Sari la conținut
Forum Roportal
ingerash_vesel

Botezul la fetite si baieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

vazui

 

vreau judecata corecta , doar atat...cu probe concrete pe masa...si nu cu cele de la 'radio sant '...atat

 

nu sint avocatul apararii , nici procurorul...

 

sa fim seriosi , ai inteles ce am vrut sa zic aici - ca si in viata , ca si pretutindeni - de cate ori judecam fara sa cunoastem totul , sau fara macar sa vrem sa vedem?

 

cat le era astora de greu sa intrebe un preot despre pasajul care face referire la botez , si sa-l caute intr-o Biblie in loc sa dea cu presupusul?

Adica citatele din BIblie sunt radio santz? :o: blasfemiezi??? :D

Nu judec ceea ce nu cunosc, judec dupa ce am citit tot, si mi-am format o parere. Si da, marea majoritate a legilor discrimineaza femeile.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ai citit tot ce am scris eu ...am precizat clar ca nu e cazul tau...ia rasfoieste topicul putin...si continuam dupa , daca mai insisti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa ne intelegem: si pe mine ma enerveaza cei care ataca ceva fara sa cunoasca, numai pe baza a ceea ce au auzit de la altii.

Oricum, mi-ar placea sa aud o explicatie pentru ce am scris acolo, legat de nasterea fetitelor si a baieteilor si de ce se face diferentierea aceea privind "perioada de necuratenie"

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu judec ceea ce nu cunosc, judec dupa ce am citit tot, si mi-am format o parere. Si da, marea majoritate a legilor discrimineaza femeile.

Care legi ? :D

 

Stai sa ne intelegem: si pe mine ma enerveaza cei care ataca ceva fara sa cunoasca, numai pe baza a ceea ce au auzit de la altii.

Astea ? :o:

Editat de brudi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce tot aberezi Brudi? N-ai teme pentru acasa de facut? :D Ia explica tu pasajele date de mine din Levitic, daca tot te dai expert.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut ca sunt atatea conceptii in ceea ce priveste femeia si ca ea din start e desconsiderata.De ce spun asta? Sa va dau un exemplu: la botez,in biserica,erau o fetitza si un baietzel.Preotul vorbeste frumos despre amandoi,spune ca sunt ingerashi,ca sunt puri.Daca e asa cum spune,daca intr-adevar cei doi copii sunt considerati egali,de ce baiatul e bagat in altar si fata nu? Din start se produce o discriminare intre baiat si fata!Sa-mi explice si mie cineva ce vina are fetitza si de ce nu este tratata la fel ca baiatul daca amandoi sunt puri!

Doctrină falsă............asta e singura explicaţie.

 

Copii sunt păcătoşi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai sa ne intelegem: si pe mine ma enerveaza cei care ataca ceva fara sa cunoasca, numai pe baza a ceea ce au auzit de la altii.

Oricum, mi-ar placea sa aud o explicatie pentru ce am scris acolo, legat de nasterea fetitelor si a baieteilor si de ce se face diferentierea aceea privind "perioada de necuratenie"

 

 

fiindca Vechiul Testament considera numai femeia vinovata de cadere...murdara prin asta ... barbatul cel puternic si donator de coaste se pare ca era lipsit de liberul arbiru , imbatat fiind de farmecele feminine( dar daca ar fi dus logica mai departe...si ea era sub influenta altcuiva, in fine...)

sint multe care se contrazic nu numai intre VT si NT ( cel mai puternic fiind , dupa parerea mea Legea Talionului cu obrazul intors) dar si intre cartile care le alcatuiesc pe fiecare in parte...

 

si sa nu uitam ca e scrisa de oameni , care interpretau...subiectiv...ca noi toti , pana la urma...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si sa nu uitam ca e scrisa de oameni , care interpretau...subiectiv...ca noi toti , pana la urma...

Deci ai putea si tu scrie o Biblie, ca doar om esti ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vezi ca pasajul asta se adreseaza evreilor? Nu avem noi treaba cu asta.

da, pardon, Isus a avut cetatenie elvetiana, asa e...:scooter:

 

 

fiindca Vechiul Testament considera numai femeia vinovata de cadere...murdara prin asta ... barbatul cel puternic si donator de coaste se pare ca era lipsit de liberul arbiru , imbatat fiind de farmecele feminine( dar daca ar fi dus logica mai departe...si ea era sub influenta altcuiva, in fine...)

sint multe care se contrazic nu numai intre VT si NT ( cel mai puternic fiind , dupa parerea mea Legea Talionului cu obrazul intors) dar si intre cartile care le alcatuiesc pe fiecare in parte...

 

si sa nu uitam ca e scrisa de oameni , care interpretau...subiectiv...ca noi toti , pana la urma...

si asta este o justificare pentru....ce anume? ca-mi scapa ideea. odata nu esti de acord ca biblia face femeia de doua parale, odata spui ca VT si NT se contrazic si oamenii care le-au scris au fost subiectivi.

 

si apropo de tigani: exceptia nu anuleaza regula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si apropo de tigani: exceptia nu anuleaza regula.

Ba da este dovedit ca exeptia...

din toti tiganii unul a baut rom si acum se numesc romi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×