Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am cautat eu si va asigur ca nici in Vechiul Testament, nici in Noul Testament, nu scrie despre crucea in cerul gurii sau despre puterea rugaciunii rostita sau doar gandita. Va redau mai jos cateva versete din care rezulta ca, rugaciunea poate fi facuta si cu glas si fara glas si singurul verset care se refera la semnul crucii facut intr-un anume loc:

 

 

Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok! :cry:

Caut de data asta din scoarta in scoarta dar pe viitor,am cine sa caute in locul meu. :cry:

http://www.bibliaortodoxa.ro/ na cata aci si vezi ce iti da da sa nu iti dea cu zecimale :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit in viata mea,diverse biblii care mi-au picat in mina;biblia ortodoxa,evanghelia...cum o numesc preotii,nu am citit-o si nici nu o pot citi! :cry: E...ireala parca,greoaie...nu o pot citi...imi da o senzatie de rau,de repulsie.

Voi cauta rind cu rind in biblia pe care o am in casa...desi,stau prost cu vederea si mi-e tare greu sa disting rindurile,chiar si cu ochelari...

Sunt convinsa ca fraza cu pricina, exista;am vazut-o cu ochii mei. :cry:

Aveti rabdare... :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit in viata mea,diverse biblii care mi-au picat in mina;biblia ortodoxa,evanghelia...cum o numesc preotii,nu am citit-o si nici nu o pot citi! :cry: E...ireala parca,greoaie...nu o pot citi...imi da o senzatie de rau,de repulsie.

Voi cauta rind cu rind in biblia pe care o am in casa...desi,stau prost cu vederea si mi-e tare greu sa disting rindurile,chiar si cu ochelari...

Sunt convinsa ca fraza cu pricina, exista;am vazut-o cu ochii mei. :cry:

Aveti rabdare... :cry:

 

 

Este grea de inteles Biblia fiindca este speciala de toate cartile existente....prin ea ne vorbeste Dumnezeu. Omul a incercat sa faca de toate de-a lungul timpului, dar singurul lucru pe care nu l-a inteles cuvant cu cuvant este Biblia. Este greu fiindca majoritatea ideilor principale sunt scrise cu sens figurat.

 

Am cautat eu si va asigur ca nici in Vechiul Testament, nici in Noul Testament, nu scrie despre crucea in cerul gurii sau despre puterea rugaciunii rostita sau doar gandita. Va redau mai jos cateva versete din care rezulta ca, rugaciunea poate fi facuta si cu glas si fara glas si singurul verset care se refera la semnul crucii facut intr-un anume loc:

 

 

Bineinteles ca puterea rugaciuni rostita cu glas sau nu este puternica si este ascultata.

Editat de NeXuS-2008

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ... am revenit iar pe forum :cry: cu o intrebare ... :cry:

 

Cum puteti "explica" simbolul acesta?

E dintr-o carte numita "Book of IEOU" ... e o carte scrisa de Enoch ... si se presupune a fi una dintre primele carti ale omenirii (originalul, nu traducerile). E scrisa inainte de potop, si a fost salvata in timpul potopului de un inger, trimis special in acest scop ... (din ce am citit eu in alta carte, - "Pistis Sophia" )

post-29316-1215956420_thumb.jpg

Editat de danutzzz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit in viata mea,diverse biblii care mi-au picat in mina;biblia ortodoxa,evanghelia...cum o numesc preotii,nu am citit-o si nici nu o pot citi! :cry: E...ireala parca,greoaie...nu o pot citi...imi da o senzatie de rau,de repulsie.

Voi cauta rind cu rind in biblia pe care o am in casa...desi,stau prost cu vederea si mi-e tare greu sa disting rindurile,chiar si cu ochelari...

Sunt convinsa ca fraza cu pricina, exista;am vazut-o cu ochii mei. :cry:

Aveti rabdare... :cry:

ai scris undeva ca ai darul sa blestemi...si acesta se si implineste. POATE de aceea nu poti citi biblia, cu toate ca, cred eu, daca VREI cu adevarat o faci cumva.

toate bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare ... am revenit iar pe forum :cry: cu o intrebare ... :cry:

 

Cum puteti "explica" simbolul acesta?

E dintr-o carte numita "Book of IEOU" ... e o carte scrisa de Enoch ... si se presupune a fi una dintre primele carti ale omenirii (originalul, nu traducerile). E scrisa inainte de potop, si a fost salvata in timpul potopului de un inger, trimis special in acest scop ... (din ce am citit eu in alta carte, - "Pistis Sophia" )

Identific mai multe simboluri, printre care compasul masonic, crucea dubla, soarele taiat de cruce, toate pozitionate intr-o secventa care ar trebui sa transmita un mesaj compus. Dar nu cred sa fie floare la ureche adevarata interpretare.

 

Totusi ce ziceti de un topic special pentru decodificarea simbolurilor? Sa punem mana de la mana pentru identificarea si descifrarea mesajelor simbolice? Mi se pare interesanta tema si parca nu exista un topic despre asa ceva. In felul asta mai facem publice si din "secretele" masonice :cry: Deci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×