Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Intabularea fara succesiune

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mesaj primit pe mail de la duszko:

 

buna ziua. am cumparat un teren de la o persoana in etate, care nu a facut succesiunea dupa mama, cu care figureaza in titlul de proprietate asupra terenului vandut mie. Vanzatoarea are o sora. Nefacand succesiunea dupa mama decedata, pe mine ma incurca la intabulare, cu atat mai mult cu cat vanzatoarea refuza sa mearga la notar (probabil pt a evita cheltuielile cu succesiunea), iar eu, din naivitate, am achitat integral pretul terenului, in baza unui antecontract de vanzare-cumparare inscris

sub semnatura privata. Mi-ar conveni intabularea fara a se face succesiunea, daca e posibil prin instanta, nu stiu. Apreciez orice opinie juridica privind aceasta speta. Va multumesc anticipat.

 

Putem sa ajutam cu cateva pareri?

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil prin instanta.

Atunci se va dispune succesiunea si toate formele necesare, iar in final, daca toate datele sunt asa cum sunt expuse aici, intabularea in cartea funciara a terenului direct pe noul proprietar.

 

De retinut si pentru alte cazuri, cand cumparam imobile cu situatia neclara in cartea funciara, ne asumam anumite cheltuieli neprevazute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×