Sari la conținut
Forum Roportal
andreea_07

Misterele Egiptului Antic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Picturile murale sunt considerate documente.

 

Da.Dar nu ne spun ca sclavii erau cei ce construiau piramidele.Acestea sunt informatii preluate de la grecii antici care vizitau piramidele ca turisti si considerau ca la construirea fiecarei piramide lucrasera 100.000 de sclavi.Unele carti de istorie repeta aceste informatii preluate de la greci,atata tot.Constructorii piramidelor erau mestesugari liberi,care pe langa plata obisnuita mai primeau legume si usturoi in cantitati industriale,pentru a-i mentine sanatosi. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da.Dar nu ne spun ca sclavii erau cei ce construiau piramidele.Acestea sunt informatii preluate de la grecii antici care vizitau piramidele ca turisti si considerau ca la construirea fiecarei piramide lucrasera 100.000 de sclavi.Unele carti de istorie repeta aceste informatii preluate de la greci,atata tot.Constructorii piramidelor erau mestesugari liberi,care pe langa plata obisnuita mai primeau legume si usturoi in cantitati industriale,pentru a-i mentine sanatosi. :lol:

Ai dreaq' turisti... de-acu' 5000 de ani au inceput-o!

 

Ntz! Usturoiu' era ca sa fuga strigoii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreaq' turisti... de-acu' 5000 de ani au inceput-o!

 

Ntz! Usturoiu' era ca sa fuga strigoii!

 

Pai poate ca au inceput acum 5000 ani.Sau daca nu,cand le-or fi vizitat si ei,atunci au ajuns la concluzia asta :lol:

 

Pacat ca usturoiu` n-a ajutat si la alungarea hotilor . :P

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
*cu grija

*nu

*de sclavi si oameni liberi

*exista o asemanare intre cele 3 mari piramide si centura lui orion

*cele 4 elemente primare, apa, foc, aer si pamant, vezi semnele zodiacale

*prin deshidratare si ungere cu un amestec de rasini, petrol si arome

*nu

*si-a rupt gatul cazand din car

 

tu abea ai descoperit istoria antica?

 

Da ce draga, ai impresia ca toata lumea e pasionata de istoria antica? ;)

 

Ideea e ca eu nu sunt foarte informata in acest domeniu.....insa peste cateva zile ....voi fi in Egipt. Mi-am dorit sa calc pe nisipul desertului......sa vad de departe piramidele si sa simt misterul din aer.....daca m-ai exista :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Constructorii piramidelor erau mestesugari liberi,care pe langa plata obisnuita mai primeau legume si usturoi in cantitati industriale,pentru a-i mentine sanatosi. :spiteful:

Pe ce documente se bazează acestă afirmaţie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe ce documente se bazează acestă afirmaţie ?

 

Nu stiu.Nici n-am zis ca ceea ce am afirmat se bazeaza pe vreun document,tocmai ptr ca nu stiu pe care.Pot sa-ti spun ca se bazeaza pe concluziile la care au ajuns anumiti cercetatori in ultimii ani,concluzii pe care eu le-am citit in multe carti.Nu am timp acum,dar poate zilele viitoare am sa-ti spun ce carti,cu pagina si aliniatul exact unde gasesti acele informatii. :cry: Sunt si cercetari conform carora sclavii erau cei care le construiau.Ultimele cercetari,insa, arata ca nu.Eu am incredere in acestea,si mentionez ca n-am citit asta in revista Arborele Lumii sau in vreo carte scrisa de vreun ametit iesit de pe bancile facultatii. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu.Nici n-am zis ca ceea ce am afirmat se bazeaza pe vreun document,tocmai ptr ca nu stiu pe care.Pot sa-ti spun ca se bazeaza pe concluziile la care au ajuns anumiti cercetatori in ultimii ani,concluzii pe care eu le-am citit in multe carti.Nu am timp acum,dar poate zilele viitoare am sa-ti spun ce carti,cu pagina si aliniatul exact unde gasesti acele informatii. :cry: Sunt si cercetari conform carora sclavii erau cei care le construiau.Ultimele cercetari,insa, arata ca nu.Eu am incredere in acestea,si mentionez ca n-am citit asta in revista Arborele Lumii sau in vreo carte scrisa de vreun ametit iesit de pe bancile facultatii. ;)

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×