunt persoane care au viremia foarte mica si atunci tratamentul cu interferon nu se justifica. In trei luni, dupa 12 doze administrate concentratia virusului trebuie sa fie de 100 de ori mai mica decat cea initiala pentru a se considera ca tratamentul si-a atins cat de cat scopul or daca initial concentratia e mica, normal ca dupa 3 luni va fi sub limita detectabilitatii, la cei la care efectul este doar partial, cum a fost si cazul meu si mergi un an cu tratamentul, crezi ca ai scapat si dupa 6 luni te trezesti in stadiul in care ai fost daca nu mai rau pt ca interferonul este un toxic destul de puternic.

La persoanele la care ficatul este afectat intr-o asemenea masura incat orice toxic il da peste cap adica il baga in decompensare, nu are rost sa inceapa tratamentul pt ca tratamentul e de lunga durata si e greu de suportat.

Problema e foarte delicata, de exemplu stiu cazuri la care ficatul era destul de mult afectat incat nu i s-a putut efectua punctia din cauza gradului mare de sangerare dar pe baza evaluarii celorlalti parametri de tonus al organismului totusi s-a inceput tratamentul si a mers bine pana la a 52-a injectie. La aceasta evaluare se tine seama de varsta, analize ale sangelui, ecografie etc.

Problema nu e deloc simpla si crede-ma cu ea isi bat capul toti hepatologii de la incepatori si pana la cei mai destepti, cu toate acestea inca se mai bajbaie lumea medicala este inca in intuneric.

Parerea mea, dupa cate am aflat de la tine este ca 99,99% vei beneficia de tratamentul cu interferon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna , imi cer scuze ca nu-mi ies toate cum as vrea ,de exemplu sa-mi plasez mesajele la locul dorit ! Nu ma inteleg prea bine cu computerul .

Sunt multumita ca v-am gasit , de la voi am aflat mai multe despre boala decat de la medici , dar mi-as dori sa va cunosc mai bine pe cativa .

Vreau sa va intreb cum pot spera eu la tratament daca si rezultatul ecografiei este normal ; va amintesc si analizele :ALT/TGP 59 ; ALKP 88 ; GGT 44 ;HCV_3 136,28 , electroforeza si celelalte sunt toate normale ?

Care doctor ma ia pe mine in serios , ca am vazut ca ei asteapta sa ai analize proaste ,ca sa-ti propuna tratament .

Si totusi eu nu voi renunta , asa cum m-ati invatat voi ! O sa merg la Parhon saptamana aceasta si ma voi intoarce cu rezultatul la ei ,daca voi primi o noua amanare voi schimba spitalul.

Sa va dea Dumnezeu sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Olim,

 

deci la tine nu sunt toate analizele normale. Transaminazele sunt ridicate. Nu stiu cum tia iesit viremia, dar daca e pozitiva este un semn clar ca ai nevoie de tratament. La fel si cu ecografia, ea arata asa in mare o tendenta despre starea ficatului (in mare se poate spune daca ai ciroza sau nu) dar cum e intr-adevar ficatul (gradul fibrozei) o arata numai biopsia. Deci, cu o viremie pozitiva si transaminaze ridicate e clar ca trebuie tratata.

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×