Sari la conținut
Forum Roportal
Gia

Arhiva Hepatita C

Postări Recomandate

Hallo Clara,

am gasit o farmacie in Bucuresti. Sper ca ti-e de ajutor informatia.

Cholestyramin 500mg pulb. CHEMIE AG BITTERFELD GERMANIA .

 

Farmacia M este o societate cu capital privat, infiintata in 1998, care functioneaza cu orar permanent, in cartierul Damaroaia, Bucuresti. La noi puteti gasi oricand o gama larga de produse medicamentoase, parafarmaceutice, cosmetice, un numar mare de ceaiuri, toate oferite alaturi de recomandarile farmacistelor noastre.

Diriginte: farm.dr. Marcela Untaru.

Telefon: 224.51.94.

Telefon/fax: 224.51.95.

Adresa: Str. Piatra Morii nr. 17, cartier Damaroaia, Bucuresti.

Mijloace de transport: Liniile 331,24, ultima statie.

web: http://www.geocities.com/farmacia_m

e.mail: farmacia_m@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Silvian Eu am tinut tratamentul Virginiei Faur (ceve in genul lui Cozac ) si consta in ceaiuri+enzime +regim alimentar(fara carne,otet si zahar,dar poti folosi miere de albine).Acest tratament la-am tinut acum citiva ani pentru hipotiroidie si a dat rezultate bune(cu toate ca am facut interferon ce afecteaza tiroida,eu nu am mai avut deloc probleme ),dar nu stiu exact pentru hepatita C cit de bune vor fi rezultatele. Ai pomenit intr-un mesaj de medicamentul Viusid.Aici pot sa-ti spun mai multe. Medicamentul contine mai multe vitamine,printre care si un gramaj foarte mic de arginina.Am luat acest medicament acum 3 ani ,la indicatia dr de la sp de boli infectioase.Tratamentul a durat 4 luni,zi de zi. Facind analizele transam nu scazusera deloc.Ajungind la clinica universitara din Iasi dr au spus ca e un medicament slab pentru hepatita C si sa nu mai iau.Apoi am ajuns la interferon.Stiu ca tratamentul lui Stelian Fulga se bazeaza pe un regim alimentar f strict,in functie de grupa sanguina.Mai multe nu stiu.Sanatate la toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clara,

draga mea, nu dispera, fii puternica, sa te gandesti ca tu esti singura care gestioneaza toate aceste necazuri, mama ta vrea sa te vada puternica si increzatoare, nicidecum neputincioasa. Despre medicamentul pe care-la cauti nu pot sa-ti spun nimic deocamdata, dar am dat o cautare si iti atasez retetele care mi se pare mie ca ai putea sa le incerci pentru icter. Retetele sunt scoase din Formula AS.

 

Doresc multa sanatate mamei tale, tie putere sa duci aceste neazuri si sa ne dai curand o veste buna!

Lena

icter.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lena, Marius

 

Va multumesc din tot sufletul pentru informatii. Punct si de la capat.

 

Pentru toti ceilalti dragi prieteni....

 

Luati in serios nemernica asta de boala ca sa evitati sa ajungeti unde am ajuns eu cu mama. Nici nu stiti prin ce chinuri trecem....

 

Sanatate maxima si sa va lumineze Dzeu calea vietii, mintea si sufletul!!!

 

Clara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Ionut                                                                                                            Mult succes in tratamentul ce la-ai inceput,sper sa omori cit mai multi virusi si sa ramii cu un ficat curat la final.  As vrea sa stiu daca faci tratament cu Pegassys  sau cu Interferon? Stari gripale vei mai avea,mai ales in zilele in care vei face injectii,dar ele vor trece cu paracetamol. Sa bei multe lichide si sa te alimentezi bine,caci ribavirina e puternica  si in general ramin urmari la stomac.                            Multa sanatate la toti.

[snapbacca]50343[/snapbacca]

 

Multumesc de sfaturi. Chiar daca in ziua in care am facut injectia nu aveam pofta de mancare, acum mananc fara probleme.

Fac tratament cu pegassys.

Multa sanantate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adi,

 

Acum am citit pe forum ca esti nou venit printre noi. Iti urez un "bine ai venit" si te rog citeste ce am postat azi poate te va ajuta sa te lamuresti un pic. Ai facut niste analize?. Cum ti-au iesit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Clara,

 

Nu dispera, mai tot timpul se gaseste ceva nou care merita incercat. Am gasit si am incercat si eu mai demult terapia cu argila.

Ca remediu intern este buna la: ulcer, gastrite, colite, HEPATITE, CIROZE, insuficienta hepatica, litiaze renale, anexite, insuficienta tiroidiana, intoxicati, diabet, bolii ale inimii, tumori benigne. Ca remediu extern: ulcere varicoase, infectii dermatologice, furunculoze, arsuri, flebite... Cura interna se face in prima faza pe durata a 3 saptamani de 3 ori pe zi, pe stomacul gol dimineata, si inaintea meselor cu o jumatate de ora. Paharul cu argila se prepara de seara pentru a doua zi, se pune o lingura intr-un pahar cu apa. Primele trei zile se bea doar apa fara a se agita argila. Apoi se amesteca si argila cu apa mestecand cu o lingura inainte de a bea. Cura se continua timp de 6 luni cate 10 zile pe luna. In timpul acesteia nu se consuma grasimi animale si alcool. Nu trebuie sa se intrerupa tratamentul in cazul in care se observa scaune modificate sau urina tulbure. SE ELINIMA TOXINELE! Pentru uz extern se prepara pasta de argila intr-un vas si se mesteca DOAR CU LINGURA DE LEMN pana se obtine o pasta densa. Se aplica cataplasme de 2-3 ori pe zi timp de 2-3 ore.

 

Sau incerca cura cu aloe. Am vazut ca multi, inclusiv eu, apelam la aloe vera.

se recomanda in ulcere, GRIPA, astm, reumatism, ASTENIE NERVOASA, dureri de articulatii, ECZEME.

Inainte de a se folosi, planta nu trebuie udata timp de 5 zile.

Se foloseste 1,5 cag. de planta in varsta de 3-5 ani, care se trece prin masina de tocat. Se adauga 2,5 cag. de miere de mai si 3,5 cag. de vin rosu natural de 14-18 grade.(???) Toate se pun intr-un borcan de sticla si se aseaza intr-un loc racoros si intunecos timp de 10 zile. Dupa acest timp se ia, in primele 7 zile, cate o lingurita, de 3 ori pe zi cu 2 ore inaintea mesei. Dupa cele 7 zile, se va lua cate o lingurita, de 3 ori pe zi cu o ora inaintea mesei. Durata minima a acestei cure este de 2-3 saptamani. In timpul tratamentului se evita ouale si laptele. Se consuma cat mai multe supe si fructe dulci intre mese. Iaurtul va fi admis doar in cantitati mici.

 

Am gasit reteta aste pe net. Sper sa-i fie mamei tale de folos. Zambeste-i si incurajeaz-o.

 

Curaj, sanatate si sa ne dai vesti bune.

Editat de dmb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUna Calisto,

 

te inteleg foarte bine ca esti distrus/a din pc. de vedere psihic pentru. ca nu stii de unde ai luat HCV...dar asa este in majoritatea cazurlor, foarte putini pot spune cu siguranta de unde au luat virusul. Posibil este la dentist, ori operatii..siringi nesterilizate..etc..deci daca nu ai consumat droguri, nu ai avut transfuzii de sange..sau nu ai avut contact cu seringi infectate e greu de spus. Esti inca f. "proaspat" cu aceasta stire...deci este absolut normal sa te intrebi DE UNDE?...peste 40% din cei infectati nu pot spune de unde o au...toti ne framantam cu aceeasi intrebare...

Faptul cu "hepatita C se cronicizeaza in 10 ani"...este absurd. Hepatita C se cronicizeaza dupa 6 luni de la infectare, daca virusul nu este eliminat spontan in acest timp. Deci, daca virusul mai este detectabil dupa 6 luni (in primele 6 luni HCV este acuta) de la infectare (daca se stie exact data infectarii) atunci se poate vorbi de trecerea la starea cronica.

In legatura cu valorile GTO, GTP (acestea sunt specifice ficatului) sunt intradevar marite ceea ce este specific unei infectii. Ai facut testul de anticorpi HCV? Se spune ca transaminaze ridicate favorizeaza eficienta tratamentului cu PegInterferon si Ribavirina. Important este de stiut starea ficatului si viremia.

Faptul ca transaminazele au scazut putin nu spune absolut nimica, ele pot varia mult, chiar si fara terapie.

In legatura cu regimul alimentar eu zic sa nu iti faci prea multe probleme, atata timp cat manaci echilibrat si nu ai probleme cu greutatea. Eu una mananc orice, in RO se propaga ideea regimului...de ex. in Germania nu.

 

pe.sa. Iti mut mesajul in topicul "Prezentare"

Rog pe ceilalti a utilizeze topicul "Noutati despre Hepatita C" pentru postarea articolelor, noutati etc.Am Mutat in acest sens cateva mesaje acolo.

 

Multumesc

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liliana,

 

multumesc de felicitari...M-ai intrebat ce mananc...deci normal :tease: incepand de la legume, fructe pana la prajeli, inghetata, etc...totul ceea ce mi sa-ar interzice in RO :hi:. La 177cm si greutate de 57 cag nu vad de ce as tine o dieta ..in plus nu cred ca virusul se lasa intimidat de un regim :tease:"

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×