Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Fructe si legume exotice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apreciez sfaturile, dar nu cred ca exista undeva seminte de usturoi dar dimineata special voi trece strada sa intreb intr-un magazin/pepiniera unde se vand marfuri din astea si au cunostinte de cate ceva.   In comparatie cu alimentarile unde ce se pune pe raft ala este marfa, dar ei habar n-au decat sa spuna cat costa.   

A venit o familie de evrei din New York si au cumparat o casa imensa cu mult pamant pe langa si au scos iarba verde sa produca de-ale gurii.   Mexicanii au facut toata munca, au plantat dupa planul stapanilor dar n-au recoltat nimic, si dupa un sezon trist au pus inapoi iarba verde.  Rosiile au crescut inalte dar au fost mancati de pasarile cerului ca si multe alte plante tinere inca dupa plantare.   

Am verificat vremea din Cluj sa compar cu a noastra pe acest moment aici fiind inca 8 Junie 2023, orele 11:00 PM ... 29*C, umiditaea aerului 13% si deloc nu e vorba de precipitatii.

Ceea ce ucide plantele este aerul uscat de la care mor si oameni la plimbare.   Ceapa atat de tare se usuca daca este lasat in bucatarie la liber, ca devine o decoratie de Pom de Craciun, zic eu ca nimic nu ramane decat coaja, ca si din citrice si asta in destul de scurt timp.   Solul este extrem de uscat desi am irigare speciala agricola, ca a fost livada de citrice aici inainte de 1950, dupa care s-au construit case intre pomi, un arhitect german a venit cu ideea.   

Mi-ai dat de lucru ca am de adunat scanduri de la constructii, nefolosite, se pun pe marginea santierului sau al casei cu un mesaj: - To Go!!!  si tot de acolo cer si niste pamant/sol ca este foarte bun si roditor. Cu asta daca sint gata pana prin Septembrie sa pun semintele in pamantul cald, sa vedem ce rezultate obtin.  Va fi acoperit cu plasa pentru siguranta!!!      

Un roman vrea sa aibe Leustean proaspat in ciorba mereu si a construit un sistem de udare automata al plantei, altfel dispare si radacina din pamant, mancat de gandaci.  A bagat si 2 dulai in curte sa nu sara gardul cei mai buni prieteni ca nu da la nimeni, l-a costat scump verdeata de acasa.   Aici nu se gaseste Leustean ca verdeata, poate undeva la Nord, granita cu Canada.

Una, mi-a adus din Romania cadou un brat de Leustean uscat, n-am idee cum a trecut granita.  L-am pus bine intr-un loc perfect ca eu nu folosesc planta asta.  I-am dat inapoi dupa o vreme ca n-a mai tinut minte ca ea mi l-a adus in casa cu maica sa, verisorul, sotul si copilul, erau in vizita pe la mine, sa cunosc si musafirul lor.

Mai bine incerc sa pun o capatiana de usturoi in pamant sa am seminte.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Leguma rara pe care e bine so plantezi la tine in gradina O singura bucata se vinde cu 10 lei

                      Vinete Albe                                                                                 Morcovul Mov 

"Nu necesită deloc condiții speciale pentru a putea fi crescuti în grădină.  Aceaste legume rare pot fi cultivată la fel ca și morcovii clasici.   În supermarketuri, un kilogram de morcovi mov se vinde chiar și cu peste 22 de lei.   Pretul Vinetelor albe nu se cunoaste exact dar va fi mai scump decat cel Mov." 

*Acum e momentul pentru a castiga 1 ban cu specialitati!*

https://www.fanatik.ro/leguma-rara-pe-care-e-bine-s-o-plantezi-la-tine-in-gradina-o-singura-bucata-se-vinde-cu-10-lei-20417301

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Ce sunt nucile pecan???   Efectul neștiut asupra organismului". 

*Sint nuci foarte bune la gust si efectul este le fel ca si altori nuci.   Diferenta este ca ati pus o poza cu nuci locale, nu cu pecani, care vin in mai multe forme si culori.*

https://www.capital.ro/ce-sunt-nucile-pecan-efectul-nestiut-asupra-organismului.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

papaya-beneficii-scaled.jpg

*Acest fruct n-am cumparat niciodata ca nu se gaseste in culoarea asta decat daca vreau un suc cu alte legume si fructe.   Este foarte mare de obicei, nu se taie iar pretul este de 3 dolari = 0,454 de grame.   Mexicanii il cumpara verde.   Stiu ce gust are dar nu poftesc inca la Papaya prefer ceva cunoscut si n-am asteptari speciale ca si la Mango si alte raritati tropicale.  Nu inteleg de ce Ananas se vinde si cu 97 de centi bucata de peste 1 kg fructul, iar asta la pret astronomic.   Din struguri mai vechi fac vin, asta-i bun de aruncat ca miroase urat.*

"Papaya, un fruct exotic și rar, este acum disponibil în cele mai multe perioade ale anului.   Posibilele beneficii pentru sănătate ale consumului de papaya includ un risc redus de boli de inimă, diabet, cancer, sprijinirea digestiei, îmbunătățirea controlului glicemiei la persoanele cu diabet, scăderea tensiunii arteriale și îmbunătățirea vindecării rănilor."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fructele de aronia,2      Ecetes dinnye - Befőttek, kompótok, savanyúság receptekBefőttek, kompótok, savanyúság receptek    th?id=OIP.zQ9Vq_UoJxQDGMbhcolJcgAAAA&pid=Api&P=0&h=180

Fructele aronia sau scorușul negru sunt mici, asemănătoarele cu afinele, dar au un conținut mult mai ridicat de vitamine, minerale și antioxidanți.

Fructele aronia se pot consuma proaspete, deși gustul amărui-acrișor nu este unul apreciat de toată lumea. Se utilizează, de asemenea, pentru a prepara suc, vin, gem sau ceai, dar şi sub formă de pudră ce poate fi adăugată în iaurturi și salate.
Scade Hipertensiunea arteriala ca si Pepenele Verde si Afinul. 

https://search.yahoo.com/search?fr=mcafee&type=E211US91088G0&p=fructele+de+aronia%2C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Locul din Romania unde au fost cultivate cu succes vinetele rosii Legumele deosebite sunt deja la vanzare

Vinete Rosii  :o: 

Arata foarte frumoase pe poza, cred ca n-au schimbat nici din gust.  Inca n-am auzit de aceste fructe dragalase pe la noi.

Vinetele roșii australiene sunt o sursă bună de vitamine și minerale, inclusiv vitamina K, vitamina C, vitamina B6 și potasiu. Acești nutrienți contribuie la sănătatea generală a organismului.   Consumul regulat de vinete poate contribui la menținerea sănătății inimii. Acestea sunt sărace în grăsimi saturate și conțin nutrienți care pot ajuta la reducerea tensiunii arteriale și a riscului de boli cardiovasculare.

https://www.fanatik.ro/locul-din-romania-unde-au-fost-cultivate-cu-succes-vinetele-rosii-legumele-deosebite-sunt-deja-la-vanzare-20492925

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fistic2-930x620.jpg

"Fisticul ar fi fost chiar una dintre nucile pe care Adam le-a adus cu el pe pământ, din Grădina Edenului, cealaltă fiind migdala!!!"

*Totusi putea sa ne lase mai ieftin pe piata aceasta bunatate, ca n-a dat bani pe ei in Grădina Edenului de unde ni l-a adus si lasat mostenire.*

https://www.doctorulzilei.ro/nucile-din-gradina-edenului-beneficiile-incredibile-pentru-sanatate-ale-fisticului-si-de-ce-sa-l-consumi-cat-mai-des/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un dovleac de peste 1,2 tone din SUA a stabilit un nou record mondial. Proprietarul a primit 30.000 de dolari
Un dovleac uriaş, cu greutatea de peste o tonă, a doborât în statul american California recordul pentru cel mai mare bostan din lume, aducându-i proprietarului său un premiu de 30.000 de dolari, transmite miercuri AFP, citată de Agerpres.

Enormul dovleac, de 1.247 de kilograme, potrivit cântarului, a stârnit uimire, luni, la Festivalul Dovleacului, organizat la Half Moon Bay, lângă San Francisco, potrivit unui comunicat al organizatorilor competiţiei.

„We Are The Champions" 

Îmbrăcat într-un tricou portocaliu pentru a marca această ocazie, Travis Gienger, proprietarul bostanului, şi-a ridicat bucuros braţele în semn de triumf la cântărirea dovleacului, în timp ce melodia „We Are The Champions" a trupei Queen răsuna în fundal.

Competiţia, care se organizează de 50 de ani, reunește cultivatori de mega-dovleci din toată America de Nord.

 

Dovleacul gigant a depășit recordul anterior. FOTO Captură video YouTube ABC7News

Dovleacul gigant a depășit recordul anterior. FOTO Captură video YouTube ABC7News  
Dovleacul lui Travis Gienger a depăşit cu peste 110 kilograme al doilea cel mai greu dovleac înscris în competiţie.

Uriașul bostan a fost cultivat în Minnesota, în nordul Statelor Unite.

Recordul mondial anterior a fost stabilit în 2021 în Italia de un dovleac de 1.226 de kilograme.

Dovleacul gigant urmează să fie expus în acest weekend la Half Moon Bay Art & Pumpkin Festival.   

*Pentru ca nu este o leguma obisnuita am postat aici.*

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

moon grapes

"Moon Drop Grapes" se numeste acest soi de fructe super bune de struguri, fara seminte, lungi de 3 cm cel putin.   Am avut pe masa dar le-am terminat ca n-am cumparat multe, dar dimineata mai cumpar sa ma satur de ele ca au viata scurta in magazine si luna asta e ultima.

Nu cred sa-l fi vazut in Romania dar am auzit un nume maghiar pentru acest fruct mai demult.   Le gust toate fructele asa cum apar pe piata, inca am si Zmeura, care-i tot anul in magazine ca-s cultivati in sere imense in Canada.   

Moon Drop grapes are agricultural gems that belong in your lunch bag. Here's where to find them.

Moon Drop grapes are sweeping the produce sections of grocery stores across the nation. But what makes these grapes so out of this world? And how do they get their long shape?

What Are Moon Drop Grapes?

Moon Drop grapes have a dark blue-hued skin, a pale green flesh and an oblong, tubular shape. (They sort of look like miniature eggplants!) They’re grown by Grapery in the Southern San Joaquin Valley, California and harvested from August to November.

Moon Drops get their special shape from the special care and attention from growers. “We don’t harvest all of our grapes at once. Instead, we carefully harvest each field several different times, selecting only the very best grapes that are fully ripe and at their absolute peak of flavor,” says Jack Pandol and Jim Beagle, the founding farmers of Grapery. The two vineyard virtuosos also cultivate popular new grape flavors like Cotton Candy, Gum Drops and Flavor Pops.

And in case you’re wondering, Grapery grapes contain no additives, infusions or GMOs.

What Do Moon Drop Grapes Taste Like?

Moon Drops have a crisp bite with a naturally sweet, juicy flavor, making them a yummy addition to Stylish Cheese Plates. 

Where Can You Find Moon Drops?

Moon Drop grapes can be found at most major grocers, including Trader Joe’s, Kroger, H-E-B, Sam’s Club, Whole Foods, The Fresh Market and Wegmans. You can also order these online for around $4.99 per pound courtesy of Fresh Direct. They’re only in season for a limited time (Most stores carry them through November or while supplies last), so grab a bunch or two while they’re fresh.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.Pq_rB5Tjj0xxAePzkJsaAgHaFS&pid=Api&P=0&h=220   th?id=OIP.X5ydHZ6NI0zHSAipfkr1-gHaF1&pid=Api&P=0&h=220   th?id=OIP.7i6sbfVhOszZEzvTg4eu9AHaD4&pid=Api&P=0&h=220

Pepene cu gust de coniac și vanilie, aclimatizat în România cu Proprietăți Medicinale Speciale!!!

„Are o pulpă albă, uşor verzuie, care este crocantă, poate fi consumată până la maturitate în diverse preparate, sunt chiar şi bomboane, sucuri, jeleuri din pepene de iarnă, dar gustul nu este dulce, este uşor acrişor, uşor zemos, te duce cu gândul la un castravete crocant. Pepenele dulce pe care îl ştim nu este bogat în nutrienţi. Pepenele de iarnă însă este mult mai valoros, pentru că în el descoperim şi o serie de nutrienţi, dar mai ales substanţe antioxidante”

*Unde a disparut Coniacul din acesti pepeni, cine l-a baut in secret in loc sa le ude plantele cu Coniac in loc de apa???*   

https://evz.ro/pepene-aclimatizat-romania.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×