Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Autocritica -e ceva pozitiv?(supraeul -o povara?)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A judeca lucrurile asa cum sunt este realism, ceea ce echivaleaza cu a trai obiectiv, in proprie maniera. Autocritica , ca si terminologie mi se pare non sens. Care poate distruge increderea de sine si poate submina sentimentul valorii de sine. Autoevaluarea obiectiva este cu totul altceva. A-ti observa greselile si a le corecta, este o maniera echilibrata de reactie. A nu le repeta si a gasi solutiile cele mai putin proaste ale problemelor, tine de echilibrul mental si posibilitatile intelectuale ale fiecaruia.

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc tuturor pentru comentarii.Cavalere Jedi,am incercat si gandirea pozitiva si autosugestia...cam tot ce mi-a trecut prin minte...sau le-a trecut altora:) inca mai am de lucrat la mine.Nu vreau sa-mi intru in rolul de victima profesionista,asa ca am sa evit sa vorbesc despre parintii mei si ,,educatia'' pe care mi-au dat-o.

Despre ce vorbeam eu nu tine musai de gandire pozitiva ci mai degraba de feedback pozitiv. Gandirea pozitiva are un rol bun DAR nu este suficienta. Nu are sens sa incerci sa privesti lumea prin sticla colorata, asta nu o va face mai buna.

 

Uite, priveste lucrurile altfel. Iesirea din problemele care nu-ti convin e uneori mai simplu de realizat intrand in alte probleme... care-ti plac mai mult. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa-ti faci autocritica pentru a vedea care sunt punctele tale slabe si pentru a te ambitiona sa progresezi. O atitudine obiectiva, rationala e benefica. Dar totdeauna sa fii convinsa ca poti schimba ceeace nu e bun la tine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Premisa autocriticii,si a criticii in general,e ca suntem rai...sau ca nu suntem buni asa cum suntem,trebuie sa fim schimbati.

Nu as vrea sa fiu copilul tau,C@rine...un copil nu e ,,ambitionat'' sa devina mai bun...de fapt,nici macar un adult nu e ambitionat sa fie mai bun...si,ca sa completez,ambitia inseamna capacitatea de a trece peste PROPRIUL cadavru,si peste ale altora,ca sa atingi niste scopuri care de fapt nu sunt ale tale...

(mai ,,insufletesc'' un pic discutia) :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Premisa autocriticii,si a criticii in general,e ca suntem rai...sau ca nu suntem buni asa cum suntem,trebuie sa fim schimbati.

Nu as vrea sa fiu copilul tau,C@rine...un copil nu e ,,ambitionat'' sa devina mai bun...de fapt,nici macar un adult nu e ambitionat sa fie mai bun...si,ca sa completez,ambitia inseamna capacitatea de a trece peste PROPRIUL cadavru,si peste ale altora,ca sa atingi niste scopuri care de fapt nu sunt ale tale...

(mai ,,insufletesc'' un pic discutia) :cheer:

 

Exista mai multe tipuri de ambitie...sunt ultima care ar indemna la ambitie prosteasca. Spre exemplu daca nu ar exista ambitie nu am mai lua examenele (am zice ca e mai bine sa stam sa frecam menta decat sa ne ambitionam un pic sa invatam). Si cei care au facut progrese stiintifice au avut ambitie... La Galilei nu a mai functionat nici macar instinctul de autoconservare cand si i-a pus pe toti in cap zicand :"si totusi se invarte"("E pur si muove!" )...Si l-au ars pe rug!!! Daca nu era ambitia lui poate inca mai eram imbecili si credeam ca Soarele se invarte in jurul nostru, inca ne mai credeam "buricul pamantului".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La Galilei nu era neaparat ambitie, era convingere si dorinta de cunoastere, ii placea ce face, nu trebuia sa se forteze sa se ambitioneze. Eu zic ca e o diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La Galilei nu a mai functionat nici macar instinctul de autoconservare cand si i-a pus pe toti in cap zicand :"si totusi se invarte"("E pur si muove!" )...Si l-au ars pe rug!!!

Cred ca il confunzi pe Galilei cu Bruno. :cheer:

 

In fine, oameni ca Galilei nu sunt condusi de ambitie ci de pasiune. Nu cred ca Galilei a facut ce a facut pentru glorie sau din dorinta de a primi cine stie ce onoruri.

Inflexibilitatea din anumite momente, refuzul de a ceda intr-un om de nivel ridicat, nu este un rezultat al ambitiei ci al integritatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca il confunzi pe Galilei cu Bruno. :salut:

 

In fine, oameni ca Galilei nu sunt condusi de ambitie ci de pasiune. Nu cred ca Galilei a facut ce a facut pentru glorie sau din dorinta de a primi cine stie ce onoruri.

Inflexibilitatea din anumite momente, refuzul de a ceda intr-un om de nivel ridicat, nu este un rezultat al ambitiei ci al integritatii.

 

Apreciez ca vrei ca informatiile expuse aici sa fie corezte...Apreciez si faptul ca ai spus "cred" in loc de "sunt sigur". Dar sa stii ca nu l-am confundat, e vorba de Galilei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar sa stii ca nu l-am confundat, e vorba de Galilei.

L-ai confundat, asa cum zice si Cavalerul Jedi. :salut: Cu Giordano Bruno, care a fost ars pe rug.

Spicuiesc din Wikipedia...viata lui Galileo:"...Scăpat de arderea pe rug, este condamnat la

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
L-ai confundat, asa cum zice si Cavalerul Jedi. :salut: Cu Giordano Bruno, care a fost ars pe rug.

Spicuiesc din Wikipedia...viata lui Galileo:"...Scăpat de arderea pe rug, este condamnat la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×