Sari la conținut
Forum Roportal
ingerash_vesel

Botezul la fetite si baieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba da este dovedit ca exeptia...

ca exceptia ce...? tiganii au baut si tu te-ai imbatat? :o:

 

 

Ce e amuzant? Ce am spus il include si pe isus.

pai e foarte amuzant, pentru ca Isus era evreu get-beget. si fiu de Dumnezeu. si cine vrea sa-l urmeze, nu poate face ca la piata, sa aleaga intre legi pe modelul "asta-i pentru evrei, asta nu-i pentru evrei".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze...de abia acum am vazut intrebarile...

1. nu , eu nu pot scrie o Biblie , fiindca in primul rand nu sint dintre cei in masura sa o faca ; dar din cate imi aduc aminte fiecare dintre cei care au scris-o a avut momentele lui de cadere , de necredinta...asta incercam sa spun ...

2. parerea mea despre tigani e personala si nu va fi schimbata- ideea era ca daca intr-o multime de trandafiri exista o singura lalea , eu prefer sa vorbesc despre multimea de flori , si nu de trandafiri( daca iti place mai mult comparatia asta )- daca vrei si justificari , le-am scris in alt topic si nu e cazul aici

3.ii raspundeam lui Enki la o intrebare prin parerea mea personala - nu sint teolog , nu ma declar a fi nici crestin ( presupune mult mai multe lucruri decat a crede in Dumnezeu , lucruri pe care eu nu le fac sau gandesc )

exemplul despre femei era in legatura cu tot ce s-a discutat inainte pe topic , ca Biblia e plina de discriminari legate de femei, iar parerea mea a fost ca multi din cei care le-au postat nu au citit-o , asa ca am incercat sa le dau un exemplu ca nu e chiar asa...sint multe locuri in care femeia e tratata cel putin cu respect

daca gasesc in Biblie pasaje despre care consider eu ca se contrazic , nu inseamna ca ma contrazic pe mine , ci doar ca pur si simplu nu inteleg ceva...poate maine o voi face , sau poate nu ...nu am declarat niciodata ca as detine adevarul absolut , din contra , stiu ca daca as avea de trait inca 1000 de ani nici nu voi stii totul , nici nu voi intelege, dar a incerca sa porti un dialog cu cineva , sau a-ti expune o parere mi se pare mie a fi una dintre caile spre cunoastere.

4. si tot din cate tin eu minte , evreii au fost cei care l-au rastignit pe Isus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2. parerea mea despre tigani e personala si nu va fi schimbata- ideea era ca daca intr-o multime de trandafiri exista o singura lalea , eu prefer sa vorbesc despre multimea de flori , si nu de trandafiri( daca iti place mai mult comparatia asta )- daca vrei si justificari , le-am scris in alt topic si nu e cazul aici

:o: buna asta cu florile...

 

exemplul despre femei era in legatura cu tot ce s-a discutat inainte pe topic , ca Biblia e plina de discriminari legate de femei, iar parerea mea a fost ca multi din cei care le-au postat nu au citit-o , asa ca am incercat sa le dau un exemplu ca nu e chiar asa...sint multe locuri in care femeia e tratata cel putin cu respect

un text in care esti injurat o data si lins si periat de 10 ori, ramane totusi un text de cacao la adresa ta.

 

daca gasesc in Biblie pasaje despre care consider eu ca se contrazic , nu inseamna ca ma contrazic pe mine , ci doar ca pur si simplu nu inteleg ceva...

sau poate ca pur si simplu pasajele alea se contrazic... :)

 

 

4. si tot din cate tin eu minte , evreii au fost cei care l-au rastignit pe Isus

asa...si ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...revenind...cu toate ca sintem mult offtopic: procentual , cred ca nu e de 10/1 faza cu cacaoa si oricum n-ai inteles ideea - era vorba de faptul ca multi vorbesc fara sa aiba habar si fara sa argumenteze...la subiect

 

 

asa si-ul ala era legat de ce ai scris tu mai sus - ca sa il urmezi pe Isus ar cam trebui sa faci diferentierea intre ce alegi : ochi pentru ochi( asta-i pentru evrei) sau obraz intors( asta nu-i)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai e foarte amuzant, pentru ca Isus era evreu get-beget. si fiu de Dumnezeu. si cine vrea sa-l urmeze, nu poate face ca la piata, sa aleaga intre legi pe modelul "asta-i pentru evrei, asta nu-i pentru evrei".

 

Am inteles acum ce ai inteles tu.

 

Intradevar am dat quote la citatul ala din biblie,dar eu consider despre toate scrierile alea ca nu sunt pt. noi.Pt. ca in fond e o istorie a evreilor.Ce ma intereseaza pe mine ce au facut aia acum 2000 de ani la ei acolo in desert cu mentalitatea lor inapoiata.

 

Nu ai nevoie de o scriere "sfanta" ca sa fi civilizat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...revenind...cu toate ca sintem mult offtopic: procentual , cred ca nu e de 10/1 faza cu cacaoa si oricum n-ai inteles ideea - era vorba de faptul ca multi vorbesc fara sa aiba habar si fara sa argumenteze...la subiect

nu e de 10/1 ? e mai rau? :o:

stai tu linistit ca am inteles ideea, chiar mai mult decat iti doresti. :o:

 

 

asa si-ul ala era legat de ce ai scris tu mai sus - ca sa il urmezi pe Isus ar cam trebui sa faci diferentierea intre ce alegi : ochi pentru ochi( asta-i pentru evrei) sau obraz intors( asta nu-i)

Isus a venit pentru oile cele ratacite ale lui Israel. sau pasajul ala l-ai sarit?

 

 

 

Am inteles acum ce ai inteles tu.

 

Intradevar am dat quote la citatul ala din biblie,dar eu consider despre toate scrierile alea ca nu sunt pt. noi.Pt. ca in fond e o istorie a evreilor.Ce ma intereseaza pe mine ce au facut aia acum 2000 de ani la ei acolo in desert cu mentalitatea lor inapoiata.

 

Nu ai nevoie de o scriere "sfanta" ca sa fi civilizat.

saru'mana, pentru ca eu chiar nu intelesesem unde bati. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e de 10/1 ? e mai rau? :)

stai tu linistit ca am inteles ideea, chiar mai mult decat iti doresti. :o:

 

 

 

Isus a venit pentru oile cele ratacite ale lui Israel. sau pasajul ala l-ai sarit?

 

te rog sa explici - ce ai inteles mai mult decat imi doresc eu?...sincer , nu prea imi plac comentariile astea unde arunci un cuvant si apoi pleci , parca as vorbi mereu cu spatele cuiva...

 

nu , dar nu am sarit nici pasajul in care zicea:'un proroc nu este vdispreuit decat in patria Lui , intre rudele Lui si in casa Lui.'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te rog sa explici - ce ai inteles mai mult decat imi doresc eu?...sincer , nu prea imi plac comentariile astea unde arunci un cuvant si apoi pleci , parca as vorbi mereu cu spatele cuiva...

nu plec nicaieri si-ti explic ce-am vrut sa spun: biblia o fi scapand cateva remarci de bine la adresa femeii, dar astea nu sterg cu buretele celelalte parti in care o pune intr-o pozitie de inferioritate. iar cei care folosesc aceste parti rele nu inseamna ca nu cunosc partile bune.

 

sunt de acord cu parerea ta ca sunt destui care vorbesc fara sa stie despre ce e vorba, doar ca nu cred ca aici era cazul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol: buna asta cu florile...

Deci nu m-am imbatat.

Sau eram oricum ? :P

 

biblia o fi scapand cateva remarci de bine la adresa femeii, dar astea nu sterg cu buretele celelalte parti in care o pune intr-o pozitie de inferioritate. iar cei care folosesc aceste parti rele nu inseamna ca nu cunosc partile bune.

Uite de fapt de ce este inferioara:

 

Intr-o zi, in gradina Eden, Eva ii spune lui Dumnezeu:

- Doamne, am o problema!

- Da, Eva, care e problema ta?

- Doamne, stiu ca tu m-ai creat, mi-ai dat aceasta minunata gradina si toate aceste animale fantastice si mi l-ai pus si pe acest sarpe groaznic de hazliu langa mine, dar pur si simplu nu sunt fericita.

- De ce nu esti fericita, Eva? veni intrebarea de sus.

- Doamne, sunt singura, si m-am si saturat sa tot mananc mere.

- Bine, Eva, in acest caz am gasit o solutie la problema ta. Voi crea pentru tine barbatul, si ti-l voi pune alaturi.

- Dar ce este acela, un barbat?

- Acest barbat este o creatura ratata, cu multe greseli si trasaturi urate de caracter. O sa te minta, o sa te insele si o sa fie incredibil de vanitos si increzut. Intr-un cuvant, iti va face viata un calvar. Dar va fi mai mare, mai puternic si mai rapid, si va avea placerea de a vana si ucide lucruri. Va arata comic atunci cand se excita, dar fiindca te-ai plans il voi crea astfel incat sa iti satisfaca nevoile carnale. Va fi lispit de umor si va iubi mai mult decat orice altceva luptele, sau joaca cu mingea. Nu va avea nici prea multa minte, astfel ca va avea nevoie de sfatul tau pentru a putea gandi corect.

- Pai suna fantastic, spuse Eva ridicand din spranceana. Unde-i buba? intreba ea.

- Ei bine, il poti avea cu o singura conditie.

- Si care e aceasta, o Doamne?

- Dupa cum am spus, va fi mandru si arogant si se va admira mai tot timpul pe sine.

Va trebui sa il lasi sa creada ca el a fost primul creat.

Nu uita, acesta trebuie sa ramana micul nostru secret.

Stii tu...ca de la femeie la femeie.

 

Ii bine asa ? :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×