Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Autocritica -e ceva pozitiv?(supraeul -o povara?)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cercetatorii AT sustin ca responsabilitatea insusirii "injonctiunilor" parentale revine copilului si nu parintelui care le da, pe logica "e problema ta, nu a mea".

 

Vazu-si ca scriptul si-l scrie fiecare? Si tot de-aia nu ajung in terapie decat aia care au un anumit nivel de inteligenta. :bataita:

Am mai remarcat eu alta chestie interesanta. In familiile alea mai "elitiste" comunicarea e de multe ori schizoida...genul: Lasa-ma in pace cu chestiile astea( NU GANDI), si apoi...Ce, tu n-ai creier sa gandesti singur? ( GANDESTE), etc.

Copilul ia ce doreste, functie de intelectul sau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vazu-si ca scriptul si-l scrie fiecare? Si tot de-aia nu ajung in terapie decat aia care au un anumit nivel de inteligenta. :bataita:

 

Sau nu-l au. Victima care vine in terapie nu vine ca-i da intelectul pe dinafara ci vine ca sufera.

 

Iar agresorul oricat ar fi de inteligent (mai bine zis viclean) nu vine daca nu sufera si el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau nu-l au. Victima care vine in terapie nu vine ca-i da intelectul pe dinafara ci vine ca sufera.

No bun, numara si tu cati sufera si sunt victime, si cati dintre ei vin in terapie. Si dupa aia sa imi spui si mie rezultatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No bun, numara si tu cati sufera si sunt victime, si cati dintre ei vin in terapie. Si dupa aia sa imi spui si mie rezultatul.

 

Numara tu cati dintre agresori sufera, si cati dintre ei mai si vin sa-si faca terapie.

 

Situatia la noi e alta fata de occident, vin la terapie ca la magie, dupa ce deja sunt clienti cronici la psihiatrie. Ceea ce nu e deloc pe placul unui terapeut. Totusi, fiecare are dreptul la o sansa.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numara tu cati dintre agresori sufera, si cati dintre ei mai si vin sa-si faca terapie.

 

Situatia la noi e alta fata de occident, vin la terapie ca la magie, dupa ce deja sunt clienti cronici la psihiatrie. Ceea ce nu e deloc pe placul unui terapeut. Totusi, fiecare are dreptul la o sansa.

Eu vad ca nici agresorii nu se simt bine. Si nu se duc in terapie. Ca si victimele sunt de multe ori "ochiu' dracului". Nu crede tu ca ele nu provoaca ele nimic :bataita: Cat sunt copii, se schimba situatia, atunci sunt nevinovati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vad ca nici agresorii nu se simt bine. Si nu se duc in terapie. Ca si victimele sunt de multe ori "ochiu' dracului". Nu crede tu ca ele nu provoaca ele nimic :doh: Cat sunt copii, se schimba situatia, atunci sunt nevinovati.

 

Concluzia ar fi asta: "aristocratii agreseaza indirect, furand munca iobagilor de pe plantatia numita Romania". Iobagii nu au ce fura pentru a se despagubi si atunci fura si ei ce au la indemana, "viata copiilor lor". Copiii se razbuna si le dau la moaca, nu aristocratilor in stil Robin Hood ci tot...iobagilor. protv-ul e pe aproape,

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doamne cat imi place sa filozofez.... :doh: . Sper ca bat campii, ca si filozofii. Ca daca am, atunci o sa intre iobagii in Imparatia Cerurilor, cand o iesi camila bogatilor inapoi prin urechile acului. :haha:

Sa sti ca vad si eu ca-ti place filozofia. Cred insa ca iti place si sa hoinaresti pe campi uneori. Da-i incolo de iobagi si bogati. Fiecare doarme asa cum isi asterne. Si unii si altii au de furca cu cate ceva. Si la urma urmei vrei tu sa intre toti in Imparatia Cerurilor?! :haha: ...nu cred ca e asa de larga :haha:

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

com' on... deci cum spuneam EU: autocritica e buna pana intr-un anumit punct. adica atat timp cat observi ceva constructiv continui... daca vezi ca te duce la depresie, imi citesti topicurile si ma critici pe mine :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am fost inoctrinat religios...si nu sunt singurul...intr-o tara in care o proportie covarsitoare a populatiei se declara crestina,in care educatia ,,religioasa'' este introdusa in scoli cu de-a sila,in care biserica e subventionata de stat si salariile preotilor,platite de la buget...in care se fac catedrale megalomanice care sa intareasca cultul,dar in care cultura si cercetarea fac foamea...mie nu mi se pare ca problema e inchipuita.

 

Arcangelo sunt intru-totul de acord cu postarile tale. Si eu am cazut in plasa sfatului urmator din cartile religioasa: "smerenia e cea mai se seama virtute iar ea se obtine prin autoblamare si gandul permanent la pacatele proprii".

 

Dar mai e o recomandare si mai negativa in cartile religioase: "gandul la moarte e cea mai inalta filozofie".

 

Eu le-am practicat pe amandoua (dar si multe altele) si am ajuns la nevroza. Asa ca: feriti-va!

 

Cred ca de fapt metoda buna este sa ne dezvoltam talentele proprii si astfel partile noarte negative vor ramane din ce in ce mai mici. Nu ne ajuta sa ne autocriticam, sa ne gandim permanent la pacatele proprii sau la moarte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adesea exista o motivatie ,,sfanta'' pentru autocritica;religia ne spune ca suntem rai...rai din fire(care e corupta de ,,pacatul originar''),rai prin ceea ce gandim,facem,simtim...rai de la un cap la altul...

Ni se spune ca ,pentru a deveni buni,trebuie sa ne UMILIM,sa ne privim cu ochi critici,sa CERSIM indurarea Domnului...tot efortul este negativ...toate ,,poruncile'' urmaresc sa ne faca mai putin rai...nu e vorba de a fi mai buni,ci de a nu mai fi atat de rai!

In sensul acestei critici auto-distructive am fost ,,educat'' si eu.

Perceptiile asupra unor concepte, fie ele si religioase se formeaza prin educatie. De exemplu la ce ai scris tu, eu percep urmatoarele (sa nu te miri cat de mult difera):

Religia ne spune ca suntem supusi greselii, fara discriminare, adica toti.

Pentru a deveni mai buni trebuie sa ne smerim (sa intram in contact profund cu sufletul nostru), sa ne dam seama ca nu suntem atotputernici si sa permitem sa fim ajutati. Atata timp cat egoul nu iti da voie sa te rogi (am vazut cineva chiar a recunoscut asta pe forum) nu poti face prea mare lucru pentru a te ajuta.

toate ,,poruncile'' urmaresc sa ne faca mai putin rai...nu e vorba de a fi mai buni,ci de a nu mai fi atat de rai!

Aici intervine habotnicia, rolul negativ pe care l-au avut in viata ta cei care s-au folosit de religie ca sa-si impuna autoritatea asupra ta. A punctat bine userul care a spus despre limite. Poti sa le dai m**e virtual celor care ti-au impus ceva peste limita si ai incheiat povestea. Dar sa stii ca pana nu-ti faci autocritica (tu singur, fara sa dai raportul cuiva), n-o sa poti. :spiteful: fiindca atunci descoperi si ce ai bun si pe ce te poti baza, indiferent ce se intampla cu tine.

Dar mai e o recomandare si mai negativa in cartile religioase: "gandul la moarte e cea mai inalta filozofie".

 

Eu le-am practicat pe amandoua (dar si multe altele) si am ajuns la nevroza. Asa ca: feriti-va!

Eu as face nevroza daca as stii ca o sa traiesc vesnic, sa ma duc la serviciu, sa platesc apa, gunoi si impozit la nesfarsit.

Editat de Pr1un0

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×