Sari la conținut
Forum Roportal
Gia

Arhiva Hepatita C

Postări Recomandate

Buna!

Sunt noua pe acest forum. Am fost diagnosticata de curand cu hepatita c.

Am facut toate analizele de rigoare si urmeaza sa ma hotarasc la tipul de tratament: conventional sau alternativ.

Am deschis acest topic aici in speranta de a gasi persoane care sufera de aceeasi afectiune. As dori sa schimb opinii despre simptomatologia bolii, tratamente alternative, etc.

Acest subiect este foarte slab tratat la noi in tara din acest punct de vedere. Nu exista nici un forum de discutii dedicat acestei boli care dupa ultimele statistici cuprinde 2 milioane de persoane la noi in tara. Nu inteleg de unde aceasta indiferenta? Isi ascund oamenii boala?

Sunt inscrisa pe multe forumuri straine, isi acorda foarte mare sprijin acolo, de la sfaturi privind dieta si pana la interpretarea analizelor si tratamentul ce trebuie urmat.

Dar eu sunt in Romania, as dori tare mult sa vorbesc cu romani. Ei cunosc cel mai bine situatia de aici.

Am gasit o singura organizatie de profil la adresa : http://www.sanohep.gdd.ro. Dar dupa cate mi-am dat seama se ocupa mai ales de persoanele suferinde care nu au posibilitati financiare plus ca nu are un forum de discutii.

Poate exista cineva care cunoaste un astfel de forum de discutii sau o organizatie.

 

Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ma bucur ca pe acest forum se poate discuta despre hepatita.Sunt diagnosticata de 3 ani cu hepatita C.De 2 ani am terminat tratamentul cu interferon si ribavirina(tratamentul a durat 1 an).Avind in continuare transaminazele mari(TGP=82 si TGO=60) doctorii mi-au propus tratament cu Pegassys.Din cauza reactiilor adverse ce le-am simtit din plin in urma interferonului,nu mai am curaj sa incep un nou tratament antiviral.Mentionez ca tot timpul am tinut regim alimentar strict si am luat pastile si ceaiuri hepatoprotectoare.Puteti sa-mi dati informatii despre Pegassys?A facut cineva acest tratament pentru a-mi spune ce rezultate a obtinut?Intru-un articol am citit ca Romania este pe primul loc la bolile cu hepatita Bsi C in Europa,are chiar mai multi bolnavi hepatici in comparatie cu bolnavii de SIDA.Nu stiu de ce bolnavii de hepatita(la noi in tara) nu sunt ajutati cu mai multe informatii si medicamente compensate(medicamentele hepatoprotectoare nu sunt compensate ). As dori sa schimb impresii despre tratamente si evolutia bolii in cazul hepatitei C. pe.sa. Draga Gia am gasit un site despre hepatita C (daca esti interesata adresa este http://www.hepatitac.go.ro. Daca vrei sa discutam mai multe despre aceasta boala scrie-mi pe adresa de e-mail.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Greyt!

 

Am citit cat am putut de mult despre tratamentul cu Interferon dar nu am reusit sa-mi adun curajul sa-la incep cu toate ca medicul m-a trecut pe Pegasys+Ribavirina. Transaminazele sunt in limite normale, in schimb inflamatia era destul de mare.

Din cate am citit, Pegasys este Pegylated Interferon, adica are o molecula asa numita Peg in plus fata de Interferonul obisnuit. Asta face sa aibe o actiune de durata mai mare in organism. De aceea el se injecteaza o data pe saptamana fata de Interferonul simplu care se injecta de 3 ori pe saptamana.

Reactiile secundare pot fi aceleasi ca la vechiul Interferon si nimeni nu garanteaza negativarea.

In cele din urma m-am hotarat sa incerc un tratament alternativ.

Dupa 3 luni de zile imi voi testa viremia si daca va da semne de scadere voi continua cu el. Daca nu, voi trece pe Pegasys. Deocamdata, am constatat o reducere a inflamatiei si durerea din partea dreapta aproape a disparut.

Asa este, Romania este pe primul loc in Europa in ceea ce priveste numarul bolnavilor de Hep C. Personal, am fost infectata datorita unei transfuzii de sange in urma unei interventii chirurgicale acum multi ani de zile. Si nu am stiut nimic pana cum 3 luni cand starea sanatatii mi sa-a inrautatit si am fost nevoita sa imi fac analize amanuntite.

As fi dorit sa-ti pot spune mai multe despre tratamentul alternativ dar nu-ti pot trimite nici email si nici pm, forumul nu permite. Daca totusi doresti sa luam legatura imi poti scrie pe adresa gia2005c@yahoo.com.

 

Multa sanatate si astept vesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gia Stiu ca Pegassys e mai puternic fata de interferon (de aceea mi sa-a indicat sa-la fac din nou),dar eram curioasa de felul in care reactioneaza organismul in timpul acestui tratament si de reactiile adverse mai ales......Si eu am fost infectata tot medical,in urma extractiei unui dinte.Majoritatea bolnavilor sunt infectati din cauza neglijentei medicale(exclus cei ce se drogheaza.) si nu se ia nici o masura pentru prevenirea acestei boli.Sunt curioasa de tratamentul tau alternativ . Si eu am incercat sa iau legatura cu tine prin email dar forumul nu permite. Orcum cit de curind sper sa-ti trimit un email cu mai multe informatii.M-am bucurat cind am primit un raspuns,pentru ca am cu cine sa mai discut despre aceasta boala. Multa sanatate si pe curind.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. Nici nu stiu cum sa incep si ce sa gandesc despre toata treaba asta cu "hepatita C", eu am aflat vestea abia astazi ca am virusul de hepatita C activ. Trebuie sa mai fac niste analize. Dar nici nu imi dau seama cat de grava este problema asta, chiar se transmite pe cale sexuala ?? Stiu ca nu este nici un vaccin pentru aceasta hepatita dar chiar nu este un tratament care sa dea rezultate. Ce draq daca ai hepatita C iti iei adio de la viata ? E chiar asa nasoala treaba, ca eu nu stiu, oricum daca vreti sa ma considerati si pe mine un prieten de nadejde in grupul care vad ca se formeaza incet-incet astept pe e-mail-ul "enderzone@gmail.com" tot ce doriti sa imi scrieti : sfaturi, opinii, pareri..... etc.

Multa sanatate tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Costin! Incearca sa nu intri in panica. Nu sunt o veterana a acestei boli ca sa pot da multe sfaturi din propria experienta. Nici macar nu am trecut inca printr-un tratament.

Am inteles ca esti pozitiv la testul Anti-HCV. Asta nu inseamna ca virusul se multiplica si nici ca ficatul a fost afectat. Deci sa-ar putea sa nu fii nevoit sa faci tratament. Vei vedea dupa urmatoarele analize.

Din cate am citit dar si din propria experienta spun un NU categoric posibilitatii de transmitere pe cale sexuala. Sunt casatorita de multi ani, tot de multi ani am si acest virus iar sotul meu este negativ. Hepatita C este o boala cu transmitere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi, fiindca chiar aveam nevoie de ele.... Ce e mai nasol ca chestia asta cu hepatita C vine exact cand legam si eu o relatie mai speciala cu o fata :soc: . Sper sa inteleaga si ea, daca nu, asta e in viata nu poti sa le ai chiar pe toate. Cred ca ma amagesc cand sper ca sa ia-sa altfel analizele luni-marti cand ma duc sa-mi fac niste analize mai speciale. Eu pana acum m-am simtit super, sper din tot sufletul sa nu fie ceva mai serios.......... ce aiurea. Daca ma intreba cineva acum cateva zile de "hepatita C" nici nu stiam ce sa ii zic, iar acuma am aflat si continui sa aflu multe lucruri dar ce ma enerveaza pe mine e indiferenta asta care exista in tara asta si prostia "care este". Ce este rusinos ca noi ne ajutam numai cand suntem implicati direct altfel... ieri citeam nu stiu de pe ce site de pe net ca exista vaccin pentru hepatita C, cat de prost sa fi sau dezinteresat incat sa scri asemenea lucru.

Romania este o tara care inca traieste o faza letargica, parca nu se poate trazi la realitate. Sa nu va suparati pe mine ca vb atat de mult dar uneori un strain te intelege mai bine decat 2 cunoscuti. La reauzire. Multa sanatate baieti si fete.

 

Al vostru sincer, Costin :) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indiferenta doare cel mai mult.. lipsa unui suport moral. Doar se stie ca poti invinge orice boala mult mai usor daca ai un spirit potrivit. Nu stiu de ce la noi nu se da importanta absolut deloc acestui lucru!

Sincer, nu cunosc pe nimeni cu hep c in orasul in care traiesc. Asta nu inseamna ca nu sunt oameni bolnavi aici.

Acum 3 luni cand am aflat de boala, eram disperata sa vorbesc cu cineva care a trecut prin asa ceva. Mare lucru internetul! Datorita lui am putut suporta mai usor vestea si am aflat informatii amanuntite. M-a ajutat sa nu ma duc nepregatita la medic, sa inteleg ce analize trebuie sa fac si cum se interpreteaza.

Sper ca fata ta sa inteleaga, Costin. Daca nu, macar sa nu plece fara sa se informeze mai intai.

Stiu ca e dura asteptarea rezultatului analizelor. Iti doresc ca totul sa iasa bine. Daca nu, sa stii ca e cu bataie lunga. Inarmeaza-te cu rabdare. Fara tutun. :soc:

Si nu-ti face probleme ca vorbesti mult sau mai stiu eu ce. Te inteleg foarte bine. Inca reactionezi foarte bine la vestea pe care ai primit-o. Eu am fost suparata pe viata, pe toti si toate un timp. Nu reuseam sa inteleg de ce eu??? Si de ce nu este nimeni langa mine sa ma sfatuiasca?

Acum nu mai sunt suparata dar continui sa-mi doresc sa stau de vorba cu oameni care au aceeasi problema.

Daca ai intrebi, nelamuriri, sper sa le postezi si sa incercam sa gasim impreuna raspunsurile.

Sanatate si numai bine! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!!

Se pare ca avem in comun un inamic de temut:hepatita C. Din experienta mea (trista), as vrea sa va impartasesc anumite lucruri:

-ascita poate fi tratata fie medicamentos(mai ales furosemidul se administreaza) fie prin paracenteza:

-in cazul unor hemoragii trebuie depistata mai intai cauza:fie varicele esofagiene care pot fi estompate cu inele speciale, fie datorita stomacului sau aderentelor ce pot fi pe ficat.Transfuzii, masa trombocitara, antibiotice specifice toate acestea contribuie la creare unui echilibru in cazul aparitiei acestor situatii.

La toate acestea se adauga un regim alimentar specific, "mental" sanatos si un sprijin moral foarte mare plus, bineinteles, credinta in Dzeu.

Boala este intradevar foarte grava dar, cu ceva eforturi, poti sa o duci pe picioare.

Se mai intampla si minuni in lumea asta si credeti-ma ca una dintre ele este faptul ca mama mea este inca in viata, in conditiile in care de 2, 3 ori mi sa-a spus raspicat ca nu mai sunt sanse de supravietuire.

Sanatate maxima. :caiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×