Sari la conținut
Forum Roportal
ingerash_vesel

Botezul la fetite si baieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pentru ca traiesti intr-o societate laica. daca ai trai printre crestini adevarati, fanatici intr-ale literei, ai vorbi altfel. sau poate nu. si asta spune ceva despre tine. :doh:

 

Hmm...crestinii adevarati nu sunt fanatici. Nu amesteca notiunile.

Daca as trai intr-o societate in care mi s-ar aduce aminte ca sunt inferioara, as demonstra prin fapte ca merit mai mult. Sau poate m-as resemna. Nu merita sa-mi consum energia ca sa schimb niste mentalitati. Cel mai bine e sa iti vezi de viata ta. Fanaticii mi-ar impune niste reguli stricte. Daca nu le-as putea suporta as pleca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesante parerile voastre,pana acum mai nimeni n-a reusit sa-mi explice de ce se intampla acest lucru si voi reusiti asta cu parerile voastre.Mai bine asa decat nimic. :doh:

in traditia crestina barbatul este cel care invata pe altii, nu femeia. citeste noul testament, mai ales scrisorile lui pavel, si vei intelege mai bine decat putem noi sa-ti explicam.

 

Hmm...crestinii adevarati nu sunt fanatici. Nu amesteca notiunile.

ca sa fii membru al unei religii, trebuie sa ii respecti regulile cu sfintenie...pe toate ! iar asta este sinonim cu fanatismul, deoarece pentru acel individ nu exista rabat de la dogmele respectivei religii. nu exista concesii.

 

 

Daca as trai intr-o societate in care mi s-ar aduce aminte ca sunt inferioara, as demonstra prin fapte ca merit mai mult. Sau poate m-as resemna. Nu merita sa-mi consum energia ca sa schimb niste mentalitati. Cel mai bine e sa iti vezi de viata ta. Fanaticii mi-ar impune niste reguli stricte. Daca nu le-as putea suporta as pleca.

unde ?

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in traditia crestina barbatul este cel care invata pe altii, nu femeia. citeste noul testament, mai ales scrisorile lui pavel, si vei intelege mai bine decat putem noi sa-ti explicam.

Da,interesant ca l-ai dat exemplu pe Pavel,ca el e misogin ... Sa inteleg ca Fecioara Maria nu i-a invatat nimic pe ceilalti? Daca barbatul e cel care invata,scuza-ma,atunci trebuia sa fie mai destept si sa nu primeasca marul de la Eva.Stiu ca sunt ironica,dar e enervant cum societatea din ziua de azi inca mai traieste cu conceptii primitive si ca majoritatea interpreteaza biblia dupa bunul plac,altfel n-ar mai exista atatea pareri diferite ale oamenilor asupra bibliei.Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege,El este impotriva controlului,femeia si barbatul sunt egali prin faptul ca sunt amandoi oameni,amandoi pacatuiesc,asa cum si la biserica,ca sa nu fiu off topic,la botez baietelul si fetita au fost tratati diferit,in ciuda faptului ca preotul a zis clar ca amandoi sunt puri,amandoi sunt niste ingerasi,din ceea ce se deduce ca amandoi sunt egali ... Asa ca de ce Doamne iarta-ma ar fi El de acord ca barbatul sa controleze femeia,sa aiba autoritate asupra ei,din moment ce femeia si barbatul au amandoi libertatea de a alege? Aici e prostia barbatilor,fiindca le place sa aiba autoritate,sa se considere ca niste zei,iar femeile sa li se inchine ca sclavele ... dar asta e o conceptie primitiva! Dumnezeu e de acord ca omul sa aiba control asupra vietii sale in limitele umane,insa nu si sa controleze viata altuia,fie femeie sau barbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege,El este impotriva controlului,femeia si barbatul sunt egali prin faptul ca sunt amandoi oameni,amandoi pacatuiesc.

 

Nu exista egalitate intre barbat si femeie.Asta e o inventie a lumii moderne.Daca vrei sa-ti fie bine trebuie sa pupi barbatul in popou...altfel te vei face lesby... cu tot cu democratie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,interesant ca l-ai dat exemplu pe Pavel,ca el e misogin ...

da, asta a fost si impresia mea. misogin si alunecos.

 

Sa inteleg ca Fecioara Maria nu i-a invatat nimic pe ceilalti?

orice i-a invatat, acum s-a pierdut in negura vremii.

 

Daca barbatul e cel care invata,scuza-ma,atunci trebuia sa fie mai destept si sa nu primeasca marul de la Eva.

:doh: n-am de ce sa te scuz. dupa parerea mea, ai dreptate.

 

Nu exista egalitate intre barbat si femeie.Asta e o inventie a lumii moderne.

in anumite aspecte, barbatul si femeia nu sunt egali. si de ce ar trebui sa fie egali? dar nu poti spune ca, atunci cand nu sunt egali, barbatul este mereu superior.

 

Daca vrei sa-ti fie bine trebuie sa pupi barbatul in popou...altfel te vei face lesby... cu tot cu democratie.

aici, daca esti serios, atunci esti idiot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in anumite aspecte, barbatul si femeia nu sunt egali. si de ce ar trebui sa fie egali? dar nu poti spune ca, atunci cand nu sunt egali, barbatul este mereu superior.

 

 

aici, daca esti serios, atunci esti idiot.

 

1.Totdeauna barbatul este superior.Asa spune biblia.

2.Nu trebuie sa ma jignesti...de obicei,in postarile mele folosesc umorul si ironia pentru a da culoare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Dupa "inventia" lumii moderne e mai bine asa.Te inseli daca tu crezi ca devin lesby si ca mi-e mai bine daca fac cum zici tu.Spun asta pentru ca sunt de mult timp cu cel pe care il iubesc,iar amandoi ne consideram egali,el cunoaste mult mai bine biblia caci a avut o pasiune pentru teologie de cand era mic si totusi nu considera ca trebuie sa-si excercite asa-zisa autoritate de barbat asupra mea,pentru ca in ziua de azi chiar nu mai merg anumite conceptii invechite,i-am spus sa ma contrazica cu biblia daca n-am dreptate cand spun ca una era societatea de atunci si alta e cea de azi,ca anumite conceptii nu se mai pot aplica in ziua de azi si mi-a zis ca da,am dreptate,doar ca biblia spune cutare lucru si l-am convins cu cateva exemple.I-am zis ca nu neg biblia,ca nu-i contest sacralitatea si nici puterea,doar ca oamenii din ziua de azi au alte conditii,sunt alte vremuri,nu mai traim in niste case de lut,cand barbatul muncea pentru familie,iar femeia nu facea decat sa stea acasa si sa aiba grija de copii... asa ca trezirea,suntem in anul 2008.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Serios? Dupa "inventia" lumii moderne e mai bine asa.Te inseli daca tu crezi ca devin lesby si ca mi-e mai bine daca fac cum zici tu.Spun asta pentru ca sunt de mult timp cu cel pe care il iubesc,iar amandoi ne consideram egali,el cunoaste mult mai bine biblia caci a avut o pasiune pentru teologie de cand era mic si totusi nu considera ca trebuie sa-si excercite asa-zisa autoritate de barbat asupra mea,pentru ca in ziua de azi chiar nu mai merg anumite conceptii invechite,i-am spus sa ma contrazica cu biblia daca n-am dreptate cand spun ca una era societatea de atunci si alta e cea de azi,ca anumite conceptii nu se mai pot aplica in ziua de azi si mi-a zis ca da,am dreptate,doar ca biblia spune cutare lucru si l-am convins cu cateva exemple.I-am zis ca nu neg biblia,ca nu-i contest sacralitatea si nici puterea,doar ca oamenii din ziua de azi au alte conditii,sunt alte vremuri,nu mai traim in niste case de lut,cand barbatul muncea pentru familie,iar femeia nu facea decat sa stea acasa si sa aiba grija de copii... asa ca trezirea,suntem in anul 2008.

 

Ingerasule!

Nu te enerva!Sotia mea este sfanta si o divinizez.Din punct de vedere al legilor divine si chiar omenesti barbatul trebuie sa hotarasca in toate lucrurile.Asta inseamna responsabilitate...nu autoritate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ingerasule!

Nu te enerva!Sotia mea este sfanta si o divinizez.Din punct de vedere al legilor divine si chiar omenesti barbatul trebuie sa hotarasca in toate lucrurile.Asta inseamna responsabilitate...nu autoritate.

Asa da,dar uite ca pe lumea asta exista si barbati prosti care inteleg totul anapoda si considera ca aceste hotarari pentru care isi asuma responsabilitatea inseamna si control,violenta,ca vezi,Doamne:"Eu sunt barbat si faci cum spun eu,altfel te bat,nu faci nimic fara voia mea" ... pe mine asta ma supara,faptul ca in societatea de azi sunt barbati mai primitivi decat cei de pe vremea lui Iisus si ma refer la felul cum gandesc majoritatea.S-au denaturat foarte mult lucrurile de atunci si fiecare intelege dupa bunul plac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa da,dar uite ca pe lumea asta exista si barbati prosti care inteleg totul anapoda si considera ca aceste hotarari pentru care isi asuma responsabilitatea inseamna si control,violenta,ca vezi,Doamne:"Eu sunt barbat si faci cum spun eu,altfel te bat,nu faci nimic fara voia mea" ... pe mine asta ma supara,faptul ca in societatea de azi sunt barbati mai primitivi decat cei de pe vremea lui Iisus si ma refer la felul cum gandesc majoritatea.S-au denaturat foarte mult lucrurile de atunci si fiecare intelege dupa bunul plac.

 

Si de ce trebuie sa te enervezi?

Tampiti si tampite au existat dintotdeauna...dar din nou iti spun... nu au legatura cu biblia sau cu Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×