Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Fructe si legume exotice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am luat și eu niște mere exotice de la Lidl, se numesc Kissabel și au miezul roz. Prima oară când văd.

Cu ocazia asta mi-am amintit ceva de acum 22  de ani când eram însărcinată, am intrat într-un magazin și mi-am luat portocale, fără să știu că, de fapt, erau portocale roșii de Sicilia (nici nu se știa atunci de ele)... eram cu niste prieteni de familie, soț și soție, iar el s-a întors și a făcut scandal vânzătoarei, păi se poate, doamnă, vindeți portocale stricate, uitati-va și dvs ce fel arată, femeia asta e însărcinată, nu se poate așa ceva. S-a pierdut și vânzătoarea, că ea pe stoc le avea ca portocale, nu portocale roșii.

După mult timp am realizat gafa...

IMG_20231118_142532.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mere din asta n-am vazut inca, desi mananc multe soiuri, noi Hibrizi mai rezistenti la clima schimbatoare.   

Portocale rosii, numiti Blood Oranges am vazut si gustat dar nu in Romania, inca din 1977 in Bologna, Italia.   

Am si aici in curte un pom, dar am plantat eu si Grapefruits roz si Lamai mai dulci, dar sint si Lamai roz,

imi da un proprietar de livada de citrice ca el traieste doar din vanzarea de fructe.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soiul de varză "Licurişca", vechi de peste 100 de ani, "reînviat" de o echipă de cercetători români

Leguma românească înviată genetic la 100 de ani de la dispariţie.   

Cercetătorii din Buzău au dat lovitura cu Soiul de Varza Licurişca dupa 20 de ani de experimentare!!!

https://observatornews.ro/eveniment/leguma-romaneasca-inviata-genetic-la-100-de-ani-de-la-disparitie-cercetatorii-din-buzau-au-dat-lovitura-550525.html?utm_medium=referral&utm_source=fanatik

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.DkDCYYdLZo1ouFPyr3uXJAHaJ4&pid=Api&P=0&h=220  th?id=OIP.sBWXd-dXiqO4A_8SqHoekgHaE8&pid=Api&P=0&h=220  th?id=OIP.02zZiLKScT-ToBuGF1tB_QHaE8&pid=Api&P=0&h=220  th?id=OIP.E37438cTLwAs7ge7Jo8TVwHaFj&pid=Api&P=0&h=220

Ciuperca Reishi, cunoscută și sub numele de Ganoderma Lucidum și Lingzhi, este o ciupercă care crește în diferite locații calde și umede din Asia.

Cresc pe locuri unde s-au taiat paduri, dar radacina a ramas in pamant si o parte din trunchiul copacului.  De fapt si alti ciuperci cresc tot unde au mai fost copaci si pe sau langa radacinile lor apar.  Am vazut la TV un show despre acesti ciuperci, dar nu si cum se pregatesc de mancare, doar pe unde se culeg.

Nu le-am vazut in magazine, nu le-am gustat dar nici in padure in copilarie n-am vazut asa ceva.   O sa vizitez si un magazin chinezesc in zilele astea de sarbatori , ca au mereu ceva interesant ce alte magazine n-au.   Dulciuri din Elvetia si Ungaria ca si paste fainoase si conserve din toate tarile planetei, aproape.  La sectia de Peste cumpar Calcani, in alta parte nu se vinde si mereu gasesc niste "oase" mai aparte si varza din Taiwan, am uitat deja ca n-am fost pe acolo decand cu COVID, plus ca deloc nu-i aproape.  90% din marfuri habar n-am ce sint dar nici nu ma intereseaza, sint etalate clar ca sint pentru chinezi si alti asiatici dar nu cei din jurul Indiei.

https://www.doctorulzilei.ro/planta-care-lupta-impotriva-cancerului-hepatitei-tensiunii-arteriale-considerata-si-leacul-nemurii-in-extremul-orient-este-utilizata-de-mai-bine-de-2000-de-ani/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A large cranberry farm in Plymouth, Massachusetts Plantatie de Merișoare/Cranberry

Cranberry = Merisoare este fructul cu care de replanteaza terenurile mlastinoase din State sa nu se deterioreze solul, ca aceste fructe marunte au nevoie de multa apa si sint recoltate din apa precum se vede pe poze.   In realitate n-am vazut asa ceva ca in Arizona nu se cultiva.   Acum de Thanksgiving apar si in magazine aceste bobite acrisoare, se fierb si se mananca in loc de hrean sa zic asa langa curcan.  Mie-mi place si acum cumpar multe conserve, iar mai incolo in an pot sa-l amestec cu apa si am un suc foarte placut de baut sau-l pun pe paine cu unt ca se vinde in forma de gem si dulceata.     

th?id=OIP.9v2gqpMeEQ8nTyfY0izY6gHaE7&pid=Api&P=0&h=220  th?id=OIP.HZBPfWLz6MrO6fUXKN6GwAHaKX&pid=Api&P=0&h=220 th?id=OIP.Lv4B8kSbsPhmBK8eky6uDwHaJ4&pid=Api&P=0&h=220th?id=OIP.y5vuTUZi4ySLiiaXnoUDMAHaLH&pid=Api&P=0&h=220

https://www.msn.com/en-us/weather/topstories/the-fruit-that-s-reviving-america-s-wetlands/ar-AA1kvAZ1?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=d7d638c0dbe74f27c8b0caf1b44822fc&ei=19

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O nouă legumă cultivată în România. Un buzoian revoluţionează bucătăria naţională

"Varză Kalettes,  este o combinație între varza de Bruxelles și varza Kale, având proprietăți nutritive deosebite. Un fermier                                       din Buzău extinde gama de legume cultivate în România. El spera ca românii să îi prindă gustul şi să sporească producţia."

*Noutatile n-au fost mereu asteptate si cred ca va dura o vreme pana va cuceri clientii romani.   Arata frumos planta dar 

nici eu n-as da mult pentru bunatatea de Kalettes iar tineretul de azi deloc nu este de stat in casa la gatit ... sanatate la cei

care mai mananca si varza, dar si gatesc.*     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prazul sălbatic cu gust de usturoi, descoperit în România, prezentat în premieră la Congresul European de Horticultură

Prazul cu gust și aspect de usturoi, doar în România!!! 

*Cu asta s-ar putea imbogati oricine decide sa lucreze putin sa gaseasca radacini in Buzău, in natura dupa cum vad.  Nu creste in Cișmigiu!!!*

Editat de The Unknown
de ce PLM ma plimbi iar cu stersul de poze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aronia Berry ... cel mai sanatos "pentru tine" dar nimeni n-a auzit inca de aceste boabe scumpe, rare cu gust aparte, si n-ai de unde sa le procuri in siguranta ca vei primi altceva in schimb.   Recomandarea asta aiurea ma irita ca pretul este de peste 60 de dolari americani pentru 0,454 de grame de boabe.  Cine PLM o sa le cumpere cand mai ales pe la noi toti care locuiesc in case proprietate personala au pomi de citrice. de ce as cumpara rahaturi inventate pe moment doar sa mai scoata bani niste sarlatani.   Exact ca si cu Goji Berry si altele, parca s-a oprit viata daca nu-l aveai acasa.  Eu nu sar prea sus pentru NIMIC reclamat ca ceva bun pentru mine!!!   Sa umble ei sa-l cultive daca vor sa se imbogateasca rapid de pe urma prostilor, mie-mi ajung citricele si ce mai mananc eu pe acolo de foame.

O sa mergem sa facem curte marilori calatori in jurul Planetei pentru un pumn de nimica toata!!!  Sa mearga nevasta doctorului din articolul initial.  Bunica mea a trait 100 de ani fara sa stie ca exista porcaria asta de boabe amare si nu avea lipsa de vitamina C.!!!   

Suna ca si cum Clint Eastwood ma invita la o cafea pe ferma personala din Paris, France ... sa culegem boabe negre :lol2:   

"Este vorba de aronia – un fruct mic, de culoare purpurie închisă, chiar aproape negru, care provine din arbustul (planta) Aronia melanocarpa, originar din America de Nord, dar a fost introdus în Europa începând cu secolul al XIX-lea"

https://www.doctorulzilei.ro/fructul-delicios-cu-mai-multa-vitamina-c-decat-citricele/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

   Purple Passion 10 Live Asparagus Bare Root Plants - Free Plant Boost Included! 2Yr-Crowns From Hand Picked Nursery        th?id=OIP.SzzLjVN029KUFAfh2t9MrgHaE7&pid=Api&P=0&h=220     

"Leguma neobișnuită pe care o cultivă doi români întorși din Germania.   Un kilogram se vinde cu 45 de lei"  :eek:

*Noi ungurii, secui, sasi, evrei si altii de acolo, cunoastem foarte bine aceasta leguma de cand e LUMEA, in maghiara se numeste Spárga = Sfoară  :o:   Sint in 3 culori, albi, verzi si grena, dar cei verzi sint cei mai cunoscuti. 

Despre romani e vorba care nu sint familiari cu multe alimente inca, desi exista calatorie la liber si altele, dar majoritatea refuza si pe aici sa ia la cunostinta ce se mai vinde in alimentari.  Asa s-a intamplat in Amerika, ca au si murit dupa ce au mancat niste radacini Sud Americane pe care l-au confundat cu Hrean, dar le-a fost RUSINE sa intrebe pe cineva sa nu creada ca ROMANII SINT PROSTI.  Inca se traieste dupa asemenea idei care se transmit la greu la generatiile urmatoare, pentru multi viata nu s-a schimbat cu nimic fata de acasa ca refuza orice de aici.  

Nici la scoala nu merg ca nu este obligatoriu, ceea ce le incanta ca n-o sa invete despre SEXUALITATE si DESTRABALARE!!!

Am tradus la romani pe moarte in spital care de la alcohol aveau Ciroza si ma mai criticau pe mine ca de ce traduc asa ceva exact pentru Preotul lor, ca ei au jurat ca nu pun mana pe sticla.  Nenorocitii erau tineri dar fara caracter aproape ca omul cavernelor!!!

Eu-l cumparam si la Bucuresti din 1969, nu se vindea peste tot ca taranimea habar n-aveau ca traiesc majoritatea si cumparau doar chestii bine cunoscute: - ardeul, rosia, ceapa, usturoi, vinete, varza, morcove si albitura dar se considereau superior ZEILOR ca asa li s-a spus la sedinta de partid.   

Se vindea intr-o alimentara la capatul Calea Victoriei unde cumparau doar cine avea bani, dar marfa asta era cautat doar de Ambasadele Strainilor nu de romani, tot acolo se mai "dadea" si pui curatat, gata de gatit si erau cumparati de romani cu sutele pentru petreceri, se si bateau pe congelatoare sau frigidere ca NIMENI sa nu se apropie pana ei n-au golit-o in intregime.   

Politia a pus capat si acolo pentru acei clienti agresivi sa mai intre, dar au limitat si numarul puilor de persoana ca si al sticlelor de ulei filtrat de floarea-soarelui, orezului ales deja, fara gunoaie ca in celelalte alimentari, si multe alte raritati ce inca nu se vindea in magazinele locale obisnuite numiti "bacanii". 

Ceea ce nu stiti cum observ, ca ROMANIA cultiva aceste legume la greu pentru EXPORT in Westul Europei in oricare sezon!!!

Conceptia era si este, ca cine studiaza Agricultura, sint niste taranoi de n-ai mai auzit, care stie doar sa fure de la CAP-uri!!!

Acele SERE de la Codlea nu erau construiti pentru "Flori in palariile feciorilor"!!! 

Cei in cauza profitau de analfabetismul "maselor" care le producea profituri imense pana ce ei mureau de foame!!!

Sint maghiari cei care au inceput sa cultive langa Oradea aceste legume si sint sigura ca mereu aveau in gradina, acum au extins doar teritoriul cultivat sa renteze mai bine investitia de primavara!  

Mai dureaza pana incep si romanii sa produca ceva, ca-i mai usor sa-l comande de la Turci sau alte tari calde din zona si le vand doar!!!*

Eu-l am si azi pe masa langa Tocanita de Vita cu Orez si Asparagus + Sauce de Hrean. 

PS: - merge bine si langa mamaliga cu branza de burduf din Ardeal ... :lol2:

https://www.fanatik.ro/leguma-neobisnuita-pe-care-o-cultiva-doi-romani-intorsi-din-germania-un-kilogram-se-vinde-cu-45-de-lei-20659678

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.r--MzMGhkJhn9l5YpQA2QwHaFj&pid=Api&P=0&h=220  th?id=OIP.zpBUtnlflMn8WJLwcELewAHaFj&pid=Api&P=0&h=220  th?id=OIP.gWv0rug7c5P1OUA5D8UhzgHaE8&pid=Api&P=0&h=220

Floarea care încântă privirea și gustul.  Mulți români nu știu că se poate mânca  :eek: 

Tocmai bine se potriveste in meniurile de post cu care se chinuie unii, e mai usor de cules decat urzici, e gratuit dar nu stiu unde in Romania se cultiva!!! 

Pe care pom creste floarea asta in Romania si in care parte al tarii ca eu n-am auzit in acei 24 de ani cati am trait acolo???   

Desi eram in zona rurala in primii 12 ani, n-am auzit acest cuvant Magnolia nici la ora de Agricultura.   Deci ce o sa manance romanii sa nu moara de foame???   

Cred ca deja tiganii sint la cules de flori exotice pentru cucoane din capitala sa aibe aroma speciala in Ciorba de Miel de Paste!!!   

Prin Secuime si in Maramures nu infloresc acesti copaci.   

Are multe intrebuintari din cate am citit dar ati uitat de cea mai utila pentru romani, ca va fi folosit la sters dosul ca este si parfumat natural!!!   :lol2:

Urmeaza sa vanda si evreii in magazinele alimentare americane ca n-au decat sa le adune din locurile publice unde sint ca decoratie plantate in

Phoenix acesti copacei.

https://evz.ro/magnolie-floare-comestibila-garnitura-remediu.html

Editat de The Unknown
pastele m*i de jeg uman care dispretuiesti si o floare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×