Sari la conținut
Forum Roportal
andreea_07

Misterele Egiptului Antic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Raspunsuri la cateva din intrebarile tale:

 

 

* E adevarat ca extraterestrii i-au invatat pe egipteni cum sa construiasca piramidele ??

Nu prea cred.

 

* Credeti in blestemul lui Tuthankamon ??

Nu este nici un blestem. Este vorba despre o ciuperca -aspirgilus niger- gasita pe peretii mormantului.

 

* Cum a murit el ??

Se presupune ca ar fi fost ucis printr-o lovitura in cap - si ca ar fi murit pe la 18 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da.Dar nu ne spun ca sclavii erau cei ce construiau piramidele.Acestea sunt informatii preluate de la grecii antici care vizitau piramidele ca turisti si considerau ca la construirea fiecarei piramide lucrasera 100.000 de sclavi.Unele carti de istorie repeta aceste informatii preluate de la greci,atata tot.Constructorii piramidelor erau mestesugari liberi,care pe langa plata obisnuita mai primeau legume si usturoi in cantitati industriale,pentru a-i mentine sanatosi. :think:

normal ca nu sclavii construiau piramidele ..ei doar executau ordinele ..mai exact faceau munca cea mai grea ,munca de sclav :o:

 

Serios ..si de unde luau atatia sclavi..?

Lupule confunzi lucrurile la greu..statut de zeu..? :doh:

era un sistem sclavagist ..majoritatea erau sclavi :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa clarificam doua lucruri: majoritatea egiptenilor nu erau sclavi iar faraonii erau considerati divini,zei.

Mai documentati-va inainte sa faceti afirmatii eronate (unii dintre voi)

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa clarificam doua lucruri: majoritatea egiptenilor nu erau sclavi iar faraonii erau considerati divini,zei.

Mai documentati-va inainte sa faceti afirmatii eronate (unii dintre voi)

era un sistem sclavagist ...informeaza-te tu ce inseamna sistem sclavagist si dupa aia fa anumite afirmatii . imi sustin afirmatia , in Egipt erau foarte multi sclavi , iar faraonii nu erau considerati zei ci reprezentati ai zeilor pe pamant care isi vor ocupa locurile alaturi de zei abia dupa moarte .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
era un sistem sclavagist ...informeaza-te tu ce inseamna sistem sclavagist si dupa aia fa anumite afirmatii . imi sustin afirmatia , in Egipt erau foarte multi sclavi , iar faraonii nu erau considerati zei ci reprezentati ai zeilor pe pamant care isi vor ocupa locurile alaturi de zei abia dupa moarte .

Social status

 

Egyptian society was highly stratified, and social status was expressly displayed. Farmers made up the bulk of the population, but agricultural produce was owned directly by the state, temple, or noble family that owned the land.[72] Artists and craftsmen were of higher status than farmers, but they were also under state control, working in the shops attached to the temples and paid directly from the state treasury. Scribes and officials formed the upper class in ancient Egypt, the so-called "white kilt class" in reference to the bleached linen garments that served as a mark of their rank.[74] Below the nobility were the priests, physicians, and engineers with specialized training in their field. Slavery was known in ancient Egypt, but the extent and prevalence of its practice are unclear.[75]

http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Egypt

 

The pharaohs were believed to be the incarnations of the god Horus in life, the mythological ruler of all Egypt[1], and of Osiris in death.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pharaoh

 

E totusi o diferenta intre a fi considerat reprezentant sau incarnare a unui zeu. ;) Si apropo...afirmatia ta este ca in Egipt majoritatea populatiei erau sclavi nu ca erau foarte multi sclavi precum spui acum. Vezi ca totusi e bun topicul asta.Ti-ai mai deslusit si tu ceva din "misterele" Egiptului antic.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Social status

 

Egyptian society was highly stratified, and social status was expressly displayed. Farmers made up the bulk of the population, but agricultural produce was owned directly by the state, temple, or noble family that owned the land.[72] Artists and craftsmen were of higher status than farmers, but they were also under state control, working in the shops attached to the temples and paid directly from the state treasury. Scribes and officials formed the upper class in ancient Egypt, the so-called "white kilt class" in reference to the bleached linen garments that served as a mark of their rank.[74] Below the nobility were the priests, physicians, and engineers with specialized training in their field. Slavery was known in ancient Egypt, but the extent and prevalence of its practice are unclear.[75]

http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Egypt

 

The pharaohs were believed to be the incarnations of the god Horus in life, the mythological ruler of all Egypt[1], and of Osiris in death.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pharaoh

 

E totusi o diferenta intre a fi considerat reprezentant sau incarnare a unui zeu. ;) Si apropo...afirmatia ta este ca in Egipt majoritatea populatiei erau sclavi nu ca erau foarte multi sclavi precum spui acum. Vezi ca totusi e bun topicul asta.Ti-ai mai deslusit si tu ceva din "misterele" Egiptului antic.

ai cam generalizat chestia cu faraonul

"Dupa traditia consemnata atat de sursele egiptene originale ("papirusul de la Torino"; "piatra de la Palermo"), cat si de Manethon sau de autorii greci (Herodot, Diodor din Sicilia ,Eusebiu), monarhia egipteana descindea (nu era reincarnata) direct din zei si era prin urmare de "drept divin". "

Deci faraonul era asimilat cu Horus , apoi cu Re (mai tarziu Amun-Re), dar totusi , faraonul era pedepsit de catre zei daca gresea...si faraonul aducea ofranda zeilor ca sa-i imbuneze, atunci unde-i egalitatea dintre ei ?? se considera ca doar dupa moarte faraonul isi lua locul alaturi de zei ...

In plus , doar 2 dinastii au beneficiat de acest statut ,dupa aceste doua au urmat domniile eroilor (semizeilor) si apoi dinastiile thinite care incepeau cu Menes.

Daca era un sistem sclavagist inseamna ca erau mai multi sclavi decat oameni liberi .. si daca in Transilvania sunt mai multi romani decat unguri atunci cine-i majoritar?

In plus nu am precizat ce nationalitate aveau sclavii ... existau foarte multi sclavi care apartineau popoarelor cucerite de egipteni (vezi evreii).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca era un sistem sclavagist inseamna ca erau mai multi sclavi decat oameni liberi ..

 

In plus nu am precizat ce nationalitate aveau sclavii ... existau foarte multi sclavi care apartineau popoarelor cucerite de egipteni (vezi evreii).

 

In fine,decat sa intram in dezbateri din astea fara sens,adu tu argumente care sa-ti sustina afirmatia cum ca majoritatea populatiei Egiptului antic erau sclavi si atunci o sa ma retrag eu gratios.

A avea un sistem sclavagist inseamna a tine si folosi sclavi...nu inseamna ca majoritatea erau sclavi indiferent de nationalitate.

 

"Slaves did not hold the same status in Ancient Egypt as slaves did during the time of the European expansion. For example, slaves could own land, marry freeborn people, and even employ servants. Slavery in Egypt did not mean total ownership, which is associated with the later concept of slavery."

"John Madden of the University College of Galway thinks that in Roman times perhaps 10% of the Egyptian population was enslaved, with their density varying greatly throughout the country [29], as opposed to the Roman heartland where about every third inhabitant was a slave.Like all ancient population statistics, estimating the number of slaves in ancient Egypt is based more on guesswork than on knowledge. "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai un pic cu statutul .. nu am spus ca nu aveau drept de a detine pamant sau alte chestii .. nu conteaza ce drepturi aveau , conteaza ca erau numiti sclavi . si inca o chestie , nu vorbeam de perioada de dupa cucerirea romana , vorbeam de perioada in care au fost construite piramidele. trebuie sa caut prin ditamai cartea sa-ti dau un citat exact ..o sa caut ,promit

John Madden of the University College of Galway thinks that in Roman times .. el crede o chestie , altii alta

eu raman de parerea ca in Egiptul antic era un sistem slavagist cu foarte multi sclavi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stai un pic cu statutul .. nu am spus ca nu aveau drept de a detine pamant sau alte chestii .. nu conteaza ce drepturi aveau , conteaza ca erau numiti sclavi . si inca o chestie , nu vorbeam de perioada de dupa cucerirea romana , vorbeam de perioada in care au fost construite piramidele. trebuie sa caut prin ditamai cartea sa-ti dau un citat exact ..o sa caut ,promit

John Madden of the University College of Galway thinks that in Roman times .. el crede o chestie , altii alta

eu raman de parerea ca in Egiptul antic era un sistem slavagist cu foarte multi sclavi ...

Ia cauta tu si o sa gasesti articole care spun ca evidenta istorica spune ca ideea initiala cum ca piramidele ar fi fost construite de sclavi a fost dezaprobata. Ceea ce se accepta acum in comunitatea istorica este ca au fost construite de egipteni liberi.

 

Asta e tot pointul....parerea ta si ceea ce a fost in realitate sunt doua lucruri diferite. Nu poti sa-ti prezinti o opinie ca adevar istoric,fara sa aduci dovezi care sa-ti sustina acea opinie.

Arata-mi tu unde scrie ca definitia termenului "sistem sclavagist" este aceea de " majoritatea populatiei erau sclavi" . Ceea ce nu vrei tu sa intelegi este ca eu nu te contrazic cand spui ca existau sclavi in Egypt chiar multi,dar nu pot sa fiu de acord cu o afirmatie aberanta cum ca majoritatea populatiei Egiptului antic erau sclavi.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ciudat .. eu pt. examen am invatat ca au fost construite de egipteni liberi si sclavi .. nici nu am afirmat niciodata ca ar fi fost construite doar de scalvi...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×