Sari la conținut
Forum Roportal
ingerash_vesel

Botezul la fetite si baieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca ai interpretat un pic gresit ceea ce am spus eu.Nu am zis ca intr-o relatie toate hotararile pe care le ia barbatul se datoreaza 100% femeii,doar ca trebuie sa recunosti ca intr-un cuplu serios,unde este respect reciproc,intelegere,comunicare,anumite hotarari se iau impreuna,cand cei doi isi discuta parerile si cad in comun acord asupra anumitor aspecte cand trebuie sa faca anumite alegeri,eu nu-s de acord cu conceptia invechita ca "Femeia trebuie sa urmeze barbatul",cand in ziua de azi intr-un cuplu ambii partenerii iau hotarari impreuna,asa ca fara abureli,ca nu mai e ca pe vremuri,barbatul nu decide el 100% ceea ce trebuie sa faca cand e vorba de traiul in cuplu de lunga durata.Nu vad unde am avut eu "feminism de doi bani".Daca era asa,n-ar fi trebuit sa sustin egalitatea intre sexe,ci superioritatea femeii asupra barbatului!Atunci te credeam pe cuvant ca-s o feminista de doi bani :doh:

Daca eu nu as simula macar ca in raporturile cu sotia mea sunt sef s-ar alege praful si pulberea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am zis ca intr-o relatie toate hotararile pe care le ia barbatul se datoreaza 100% femeii ...

Dar c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Harald,am impresia ca tu nu intelegi exact ce vreau sa spun ori chiar ma exprim eu gresit.Nu am zis ca intr-un cuplu unul e mai prost ca celalalt :jester: Lasa-ma cu abureala asta,ca sunt situatii intr-un cuplu in care e evident ca femeia e mai desteapta decat barbatul atunci cand e vorba de un domeniu anume,eu cred ca acum vorbeste mai mult orgoliul masculin din tine daca nu poti sa accepti ideea ca femeia e capabila sa ia hotarari :doh: Depinde de fiecare cuplu in parte,eu vorbeam de acela in care exista respect reciproc,intelegere,comunicare si desigur,egalitate in ceea ce priveste hotararile,alegerile,pentru ca ambii parteneri le fac impreuna.Sa nu-mi zici ca femeia e mai putin capabila decat barbatul sa gandeasca,ca o sa ma apuce rasul.De ce?Fiindca exista si femei cu spirit organizatoric mai bun decat al barbatilor,sunt mai ordonate si nu vad ce e rau in asta,dar asta nu inseamna ca barbatii sunt prosti.Intr-un cuplu,ca tot vorbeam de egalitate,cu hotararile eu zic 50-50% :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Harald,am impresia ca tu nu intelegi exact ce vreau sa spun ori chiar ma exprim eu gresit.Nu am zis ca intr-un cuplu unul e mai prost ca celalalt :jester: Lasa-ma cu abureala asta,ca sunt situatii intr-un cuplu in care e evident ca femeia e mai desteapta decat barbatul atunci cand e vorba de un domeniu anume,eu cred ca acum vorbeste mai mult orgoliul masculin din tine daca nu poti sa accepti ideea ca femeia e capabila sa ia hotarari :doh: Depinde de fiecare cuplu in parte,eu vorbeam de acela in care exista respect reciproc,intelegere,comunicare si desigur,egalitate in ceea ce priveste hotararile,alegerile,pentru ca ambii parteneri le fac impreuna.Sa nu-mi zici ca femeia e mai putin capabila decat barbatul sa gandeasca,ca o sa ma apuce rasul.De ce?Fiindca exista si femei cu spirit organizatoric mai bun decat al barbatilor,sunt mai ordonate si nu vad ce e rau in asta,dar asta nu inseamna ca barbatii sunt prosti.Intr-un cuplu,ca tot vorbeam de egalitate,cu hotararile eu zic 50-50% :doh:

Pana vine Harald iti raspund eu.

Barbatul e SEF.Cel putin teoretic.Femeia este o curva...cel putin asa zicea Napoleon...

Eu, in calitate de SEF sunt mult sub nivelul intelectual al sotiei...totusi eu sunt nevoit sa iau deciziile.Faza cu 50-50 e o tampenie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu ironia mea ... e evident ca nu 50-50%,nu degeaba ma strambam asa cu fatza :doh: dar pentru confortul psihic,atat al femeilor cat si al barbatilor ... am zis 50-50% :doh: Unde ar mai fi confortul asta psihic daca intr-un cuplu unul dintre cei doi il acapareaza pe celalalt cu hotararile sale? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu ironia mea ... e evident ca nu 50-50%,nu degeaba ma strambam asa cu fatza :wizard: dar pentru confortul psihic,atat al femeilor cat si al barbatilor ... am zis 50-50% :crazy: Unde ar mai fi confortul asta psihic daca intr-un cuplu unul dintre cei doi il acapareaza pe celalalt cu hotararile sale? :cheer:

Conform bibliei si poruncilor Domnului sotul trebuie sa se sfatuiasca cu sotia si prin lumina care o primeste de sus sa ia decizii...si sa-si asume responsabilitatea pentru consecinte.In felul acesta doamna este lipsita de griji.Eu nu i-au nici o hotarare fara sa discut mai intai cu sotia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,Gelupanda,e bine asa.Eu ma refeream ca mai exista si cazuri in care intr-un cuplu barbatul ia decizii fara sa se consulte cu persoana iubita si se mai mira dupa aceea de ce apar certuri.In toate trebuie sa existe un echilibru,altfel totul ar fi inutil pe lumea asta.Si iubitul meu crede la fel cum ai zis tu cu biblia,dar atata timp cat luam impreuna hotararile in functie de ce vrea si celalalt,nu ma deranjeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×